"پس از ماجرای حمله به سفارت عربستان، سفر توریست های آلمانی به ایران کاهش یافت."این را علی ماجدی می گوید ،سفیر ایران در آلمان که این روزها برای پاره ای مذاکرات با وزیر امورخارجه و دستگاه مطبوع اش در تهران به سر می برد.

به گزارش سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی -او در ادامه با بیان این مطلب که باعث تاسف است که چنین حوادثی در کشور رخ می‌دهد،خاطرنشان می کند:" در این گونه موارد سه تا چهار ماه طول می کشد که دوباره فضا را به حالت عادی قبل برگردانیم. با این وضعیت تصور کنید یک دولت جدید بخواهد روی کار بیاید و بگوید من به سرعت فلان کارها را انجام خواهم داد. در مجموع آن حادثه تأثیر مقطعی داشت اما مجدد با توجه به برخورد دولت و اینکه معلوم شد دولت با چنین قضایایی مخالف است توانستیم در فاصله کوتاهی قضیه را جمع کنیم."

زوایای پنهان یک حمله

آنچه ماجدی به آن اشاره می کند اقدام برخی افراد خود سر در حمله به سفارت و نمایندگی عربستان در تهران بود که موجب شد تا ما دست بالای خود در دادخواهی پس از واقعه "منا" را از دست دهیم و در جایگاه متهم نسبت به تسخیر سفارت عربستان در ایران قرار گیریم.

این اقدام علاوه بر خدشه دار کردن وجهه عمومی ایران در جهان موجب شد تا ما ۴۵ تا ۵۰ درصد از ظرفیت گردشگران حوزه خلیج‌فارس و ۹۰ درصد از بازار عربستان را از دست دهیم.

مرتضی رحمانی،معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با طرح این موضوع ادامه می دهد:در سال ۹۴ بخشی از بازارهای مهم ایران به ویژه در حوزه زیارت از دست رفت که بیشتر این بازارها نیز به کشورهای خلیج فارس مربوط می‌شد که تحت تأثیر نگاه سیاسی و غیرحرفه‌ای دچار آسیب شد.

موضوعی که محمد قانعی رئیس اتحادیه هتل داران مشهد نیز با تاکید بر آن یادآور می شود: تا پیش از حمله به سفارت عربستان ما سالانه پذیرای بیش از یک و نیم میلیون مسافر عربی بودیم به طوری‌که شرکت‌های توریستی کشور عربستان و بحرین اقدام به اجاره سالیانه هتل‌های ٥ ستاره می‌کردند و بیش از ١٠ هتل در مشهد توسط تاجران عرب اجاره شده بود.وی تاکید می کند: با وجود اتفاقات پیش آمده امروز این هتل‌ها خالی از مسافر هستند و بیشتر مسافران ایرانی توانایی اقامت در این هتل‌های لوکس را ندارند در نتیجه سرمایه زیادی امروز راکد مانده است.

با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد که از یادگارهای به جا مانده از دولت قبل است مردم مشهد چشم امید زیادی به توریست و مسافران خارجی داشتند هتل داران نیز با توجه به استقبال هر ساله مسافران عرب که ناشی از اختلاف بین ریال و واحد پول کشورهای حاشیه خلیج فارس بود اقدام به ساخت هتل‌های لوکس کردند اما بعد از به آتش کشیده شدن سفارت عربستان امروز این پروژه‌ها نیمه کاره رها شده و به جای اضافه شدن هتل به این شهر کمپ‌های اقامتی که برای چادر زدن مسافران است از یک عدد در سال ٩٤ به سه کمپ افزایش پیدا کرده است.

جالب است که با وجود کوچک شمردن موضوع حمله به سفارت عربستان در ایران از سوی مقامات طراز اول کشور اما با این حال به نظر می رسد که برخی از کاندیداهای انتخاباتی با جذب افراد موردنظر به حضور آنها در کمپین های انتخاباتی خود،خوش آمد گفته اند.موضوعی که معاون اول رئیس جمهور نیز در دور نخست مناظره های انتخاباتی بدان اشاره داشت. جهانگیری زمانی که از تأثیرگذاری حمله به سفارت عربستان بر زندگی مردم مشهد سخن می گفت،اظهار داشت: «چه کسانی باعث شدند ٧٠٠ هزار شیعه که می‌آمدند و زندگی مردم مشهد می‌چرخید به هم خورد. بله ما نمی‌توانیم به سفارت حمله کنیم. دولت حمله کرد آقای قالیباف؟ چه کسانی حمله کردند؟». او در صحبت های پایانی اش با بیان این جمله که «آنها الان در ستادهای کدام کاندیدا حضور دارند؟ کدام کاندیداها از آنها دفاع می‌کردند و پول می‌دادند؟»نگاه ها را متوجه قالیباف و ستاد انتخاباتی او کرد.