"برجام اکنون به جامعه بین‌الملل تعلق دارد و این اتحادیه به طور فزاینده خواستار و متعهد به اجرای کامل آن است."فدریکا موگرینی،مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این جملات در مقر سازمان ملل خواستار تعهد کشورهای جهان در عمل به مفاد توافقنامه ای است که بیم زیرپاگذاشتن آن از سوی آمریکاییها دور از ذهن نیست.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- توافقنامه ای که با وجود برخوردار بودن از پشتوانه ای چون قطعنامه 2231 سازمان ملل با مخالفت هایی از جانب دولت به عرصه رسیده در واشنگتن روبرو شده و حتی برای دومین بار مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به آمریکا کشانده است تا به دولتمردان کاخ سفید گوشزد کند که تمامی اعضای جامعه بین الملل ملزم به رعایت برجام هستند.

مذاکره کننده ارشد 1+5 همچنین با اشاره به گزارش های پنج گانه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی از برجام منتشر کرده است، براین موضوع تاکید می کند که ایران به‌ طور کامل به تعهدات خود عمل می‌کند و همه ما به طور مساوی درباره اجرای تمامی تعهدات تعیین شده متعهد هستیم، به ویژه تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای. اتحادیه اروپا به طور قاطع از این توافق حمایت می‌کند.

صعودی های پسابرجام

البته با وجود آنکه رئیس جمهور  آمریکا در جریان رقابت‌های انتخابی از پاره کردن توافق هسته‌ای ایران و قدرت جهانی صحبت می کرد اما خوشبختانه تاکنون اقدامی در زمینه عملیاتی کردن این ادعا انجام نداده است. آمریکا در طول چهار دهه گذشته سرمایه و هزینه های جانی زیادی را برای مقابله با ایران در منطقه صرف کرده است و آنطور که بلومبرگ می نویسد: این کشور به علاوه تحریم های سختی را علیه تنها قدرت شیعی منطقه به اجرا گذاشته که اغلب متحدان اروپایی و آسیایی اش آن‌ها را غیر سازنده و پرهزینه دانسته اند.

هیچ تردیدی وجود ندارد که ایران در منطقه سیاستی را دنبال می کند که خلاف منافع آمریکا است و البته نمی توان انکار کرد که سال ها تحریم سبب شده تا بازگشت به اقتصاد جهانی به یکی از اهداف اصلی تهران تبدیل شود.اهدافی که  منجر شد تا اقتصاد ایران پس از رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای، سریع‌تر از آنچه اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کردند ‌به جایگاه سابق خود بازگرد؛ اقتصاد ایران از رشد منفی شش درصد در سال ۲۰۱۳ به رشد هفت درصدی در سال ۲۰۱۷ ارتقاء یافت.

اصلی‌ترین عامل این توسعه نیز فروش بیش‌تر نفت و محصولات پتروشیمی در بازارهای بین‌المللی است. صادرات ایران در یک سال گذشته دو برابر و تورم نیز تا حدی کنترل شده است. حتی صنعت گردشگری ایران در سال گذشته رشد ۱۱ درصدی داشته است.

 این در حالی است که اقتصاد ایران در دولت گذشته، با تورم 40 درصدی و رشد منفی 5 درصدی مواجه بود، اما اکنون دولت، تورم تک رقمی و رشد اقتصاد را در کارنامه خود دارد.