احمد طالبی نژاد کارشناس و منتقد سینما معتقد است در صورت توفیق دولت یازدهم در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری باید دخالت دلواپسانی که خودشان نوعی وزارت فرهنگ و ارشااد اسلامی راه انداخته اند، در زمینه هنر را حذف کرد.

احمد طالبی نژاد کارشناس و منتقد سینما در گفتگو با برنا با اشاره به مهم ترین دستاوردهای دولت یازدهم در زمینه فرهنگ و هنر بیان کرد: واقعیت این است که همه انتظارات از دولت یازدهم در زمینه فرهنگ و هنر به ویژه سینما برآورده نشده است و مدیران و مسئولان هم خود این نکته را تایید می کنند. اما مشکل اصلی اینجاست که در عرصه فرهنگ و هنر تنها دولت متولی نیست. بلکه نهادهای نظامی و غیر نظامی، حوزه های علمیه و ائمه جمعه به علاوه دلواپسان خود را در این حوزه، ذی صلاح می دانند.

وی با ابراز امیدواری از استقلال فکری و عملکردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سایر سازمان های دولتی افزود: امیدوارم اگر دولت دوازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی تشکیل شود، تدبیری اندیشیده شود تا هر فردی در وزارتخانه های زیرمجموعه کار خود را انجام بدهد. مسئول امور فرهنگی تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و فشار های وارده را از طریق مجاری قانونی خنثی کند. چراکه عمده این فشارها بر اساس نظرات سلیقه ای است و هر سازمانی هم سلیقه خاص خود را دارد و می خواهد آن را اعمال کند.

طالبی نژاد همچنین درباره عملکردهای دولت روحانی ادامه داد: لغو کنسرت ها در این دوره داشت به یک اپیدمی سراسری تبدیل می شد. اما خوشبختانه جلوی آن گرفته و محدود شد و شاهد ادامه یافتن برگزاری کنسرت ها بودیم. از طرفی اگرچه معدودی از فیلم ها توقیف بودند، اما نهادهای نظامی انگار بیشتر دارند در توقیف فیلم ها دخالت می کنند و دولت در این ماجرا دخیل نیست. از جمله فیلم «رستاخیز» که وضعیت کران آن بلاتکلیف مانده است. در ارتباط با این فیلم، صرف نظر از توقیف سرمایه ای کلان یک فیلمساز هم بلاتکلیف مانده است.

وی عنوان کرد: همچنین شرایط در ادامه باید برای برخی از هنرمندان مثل جعفر پناهی بهبود یابد. به نظرم ۸ سال محروم ماندن از فیلمسازی و سفر به جشنواره های خارجی بس است و این اتفاقات باید جدی تر گرفته شود. زیرا هنرمندان همانقدر که با یک مسئول همراهی می کنند همانقدر هم زود اگر خواسته هایشان محقق نشود، از او دل می برند و عهده اخوت با یک نامزد انتخابات نبسته اند. برای مثال آقای قالیباف در فضاهای فرهنگی و هنری و اقدامات شهری پیش از این محبوبیت داشتند، اما در مناظرات اخیر به شدت محبوبیتشان کاهش یافت و در حال حاضر به خودکشی سیاسی دست زده اند.

این منتقد سینما با اشاره به اهمیت توجه همزمان به مسائل سیاسی و فرهنگی خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه های اصلی دولت یازدهم فروکش کردن بحران های بیرونی و حل مسائل برجام بوده است. تا حدی که گاه از فضاهای داخلی غفلت شده. اما این دو جریان باید همزمان با هم پیش بروند. برجام اتفاق و دستاورد بزرگی برای دولت بود، اما گاهی از شرایط داخلی غفلت شد و دلواپسانی در حوزه فرهنگ و هنر به وجود آمدند که خودشان نوعی وزارت فرهنگ و ارشاد غیر رسمی را راه انداختند!