وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: رتبه اول شتاب علمی را در دنیا داریم اما بازهم برخی‌ها ادعا می‌کنند به جای پیشرفت، پسرفت داشته‌ایم.

محمد فرهادی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره ادعای معاون فرهنگی وزیر علوم دولت دهم که گفته است دانشگاه‌ها در دولت یازدهم نه تنها پیشرفتی نداشته‌اند بلکه شاهد پسرفت در حوزه‌های مختلف دانشگاهی بودیم،گفت: مانده‌ام بر چه استدلالی این حرف‌ها را می‌زنند،این رفتارها جز ناامیدی چیزی برای مردم ندارد، ما رتبه اول  شتاب علمی را در جهان داریم آن هم در بین ۲۵ کشور پیشرفته که تمامی امکانات و ابزارهای موجود را برای توفیق در عرصه‌های علمی دارند چرا عده‌ای نمی‌خواهند پیشرفت‌ها را ببینند.

او ادامه داد: در زمینه نو‌آوری رتبه ۳۸ را بین ۱۳۰ کشور داریم،‌تعداد دانشمندان برجسته  ما در سطح دنیا از ۱۷۰ نفر به ۲۰۸ نفر رسیده است.

فرهادی خاطرنشان کرد: در منطقه خودمان رتبه اول را در پیشرفت های علمی و پژوهشی داریم اما نمی‌دانم چرا بازهم برخی ادعا می کنند که دوره آن‌ها بهتر بود، این گونه رفتارها چه سودی برایشان دارد؟

وزیر علوم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که برخی‌ها مدعی هستند در دولت های نهم و دهم پیشرفت صنعت فضایی ما رشد داشته اما در دولت یازدهم متوقف شده است آیا این ادعا درست است یا خیر؟ عنوان کرد: همین چندی پیش ما یک ماهواره به فضا پرتاب کردیم. چه طور می شود که رشد ما متوقف شده باشد؟

چیت‌چیان گفت: معتقدیم باید زیرساخت‌های لازم برای هر علمی وجود داشته باشد تا بتوانیم مادام‌العمر از آن بهره ببریم. در مورد بحث ماهواره و صنعت هوا و فضا باید گفت که تفکیک حوزه صورت گرفته است بین مرکز مطالعات هوا و فضا و تحقیقات فضایی که هرکدام در راستای اهداف خاص خود فعالیت می‌کنند.