رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند.

به گزارش اعتدال، کمتر از 10 روز مانده به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، تبلیغات 6 نامزد این انتخابات شدت بیشتری یافته و رسانه های خارجی نیز با توجه به اظهارات جدید آنان، تحلیل ها و گزارش های خود را ارائه می کنند.

 

* روحانی رقیبان انتخاباتی خود را «افراطی های خشن» معرفی کرد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در حمله به رقیبان محافظه کار (اصولگرا) خود گفت که دوره خشونت و افراط گرایی گذشته است.

این رسانه فرانسوی نوشت: روحانی در ورزشگاهی درهمدان درغرب ایران با اشاره به انقلاب اسلامی 1979(1357)گفت: مردم ایران یک بار دیگر اعلام خواهند کرد، کسانی را که در خلال 38 سال گذشته تنها خواستار اعدام و زندان بوده اند، تائید نمی کنند. ما به این منظور وارد رقابت دراین انتخابات شده ایم که به کسانی که مرتکب خشونت و افراط گرایی می شوند بگوییم که دوره شما پایان یافته است.

خبرگزاری فرانسه افزود:«روحانی که مخالفان و رقیبان محافظه کار(اصولگرا) ، از وی به شدت انتقاد می کنند، با رقابت سرسختانه برای انتخاب شدن دوباره در انتخابات 19 مه (29 اردیبهشت ماه) روبروست. تحلیلگران معتقدند که پیروزی غیرمنتظره روحانی درانتخابات 2013 عمدتا به علت وعده وی برای بهبود آزادی های مدنی بود که در انتخابات سال جاری نیز دوباره به موضوع اصلی مبارزات وی تبدیل شده است.

این رسانه فرانسوی اضافه کرد: روحانی خطاب به رقیبانش گفت منطق شما به جز جلوگیری و ممنوعیت چیز دیگری نیست. جوانان ما مسیر آزادی را برگزیده اند. روحانی یک تهدید قدیمی را که اغلب به جناح تندرو منتسب می شود، مطرح کرد که آنها می خواهند مردان و زنان را در پیاده روها از هم جدا کنند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: روحانی در حمله تندی به محمد باقر قالیباف شهردار تهران که از رقیبان اصلی وی به شمار می رود و بر اساس گزارش ها برای جداسازی جنسیتی در اداره های شورای شهر تحت نظر خود، تلاش کرده است، گفت: شما آنها را نمی شناسید، من آنها را می شناسم. آنها می خواستند پیاده روهای جداسازی شده را به همان صورتی ایجاد کنند که دستور جداسازی جنسیتی را در محل کار خود داده بودند. اما این ادعا توسط یکی از رقیبان روحانی تکذیب شد.

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: دولت روحانی به رغم مهار تورم افسار گسیخته و دستیابی به توافق هسته ای با قدرت های جهانی که به بسیاری از تحریم ها پایان داد، نتوانست اقتصادکشور را در ابعاد گسترده راه اندازی کرده و رونق بخشد. بنابراین روحانی با تاکید بر پیشینه لیبرال خود با حمله به سازمان های امنیتی به علت مداخله در زندگی مردم، با زنانی که روسری های رنگارنگ بر سر داشتند، عکس گرفت که هنوز هم به رغم رایج شدن این وضع در بخش ها و محلات ثروتمند تر تهران، با مخالفت تندروها روبه رو هستند. قرار است روحانی روز سه شنبه در گردهمایی بانوان سخنرانی کند.

خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از روحانی گفت: ما در 19 مه (29 اردیبهشت ماه) به پای صندوق های رای خواهیم رفت تا مردان نجیب خود را به جامعه بازگردانیم.

 

* حمله روحانی به پیشینه رقبای انتخاباتی

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت:«حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روزدوشنبه گفت که رای دهندگان درانتخابات ریاست جمهوری هفته آینده، کسی را که تنها بااعدام وحبس آشنایی داشته است،نمی خواهند.»

