با وجود  نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری و تعلل برخی از کشورها برای مشخص شدن نتیجه این انتخابات اما هستند کشورهایی چون اتریش که درصددند تا از فرصت های پسابرجام منتهای استفاده را داشته باشند. فرصت هایی که به گفته "فردریش اشتیفت"سفیر اتریش در ایران به تسهیل همکاری های تجاری میان وین و تهران منجر خواهد شد.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی -او با  خاطرنشان کردن همکاری های بانکی دو کشور پس از انعقاد توافق جامع هسته ای بر این نکته نیزتاکید می کند که تسهیل همکاری های تجاری میان دو کشور و تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری نیازمند تعمیق روابط بانکی است.

"اشتیفت "همچنین خبر  از افزایش خط اعتباری یک میلیارد یورویی برای تامین مالی سرمایه گذاری های مشترک با اتریش و ایران می دهد و تصریح می کند:اتریش خواهان گسترش روابط تجاری با ایران است و برای عادی سازی روابط بانکی با تهران، تمام تلاش خود را می کند.

بیان این جملات از سوی عالی رتبه ترین مقام سیاسی جمهوری اتریش در ایران ادعای یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را که اخیرا گفته  بود در فضای پسابرجام تنها یک بانک دست چندمی ترک با ایران همکاری می کند را نیز رد خواهد کرد.

فرصت سازی هازی اتریش در ایران

اتریشی ها حسن نیت خود از روابط دوستانه با ایران را از همان ادوار چندگانه مذاکرات هسته ای  تهران و قدرت های بزرگ جهانی نشان داده اند.

اتریش نیز از جمله کشورهایی است که در دوره برجام هیات‌های بسیاری را با حضور مقام های سیاسی و اقتصادی بلندپایه به ایران اعزام کرده و میزبان هیات تجاری اعزامی اتاق تهران نیز بوده است.اقتصاد اتریش اقتصادی توسعه یافته و با استاندارهای بالاست.

گسترش صنایع کوچک و متوسط و از مهمترین جهت گیری های کلان در اقتصاد این کشور است. از سوی دیگر اتریش دوازدهمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تولید ناخالص داخلی این کشور 7میلیارد دلار است که 6.1درصد آن به بخش کشاورزی، 4.3درصد به بخش صنعت و 3.6 درصد در بخش خدمات تولید می شود.

این کشور صادرکننده ماشین آلات و تجهیزات، تجهیزات موتوری وسایل نقلیه، کاغذ، محصولات فلزی، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، منسوجات و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (2.3 درصد)، ایتالیا (9 درصد)، آمریکا (9.5درصد) و سوئیس (7.4درصد) ارسال می شود.محصولات وارداتی اتریش نیز شامل ماشین آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و نفت و محصولات نفتی است که از کشورهای آلمان (5.4 درصد)، ایتالیا (7 درصد)، سوئیس (5.4درصد) و هلند (1.4درصد) می آید.

همچنین اتریش از ناحیه روابط عمیق تجاری با کشور های اروپایی مرکزی، شرقی و جنوب شرقی اروپا نیز تقویت می شود.

اما روابط تجاری و اقتصادی این کشور با ایران نیز از سابقه ای طولانی برخوردار است. دو کشور از قرون گذشته تا به امروز دارای روابط گسترده و قابل توجه اقتصادی بودند.

حجم تجارت دوجانبه ایران و اتریش در پایان سال 2016 به 377 میلیون یورو افزایش یافت.تحریم های ظالمانه علیه کشورمان مناسبات میان دو کشور را کاهش داد اما اکنون و پس از برجام روابط دو کشور روند رو به رشد و گسترده دارد.براساس آمارهای گمرک ایران، مبادلات ‏تجاری دو کشور از سال1390 تا پایان 1393 به دلیل این تحریم ها از 818میلیون دلار به 312 میلیون ‏دلار کاهش یافت.

براساس همین آمار از سال 1392 تا چهار ماه منتهی به تیرماه 1394 حجم کل تجارت خارجی میان ‏ایران و اتریش، رقمی بالغ بر 2میلیارد و 258 میلیون دلار بوده که 98.2 درصد از آن مربوط به واردات ایران از اتریش ‏است؛روابط اقتصادی دو کشور در سال 95 نیزتفاوت چندانی با سال پیش از آن نداشت که برخی آن را به جهت زمان بر بودن پروسه انعقاد و اجرای قراردادهای تجاری دوجانبه می دانند.

در این میان مهم ترین اقلام صادراتی ایران به اتریش شامل محصولات کشاورزی و مواد غذایی، غلات، میوه، سبزیجات، ‏داروهای گیاهی، فرش ‏دستباف، گلیم، قالیچه و... و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از اتریش شامل ماشین آلات صنعتی، برقی و رایانه ای، لوازم خانگی، دستگاه های ‏گیرنده و فرستنده، ریل، وسایل و تجهیزات راه آهن، مواد شیمیایی، دارو و تجهیزات پزشکی و.... است.