حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مهم ترین دستاورد دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان را طرح تحول سلامت دانسته و گفت: آرمان تحول بهداشت و درمان و البته رایگان شدن آن در کشور از ابتدای انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفته و اهتمام زیادی در راستای اجرای آن شده است. اما متاسفانه دولت توان مالی اجرای آن برای آحاد ملت را نداشته است. با این حال این هدف نهایی بوده و همه کسانی که بعد از انقلاب در اداره کشور سهیم بوده‌اند به آن اهتمام ویژه داشتند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو باسحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - با اشاره به اینکه درمان بیماری‌های خاص نظام مند شده است اضافه کرد: زمانی بود که بیماران سرطانی برای درمان خود نیمی از زندگی خود را می‌فروختند تا داروهای گران وارداتی را خریداری کنند. یا بیمارانی که پول نداشتند پشت در بیمارستان‌ها می‌ماندند و نمی‌توانستند مرخص شوند. علاوه بر این اولویت‌های دولت از درمان به بخش‌های دیگری منتقل شده و گاها شنیده می‌شد هزینه واردات دارو را صرف مسائل کم اهمیتی کرده‌اند. اما با اجرای طرح تحول سلامت از سال 92 بسیاری از این مشکلات به حداقل خود رسیده است.

او با تاکید بر اقدامات دولت در زمنیه بیماری های خاص گفت: علاوه بر این توجه ویژه به بیماران سرطانی با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در سه سطح در کشور نیز از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در دولت یازدهم بود که بر اساس این اقدام، سطح یک ارائه این خدمات شامل خدمات تشخیصی، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی در 131 مرکز غربالگری و 52 مرکز شیمی درمانی سرپایی است.

وی افزود: سطح دوم آن نیز دربردارنده خدمات تخصصی تشخیصی- درمانی و بستری- سرپایی و رادیوتراپی، جراحی و شیمی‌درمانی است که در 37 مرکز تخصصی انجام می‌شود. سطح سه خدمات نیز خدمات پیشرفته فوق‌تخصصی تشخیصی- درمانی سرطان شامل تکنولوژی‌های پیشرفته رادیوتراپی و جراحی‌های فوق تخصصی سرطان و سلول درمانی در 14 قطب کشوری است. نکته قابل توجه این است که مراکز این مراکز به صورت شبکه عمل کرده و به یکدیگر بیمار ارجاع می‌دهند.

به طور کلی به گفته «عابدی» دولت سه قدم اصلی برای تحول در نظام سلامت داشته است که درصدی از هرکدام از آن‌ها اجرایی شده است و امید است با ادامه دولت کامل شود. قدم اول عبارت است از الکترونیک کردن پرونده بیماران که تا حدودی اجرایی شده است. قدم دوم اجرای سیستم اجراع در نظام پزشکی است. به عبارت دیگر درمان لازم است سلسله مراتبی شده و به این صورت نباشد که فرد در مرحله اول به پزشک متخصص مراجعه کند. قدم سوم هم پزشک خانواده است که در بسیاری از ابعاد در حال عملی شدن است.