این خبرگزاری آمریکایی از دوبی در امارات متحده عربی نوشت: «این سخنان روحانی انتقاد آشکاری از رقیب تندروی وی به شمار می رود که مدت ها قاضی بوده است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس بااستناد به گزارش خبرگزاری های داخلی مبنی براینکه روحانی دراین سخنرانی انتخاباتی از هیچ یک از رقیبان انتخاباتی خود نام نبرد، افزود:«روحانی به عنوان یک نامزد میانه رو که برای بهبود روابط با غرب و برقراری آزادی بیشتر در داخل ایران تلاش می کند، قصد دارد برای دومین بار

در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. هر چند دولت وی در سال 2015 موفق به دستیابی به یک توافق بی سابقه و برجسته هسته ای با قدرت های جهانی شد، اما تلاش وی برای گسترش آزادی ها با مقاومت شدید جناح تندرو روبه رو شده است.»

آسوشیتدپرس اضافه کرد: روحانی در همین سخنرانی با انتقاد کم سابقه و در عین حال غیرآشکار گفت کسانی که از بودجه و پول همگانی که برای حفظ امنیت مردم در اختیار آنها گذاشته شده استفاده می کنند، نباید ناامیدی و یاس پخش کنند.

این رسانه غربی اضافه کرد:«روحانی همچنین بااشاره به یک نهاد خیریه تحت مدیریت رئیسی که برموقوفه های زیاد وشرکت های چند پیشه تجاری نظارت دارد، این پرسش را مطرح کرد که آیا این نهاد تاکنون مالیاتی به دولت پرداخت کرده است؟رئیسی روز یکشنبه گفته بود این نهاد خیریه به دستور آیت الله خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب 1979 ایران و نخستین رهبر ارشد این کشور، از پرداخت مالیات معاف شده است. به گفته رئیسی، آنچه این بنیاد در اختیار فقیران قرار می دهد، معادل چهار برابر مقداری مالیاتی است که باید بپردازد.»

 

* اوج حساسیت در رقابت های انتخاباتی

شبکه یورونیوز نیز درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران گزارش داد: رقابت های انتخاباتی ایران به نقطه حساس خود رسیده است. نامزدهای انتخاباتی دو مناظره پرحاشیه که مملو از اتهام زنی بود را پشت سر گذاشتند و اکنون با تمام قدرت به تبلیغات خود ادامه می دهند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، این بار در مقام نامزد انتخابات ریاست جمهوری به همدان رفت و در سالن ابن سینای این شهر در جمع هواداران سخنرانی کرد. او با حمله شدید به رقبای انتخاباتی از جمله ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف اعلام کرد: « ما در انتخابات آمده ایم تا به بداخلاقی پایان بدهیم و به خشونت ورزان و افراطیون بگوییم دوره شما تمام شده است. شما هشت سال در این کشور بودید و مردم دیدند که در این کشور چه کردید.»

یورونیوز افزود: در این گردهمایی بسیاری از هواداران روحانی شعارهایی مبنی بر تاکید بر ادامه ریاست جمهوری وی برای چهارسال دیگر سر می دادند. رئیس جمهوری ایران در یکی از مهمترین بخش از سخنانش در حمله ای مستقیم گفت: 'ملت ما خرداد 92 اعلام کرد که راه حصر و انزوای ایران را نمی پذیرد. ملت ایران یکبار دیگر هم اعلام کرد که مسیرش مسیر آزادی است و آن اسفند 94 بود. اردیبهشت 96 هم یکبار دیگر مردم ایران اعلام می کنند آنهایی که در طول 38 سال فقط اعدام و زندان بلد بودند، را قبول ندارند.'

 

*بازتاب اظهارات رئیسی و روحانی درباره مالیات آستان قدس رضوی

رادیو بین المللی فرانسه (RFI)، نیز در گزارشی به بررسی تبلیغات انتخاباتی ایران پرداخت و در این میان به بررسی اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی پرداخت.

دراین گزارش آمده است: تولیت آستان قدس رضوی و نامزد محافظه کاران (اصولگرایان) در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به انتقاد حسن روحانی گفت که آستان قدس رضوی از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران به دستور آیت الله خمینی مالیات نمی پردازد و رهبر کنونی نیز، همین دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی را تا امروز تمدید کرده است.

