نه از جایگاهی که در دولت یازدهم دارم، بلکه به عنوان یک ناظر بیرونی که سال‌ها مشغول کار داوری و قضاوت بوده و همچنان هم در فضای حقوقی قرار دارد، بر خود لازم می‌دانم آنچه را که در مورد عملکرد این دولت دریافته‌ام به زبان بیاورم.

روزنامه اعتماد در ستون نگاه سیاسی به قلم حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور، ‌نوشت: در میان عملکردهایی که در بین آنها می‌توان به تعداد زیادی نکات مثبت دست یافت و تمام قد از اقدامات انجام شده دفاع کرد، برجام از رتبه بالاتری برخوردار است. پرونده‌ای که با روی کار آمدن دولت یازدهم به دست دستگاه سیاست خارجی ایران سپرده شد، در نتیجه تلاش‌های فوق‌العاده‌ای که از سوی کارشناسان زبده وزارت امور خارجه انجام گرفت، به برجام ختم شد تا در نتیجه آن پروژه ایران هراسی برچیده شود.

اما مهم‌ترین نکته بارز در پرونده انرژی هسته‌ای که آن را به نتیجه رساند، پیگیری آن در یک فضای حقوقی و با استفاده از ابزار گفت‌وگو بود نه در یک فضای امنیتی. مذاکره‌کنندگان در همین فضا توانستند با یک قطعنامه آثار قطعنامه‌های متعدد را برطرف کنند. این کار فوق‌العاده‌ای است. هرچند این موضوع، از جهت حقوقی کمتر مورد توجه و تحلیل قرار گرفت اما، معتقدم که نسل‌های آینده راجع به آن به عنوان یکی از افتخارات بعد از انقلاب اسلامی یاد خواهند کرد.

در بین سایر عملکردهای دولت یازدهم، مهار تورم بالای ٤٠ درصد کار مهمی است، رشد منفی 6.8 را به مثبت ٨ ارتقا دادن کار مهمی است، امنیتی که در فضای اقتصای کشور ایجاد شد کار مهمی است، اینکه عقلانیت و تدبیر در کشور جای کارهای عوامفریبانه و پوپولیستی را گرفت کار مهمی است، اخلاقی کردن فضای کشور و محیط‌های اداری و ترویج ادبیات مناسب در سیستم اداری کشور کار بسیار مهمی است، وحدت و امیدی که در جامعه ایجاد شده کار مهمی است، بازیافت بازارهای نفتی که در دولت گذشته از دست رفته بود، پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات آن هم بعد از شصت سال، تدوین منشور حقوق شهروندی، آزادی بیان و تحرک و فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، اجرای طرح سلامت، منظم کردن بحث‌های مالی کشور، توجه به قانونمداری و نفی قانون‌گریزی همه از مسائل قابل توجهی است که عملکرد چهارساله اول دولت روحانی را قابل دفاع می‌کند. با همه این اقدامات متاسفانه باز هم شاهد هستیم که عده‌ای چشم خود را بر آن بسته‌اند و دست به تخریب دولت و اقدامات آن می‌زنند.

اما آیا تخریب چیزی جز به معنی عجز است؟ معتقدم کسانی که دنبال تخریب هستند، از ناتوانی خودشان باخبرند. توقع این است که در نظام جمهوری اسلامی و در ایرانی با یک پیشینه تاریخی کهن و چندین هزارساله و آمیخته با آموزه‌های اسلامی، در رقابت‌های انتخاباتی منصفانه و اخلاقی برخورد کنیم. افراد به‌جای اینکه ‌دنبال تخریب دیگران باشند دنبال اثبات خود باشند. البته مردم ایران مردمی فهیم هستند و با بلوغ سیاسی و هوشیاری‌ای که دارند، نمره منفی به تخریب‌کنندگان خواهند داد.