مقصد آرای خاکستری کجاست؟ وقتی از علی شکوری‌راد، دبیر‌کل حزب اتحاد ملت در مورد آرای خاکستری سؤال می‌کنیم می‌گوید این بخش مدت‌هاست خاموش شده و هیچ‌گاه محل امید ما نبوده و نگرانی نداریم؛ اما بخشی از آرای مردد هستند که باید آنها را مجاب به شرکت در انتخابات کرد.

نماینده مجلس ششم در گفت‌وگو با «آرمان ملی» مقصد این دسته از آرا را به سمت سبد رأی حسن روحانی دانسته است؛ گروهی که وقتی به آستانه انتخابات می‌رویم، نمی‌توانند نارضایتی فعلی خود را ملاک قرار دهند، بلکه آینده‌شان را ملاک قرار می‌دهند و به این فکر می‌کنند که رئیس‌جمهور بعدی آقای روحانی باشد بهتر است یا کسی که می‌خواهد کشور را به سمت قهقرا ببرد؟

 در تمامی دوره‌ها با آرای خاکستری مواجه هستیم. چطور می‌شود این بخش خاکستری را پای صندوق آورد؟

بخشی از آرای خاموش که حدود 20 درصد هستند، مدت‌هاست خاموش شده است و نقشی ندارند. این بخش از آرا هیچ‌گاه در محاسبات ما قابل ارزیابی نبوده و در هیچ‌‌یک از انتخابات‌های گذشته شرکت نکرده‌اند. اینها حرف می‌زنند اما هیچ‌وقت هم شرکت نمی‌کنند. اما چون حرف می‌زنند مطرحند. در حالی که اینها اصلا در محاسبات انتخاباتی وارد نمی‌شوند. ما از آرای خاموش همیشگی، نگرانی نداریم ولو اینکه در فضای مجازی هم بسیار فعال هستند. اما بخشی از آرای مردد هستند که حتما تلاش می‌کنیم آنان را به شرکت در انتخابات مجاب کنیم.

 آرای مردد شامل کدام بخش جامعه می‌شود؟

آرای مردد آن دسته از آرا هستند که گاهی تحت تاثیر گفتمان شرکت در انتخابات قرار می‌گیرند و گاهی هم تحت تاثیر گفتمان عدم شرکت قرار می‌گیرند.

 مقصد این دسته از آرا در انتخابات هفته آینده کجاست؟

مقصد آنها به سمت سبد رأی آقای روحانی است. من فکر می‌کنم شرایط حساسی که در این انتخابات پیش‌روی ماست، با آمدن آقای رئیسی آرای مردد هم به سمت شرکت در انتخابات و سبد رأی اصلاحات سوق می‌یابند. آرای مردد را باید مجاب به شرکت در انتخابات کنیم. هر‌چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم گرایش‌شان به شرکت در انتخابات بیشتر می‌شود، هر میزان بحث‌های انتخابات داغ‌تر می‌شود، آنها بیشتر گوش می‌کنند. اینها افراد ناراضی‌ای هستند که نارضایتی به آنها دیکته می‌کند که فایده‌ای ندارد  در انتخابات شرکت کنیم، اما وقتی به آستانه انتخابات می‌رویم، نمی‌توانند نارضایتی فعلی خود را ملاک قرار دهند، بلکه آینده‌شان را ملاک قرار می‌دهند و به این فکر می‌کنند که رئیس‌جمهور بعدی آقای روحانی باشد بهتر است یا کسی که می‌خواهد کشور را به سمت قهقرا ببرد؟ این دسته  به این نگاه نمی‌کنند که الان وضعیت من چگونه است، بلکه به این نگاه می‌کنند که آینده‌شان با روحانی رقم می‌خورد یا رئیسی؟ آن حرفی که مردم امروز می‌زنند براساس ارزیابی‌شان از وضعیت امروزشان است، اما تصمیمی که پای انتخابات و صندوق رأی می‌گیرند برای آینده‌شان است.

مردد‌ها با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات تمایل‌شان به شرکت در آن افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که در روز  انتخابات همیشه می‌بینیم عصر به بعد سیل جمعیت به سمت صندوق‌های رأی به حرکت در‌می‌آید. چون هر میزان می‌نشینند فکر می‌کنند می‌بینند این رأیی که در دستانشان است اگر به صندوق نیندازند هیچ‌کاری نمی‌کند اما اگر به صندوق بیندازند ممکن است برایشان تاثیر مثبت داشته باشد. به همین دلیل است که پیش خودشان مجاب می‌شوند که رأی بدهند.

 بهترین راهکار برای خارج کردن بخش خاکستری جامعه از تردید در رأی دادن چیست؟

این بخش از آرا را که مردد هستند باید مجاب کنیم. در بین کسانی که مردد هستند فضای گفت‌وگو هم زیاد هست در فضای مجازی و به‌ویژه در بین جوانان بحث‌های زیادی صورت می‌گیرد که باعث آگاهی می‌شود و هر میزان آگاهی بیشتر شود و آگاه‌تر شوند درباره آینده خود مسئولانه‌تر تصمیم می‌گیرند، کسانی که دقیقا در جریان شرایط نباشند ممکن است مسئولانه تصمیم نگیرند. کسانی هم که مسئولانه تصمیم می‌گیرند احتمال اینکه بخواهند در انتخابات شرکت کنند به مراتب بیشتر از کسانی است که بخواهند تصمیم بگیرند در انتخابات شرکت نکنند.