رادیو بین المللی فرانسه افزود: 'رئیسی درباره عدم پرداخت مالیات توسط آستان قدس رضوی همچنین گفت که تمام درآمدهای این نهاد مذهبی از محل نذورات و وقف تأمین می شود و آستان قدس بسیار بیش از مالیاتی که باید به دولت بپردازد به نیازمندان کشور کمک می کند و در واقع با این کار به دولت یاری می رساند. ابراهیم رئیسی البته مدعی شد که آستان قدس رضوی به دستور رهبری مالیات بر ارزش افزوده را می پردازد و حاضر است حساب و کتاب آن را به مردم ارایه کند.'

حسن روحانی که برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده در همایش طرفدارانش خطاب به ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی، گفته بود: اگر پرداخت مالیات قانون است چرا نهاد تحت کنترل شما مالیات نمی پردازد؟

 

*حمایت رئیس دولت اصلاحات از تداوم دولت روحانی

روزنامه آلمانی«دویچه تاگس سایتونگ»نوشت: پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، رئیس جمهوری پیشین این کشور از انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری این کشور حمایت کرد و شکست روحانی را به عنوان تهدیدی برای 'بازگشت به انزوا و تحریم های بین المللی،' دانست. رئیس دولت اصلاحات در ایران، در بیانیه ای که در وب سایت خود منتشر کرد، هشدار داد و خواستار این شد که حامیان وی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در 19 مه 2017 به حسن روحانی رای دهند .

این روزنامه آلمانی نوشت: رئیس دولت اصلاحات، ادامه دولت روحانی را «به نفع مردم و کشور» دانست. او از دوران ریاست جمهوری خود 1997-2005 برای اصلاحات سیاسی، پیشرفت اقتصادی و از بین بردن محدودیت های فرهنگی استفاده کرد. این روحانی 73 ساله، هنوز در ایران محبوب باقی مانده، اما چند سال است که تحریم رسانه ای شده است.

این رسانه آلمانی ادامه داد: رئیس دولت اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 نیز از حامیان خود خواست به روحانی رای دهند و محمد رضا عارف اصلاح طلب را متقاعد کرد که به نفع روحانی از کاندیداتوری انصراف دهد. روحانی در دوره اول ریاست جمهوری خود موفق شد از طریق حل و فصل مناقشه هسته ای دیرینه ، تحریمه ای شدید اقتصادی ضد ایران را از بین ببرد اما نتوانست به بهبود وضع اقتصادی ایران کمک کند .

 

*رئیس جمهور روحانی صدای خود را بالا برد

رادیو بین المللی فرانسه در گزارش دیگری درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: «رئیس جمهوری ایران روز گذشته در گردهمایی میان هواداران خود صدای خود را بالا برد و اعلام کرد مردم به کسانی که جز اعدام و زندانی کار دیگری بلد نیستند، رای نمی دهند.»

دراین گزارش آمده است:«حسن روحانی درهمایشی درهمدان ازجوانان وعموم مردم این کشور دعوت کرد که به طور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند در غیر این صورت، به گفتۀ او، 'خشونت ورزان و افراطیون' و 'کاسبان تحریم' بار دیگر قدرت را در دست می گیرند. وی از هر رأی دهنده خواست که در روز رأی گیری در ٢٩ اردیبهشت ماه '١١ نفر دیگر را به همراه خود پای صندوق های رأی ببرد.' »

رادیو فرانسه تصریح کرد: «حسن روحانی خطاب به جوانان ایرانی گفت: 'بدانید، که اگر در خانه بنشینید و بی تفاوت باشید، مخالفان در قدرت حتی در پیاده روها هم دیوار خواهند کشید تا زنان و مردان را از یکدیگر جدا کنند. من این افراد را به خوبی می شناسم و می دانم که قادر به انجام چنین کاری هستند چرا که پیشتر در ادارات با صدور بخشنامه هایی، زنان و مردان را از هم جدا کرده اند.' رئیس جمهوری ایران با بلند کردن صدای خود، به افراطیون و تندروها هشدار داد که دوران آنها به سر آمده است. »

