مشاور امور روحانیت رییس دولت اصلاحات گفت: تقدس گرایی زمانی اتفاق می افتد که آن فرد برنامه ای و هدف مشخصی برای ارائه و عرضه به مردم ندارد تا بتوانند مردم را قانع به حمایت از خود کند. لذا متوسل به عوام فریبی و اقدامات عوام گرایی می شود بلکه از این طریق بتواند حمایت مردم را کسب کند.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی درایتی در گفت و گو با سحر، پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر روحانی، با اشاره به حواشی اخیر در فضای انتخاباتی ، گفت: اخیرا شاهد آن بودیم که در ستاد برخی از نامزدهای انتخاباتی شعارهایی همچون «سلام بر ابراهیم(ع)» و «ابراهیم بت شکن» مطرح می کنند که این مصداق تقدس گرایی و مقدس کردن افراد است . البته از این قبیل اتفاقات قبلا نیز در جریان رقابت های انتخاباتی ادوار گذشته رخ داده بود و از این حیث نمی توان این موضوع را یک مساله جدید و بدیع دانست.

این مشاور رییس دولت اصلاحات ادامه داد: مشخصا چنین رویکردی زمانی اتفاق می افتد که آن فرد برنامه ای و هدف مشخصی برای ارائه و عرضه به مردم ندارد تا بتوانند مردم را قانع به حمایت از خود کند. لذا متوسل به عوام فریبی و اقدامات عوام گرایی می شود بلکه از این طریق بتواند حمایت مردم را کسب کند.

وی با بیان اینکه عوام فریبی و تقدس گرایی افراد در جامعه نتیجه عکس خواهد داشت، تصریح کرد: معمولا این اقدامات هیچگاه کارگشا نخواهد بود و من فکر می کنم مهمترین دلیل آن ، این است که مردم از افراد بی برنامه و بدون هدف حمایت نخواهند کرد. جالب آنکه هرچقدر آقایان روی این مسائل پافشاری کنند، مردم بیشتر از آنان رویگردان می شوند. چون اطمینان بیشتری حاصل می کنند که آن فرد راهکاری برای نجات و اداره کشور ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: توصیه می کنم که نامزدهای انتخاباتی بهتر است به جای طرح چنین مسائلی به تدوین و تهیه برنامه برای اداره کشور بپردازند . مردم دنبال برنامه و راهکار درست و منطقی برای اداره کشور هستند. در جامعه امروز جمهوری اسلامی کسی به دنبال شعارهای پوپولیستی و اقداماتی که منجر به تقدس گرایی شود ، نخواهد رفت. ممکن است زمانی این اقدامات نتیجه بخش بود ولی حالا شرایط فرق کرده است .

به گفته او، شعارهای پوپولیستی و تقدس گرایی نوعی توهین به شعار مردم است . این رفتارها نشان می دهد که آقایان شعور مردم را پایان تصور کرده اند و با طرح برخی مسائل می توان جامعه را به نفع خود رقم زد.