سیده آمنه موسوی:خبر این بود که دولت کانادا با برگزاری انتخابات برای ایرانیان مقیم این کشور مخالفت کرده است.دلیل آن هم آنچنانکه فریلند وزیر امور خارجه کانادا می گوید: در شرایط فعلی و نبود روابط سیاسی و عدم فعالیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در این کشور و مقررات داخلی پیرامون برگزاری انتخابات شهروندان دیگر کشورها لازم است چند مورد  فنی برر سی قرار گیرد و برطرف شود.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی - برهمین اساس هم بود که بعد از گفت و گوی محمدجواد ظریف با کریستینا فریلند پیرامون مهیا کردن سازوکارهای شرکت ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ریاست جمهوری ایران هیات سیاسی  از اوتاوا راهی تهران شد تا برای انجام مذاکراتی پیرامون روابط دو کشور با مقامات وزارت امور خارجه کشورمان وارد مذاکره شود.

انتقاد ترودو از سیاسی کاری های هارپر

مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا پس از اتهامات اوتاوا به تهران نسبت به تهدید صلح و امنیت جهانی برهم خورد.هرچند که اینطور گفته می شد که دلیل اصلی قطع رابطه دنباله روی کانادا از انگلیس پس از تعطیلی سفارت خانه آن در تهران بود.از آن پس بود که  کانادا هم  سفارتخانه خود را در ایران تعطیل کرده و دیپلمات هایش را فراخواند. استیون هارپر نخست‌وزیر وقت کانادا در سپتامبر 2012 دستور قطع روابط سیاسی اوتاوا با تهران را صادر کرد و پس از روی کار آمدن دولت روحانی در تهران نیز علاقه‌ای به تجدید رابطه نشان نداد. او حتی پس از توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و اعلام تمایل دولت روحانی به تعامل با همه کشورها گفته بود: ما مایل نیستیم هیچ بخشی از توافق برای عادی شدن روابط ایران با غرب باشیم.موضعی که با روی کار آمدن «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا کاملا تغییر کرد. او در همان ابتدا از استفان هارپر نخست وزیر سابق کانادا به خاطر قطع رابطه دیپلماتیک با ایران انتقاد کرد و گفت که تصمیم دولت هارپر در قطع رابطه با ایران مسائل را پیچیده تر کرده است.او همچنین در مورد پرونده یکی از شهروندان کانادایی-ایرانی مورد پرسش قرار گرفته بود اظهار کرد: “به وضوح میتوان بیان داشت که برخورد با این پرونده بسیار ساده تر می بود اگر دولت گذشته(کانادا) به دلایل سیاسی سفارت خانه ما را در ایران تعطیل نمی کرد.”

گلوب اند میل به نقل از مایکل دی سالابری، سفیر پیشین کانادا در ایران اینطور می نویسد: کانادا متوجه این مساله شده است که ایران با توجه به حصول توافق هسته‌ای و ازسرگیری روابط اقتصادی با اروپایی‌ها و حتی آمریکا ممکن است تمایل زیادی برای ازسرگیری رابطه با اوتاوا نداشته باشد.او تاکید می کند که کشورش در حال حاضر در موقعیتی بد و نامناسب به عنوان یک درخواست کننده قرار دارد. بنابراین ازسرگیری و بهبود روابط با تهران به کندی پیش خواهد رفت اما پیتر جونز ،یکی از کارشناسان حوزه ایران در دانشگاه اوتاوا بر این باور است که با توجه به شمار زیاد اتباع ایرانی در کانادا ،میانه روهای ایرانی خواهان بهبود روابط دو کشور هستند. کشور کانادا بیشترین سهم از جامعه ایرانیان خارج از کشور دارد.

بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۶، نزدیک به ۹۶ هزار نفر ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند. بعد از کانادا بیشترین جامعه ایرانی در بریتانیا زندگی می‌کند که بالغ بر ۸۳ هزار نفر است.آمارها نشان می دهد که کمتر از 5سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱، تعداد ایرانیاین ساکن در کانادا به بیش از ۱۶۳ هزار نفر رسیده بود و این به معنای آن است که ایرانی ها،کانادا را به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت خود انتخاب می کنند . «رضا مریدی»، عضو مجمع ملی کبک، «امیر خدیر» عضو مجمل قانون‌گذاری اونتاریو، «مجید جوهری» و «علی احساسی» از ایرانیانی هستند که وارد فضای سیاسی کانادا شده  به مجلس این کشور راه یافته اند و از همین منظر، روابط کانادا و ایران بسیار حائز اهمیت است.

 

پیش قدمی کانادا برای یک آغاز

در این میان باید به تلاش های تجار و جامعه بازرگانی ایران و کانادا نیز توجه داشت که برآن هستند تا بتوانند از فرصت‌های تجاری در آینده ایران پس از لغو تحریم‌ها بهره ببرند.برهمین اساس هم بود که در ژوئن سال 2016 استفان دیون وزیر امور خارجه پیشین کانادا تایید کرد که این کشور تماس های اولیه با ایران داشته و مذاکرات برای ازسرگیری مناسبات دوجانبه انجام داده است.

پازلی که با گفت و گوهای اخیر ظریف و فریلند وزیرخارجه فعلی کانادا و حضور هیات سیاسی از وزارت امورخارجه این کشور در ایران پیرامون بررسی امکان از سرگیری روابط دوجانبه در حال تکمیل شدن است.

روابطی که بهبود آن تنها مرهون روی کارآمدن دولت هایی در ایران و کاناداست که گفت و گو را اثربخش ترین اهرم برای آغاز روابط شان می دانند و از هر اقدامی که منجر به ایجاد تنش و فضاسازی برای بروز بحرانی جدید در جهان باشد استقبال نمی کنند.