این رسانه فرانسوی ادامه داد:«روحانی ابراز اطمینان کرد که مردم در انتخابات پیش رو دست رد به سینه کسانی بزنند که 'مدافعان حصر' و 'کاسبان تحریم' هستند. همچنین روحانی تاکید کرد مردم چه در انتخابات سال 92 و چه در انتخابات سال 94 به وضوح نشان دادند که طالب آنهایی نیستند که 'در طول ٣٨ سال گذشته جز اعدام و زندان چیز دیگری بلد نبوده اند. »

درادامه گزارش رادیو بین المللی فرانسه آمده است: بر اساس نظرسنجی های اعلام شده در ایران، حسن روحانی بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را دارد اما انتخابات در ایران همواره غیر قابل پیش بینی بوده است.

 

*تغییر تاکتیکی روحانی در رقابتهای انتخاباتی

تارنمای خبری تحلیلی المانیتور در گزارشی نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران راهبردش را در رقابتهای انتخاباتی تغییر داد.

در این مطلب آمده است: «رئیس جمهوری میانه رو ایران که به دنبال حضور در دور دوم ریاست جمهوری اش است، رویکردش را (در زمینه فعالیت های تبلیغاتی) پیش از انتخابات ریاست جمهوری 29اردیبهشت تغییر داده است. روحانی در روزهای اخیر به طور بی سابقه ای صریح و روشن سخن گفته که این مساله امید بیشتری را به حامیان اش تزریق کرد. روحانی در این تغییر راهبردش به رقبای محافظه کار (اصولگرا) خود در انتخابات ریاست جمهوری که به دنبال کنار گذاشتن وی از قدرت هستند، حمله کرد.»

المانیتورنوشت: «از زمان آغاز کارزارهای انتخاباتی در ایران، کاندیداهای محافظه کاران(اصولگرایان)به دولت حسن روحانی حمله کرده ووی را به ناکامی در حل مشکلات مردم از جمله بیکاری متهم کرده اند. روحانی در ابتدا بر خلاف انتظار به بیشتر این انتقادها پاسخ نداد و فقط تلاش کرد برنامه های خود را در دور دوم تشریح کند؛ اقدامی که موجب شد حامیان رئیس جمهور فعلی خشمگین شوند. اما در روزهای اخیر حسن روحانی تاکتیک خود را تغییر داده است و به هر چالشی که از سوی محافظه کاران مطرح و ایجاد می شود، پاسخ می دهد.»

این تارنمای آمریکایی نوشت: «رئیس جمهوری ایران در سخنرانی سه روز پیش در ارومیه در شمال غرب ایران گفت: آنها می گویند که هر کسی باید مالیاتش را بپردازد، اما هیچ کس از آنها نمی پرسد که آیا در جایی که مدیر آنجا هستید، مالیاتش را پرداخت کرده اید؟ به نظر می رسد این کنایه حسن روحانی به ابراهیم رئیسی و مدیریتش در آستان قدس رضوی در شهر مشهد است.»

المانیتور ادامه داد: «رئیس جمهوری فعلی ایران همچنین ازمحافظه کاران(اصولگرایان) به دلیل زیرسوال بردن آزادی بیان در دولت وی به شدت انتقاد کرد و گفت، آنهایی که در سالهای اخیر مردم را ساکت کرده وممنوعیت های رسانه ای ایجاد کرده اند، پشت این گونه شعارها علیه دولت فعلی قرار دارند. حسن روحانی در سخنرانی دو روز پیش در شهر همدان نیز رقبای محافظه کارش را به تلاش برای به اجرا درآوردن تفکیک جنسیتی در خیابان ها متهم کرد.»

 

* انتقاد بی سابقه روحانی از نهادهای خاص

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت: «روحانی آستین بالازده و بسیار محتاطانه بابت سوء عملکرد نهادها را زیر سوال می برد.»

دراین مطلب به قلم 'ارین کانینگهام' آمده است: «حسن روحانی رئیس جمهور میانه روی ایران فرصت تبلیغات انتخاباتی ایران را مغتنم شمرد و در اقدامی بی سابقه در یکی از سخنرانی های انتخاباتی اش برخی را مورد عتاب قرار داد. روحانی که برای تبلیغات انتخاباتی اش به شهرهای مختلف سفرمی کند دراین سخنرانی ها رقبای انتخاباتی خودرا'افراط گرا'خطاب می کند و حتی مسئولانی که قدرت در قبضه آنهاست را به بازداشت رهبران اصلاح طلبان کشور متهم می کند. »

واشنگتن پست نوشت: «روحانی دریکی از این سخنرانی ها در روز دوشنبه به ابراهیم رئیسی رقیب انتخاباتی خود حمله کرد. رئیسی یک روحانی محافظه کار (اصولگرا) است و سابقا یکی از مسئولان قضایی کشور بوده است. روحانی در ادامه این انتقادهای بی سابقه به سراغ یک بنیاد خیریه هم رفت و این تشکیلات عظیم را به فرار مالیاتی متهم کرد. روحانی حتی گریزی هم به صاحب قدرتمند ترین و صاحب نفوذ ترین نهاد کشور زد و بدون آنکه از آن نام ببرد گفت که این نهاد سعی کرد به نوعی چوب لای چرخ توافق هسته ای بگذارد.»

درگزارش واشنگتن پست آمده است: «روحانی یقینا با شهامتی که در بیان این اظهارات بکار می برد می خواهد نشان دهد که دیگر نمی خواهد حداقل در تبلیغات انتخاباتی نسبت به واقعیت های پنهان کشور خونسرد باشد. این واضح است که روحانی در آستانه آخرین مناظره انتخاباتی با رقبایش کاملا موضع تهاجمی به خود گرفته و می خواهد نشان دهد که بی هیچ ملاحظه ای همه حقایق را تا آنجا که بتواندعنوان خواهد کرد. در این میدان مبارزه روحانی سه حریف دارد که یکی از آنها روحانی محافظه کار ابراهیم رئیسی و رقیب محافظه کار دیگر هم ' محمد باقر قالیباف' شهردار تهران است.»

واشنگتن پست تصریح کرد: «در ایران اکثر روسای جمهور به راحتی دوره ریاست جمهوری شان معمولا هشت ساله بوده است. اما این بار در مورد روحانی این قضیه کمی می لنگد. کندی رشد اقتصادی کشورباعث شده است تا روحانی از سوی نامزدهای عوامگرا هدف هجمه انتقادی قرار گیرد. منتقدان روحانی می گویند که لغو تحریمها اثر ملموسی در زندگی و معیشت مردم عادی کشور نداشته است.»

این روزنامه آمریکایی افزود: به یُمن توافق هسته ای، تحریم های بین المللی از سر ایران برداشته شده است اما بسیاری از تحریمهای موشکی آمریکا علیه ایران همچنان باقیست. به همین علت است که مزایای توافق هسته ای نمودی در اقتصاد ایران نداشته است.

 

* اظهارات روحانی طوفانی و کوبنده بود

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی اشاره می‌کند که حسن روحانی حمایت خود علیه رقبای انتخاباتی‌اش را تشدید کرده است. این روزنامه می‌نویسد: «انتخابات ایران در روز ۱۹ مه برگزار می‌شود. روحانی در سخنرانی اخیر خود در ارومیه خطاب به رقبایش گفت که شما درباره ازادی صحبت نکنید ازادی خجالت می کشد.

لوموند با اشاره به اظهارات طوفانی و کوبنده روحانی درباره رئیسی و قالیباف، می‌نویسد: او رقبایش را به دلیل عدم نقد‌پذیری و تحمل آرای مخالف نکوهش کرد. او همچنین درباره موضوع مالیات صحبت کرد و درباره عدم پرداخت مالیات از سوی بزرگترین نهاد موقوفه در جهان اسلام سخن گفت که ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای انتخاباتی تولیت آن را برعهده دارد. او همچینن درباره اظهارات پیشین قالیباف درباره لزوم تفکیک‌جنسیتی در محل کار و جدا کردن کارمندان زن و مرد از یکدیگر صحبت کرد و او را به باد انتقاد گرفت.»