انتخابات 96 در غیاب آیت ا... هاشمی رفسنجانی، برای یار و همراه او یعنی حسن روحانی، تفاوت‌های آشکاری دارد. از یک سو عزم او برای تداوم مسیر توسعه و سازندگی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر، مردم را به یاد سخنان و توصیه‌های همیشگی آیت‌الله می‌اندازد.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع  رسانی  ستاد  انتخاباتی دکتر حسن روحانی - محسن هاشمی رفسنجانی فرزند ارشد رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفتگو با «آرمان ملی» به دشواری‌های دولت تدبیر و امید نگاهی گذرا دارد. از او می‌پرسم اگر دولت حسن روحانی را با یکی از دولت‌های بعد از انقلاب مقایسه کنی کدام دولت را از لحاظ خط و منش و مشکلات به این دولت نزدیک می‌دانی که وی این دولت را به دولت سازندگی شبیه می‌داند با این تفاوت که کاری دشوارتر از آن دوران بر دوش دولت بود. مدیر عامل سابق شرکت مترو تهران و حومه، نیم نگاهی نیز به شرایط مدیریت شهری به ویژه در تهران دارد.

+اگر بخواهید دولت آقای روحانی را با دولت‌های گذشته مقایسه کنید، این دولت با کدام دولت‌های بعد از انقلاب شباهت‌های بیشتری دارد؟

برای پاسخ به این سوال، از سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی استفاده می‌کنم، ایشان شرایط سال 1392 را به شرایط بعد از جنگ که دولت سازندگی در حال شکل‌گیری بود بسیار شبیه می‌دانستند، با توجه به حجم مشکلات، تحریم‌های گسترده، تورم بیش از 40 درصدی، سقوط ارزش پول ملی و آیت‌الله هاشمی نکته‌ای را هم اضافه می‌کردند که سختی کار این دولت بیشتر از دولت سازندگی است چرا که علاوه بر مشکلات زیاد، همگرایی و همدلی که بعد از جنگ و برای سازندگی در کشور وجود داشت و حمایتی که از دولت می‌شد برای این دولت وجود ندارد و کارشکنی و تخریب برمشکلات دولت افزوده است.

+چه چیزی باعث این شباهت شده است؟

شما اگر وضعیت آن زمان یعنی سال 1368 را مقایسه کنید شباهت‌های زیادی می‌بینید، کاهش قیمت نفت، کسری بودجه دولت، تورم زیاد، بیکاری و نیاز انبوه به سرمایه‌گذاری، بر مشکلات دولت افزوده بود، در این دولت نیز کسری بودجه دولت که موجب تعویق پرداخت هزینه‌های جاری و حقوق کارکنان دولت شده بود، تورم 40درصدی و کاهش قدرت خرید مردم، افزایش ریسک و  ایجاد مشکل برای پروژه‌ها، مسایلی بود که دولت را احاطه کرده بود، جالب است بدانید بعد از انقلاب فقط در دوسال تورم تک رقمی داشته‌ایم یکی سال 1369 و دیگری در سال 1395.

+برخی منتقدین دولت افتتاح پروژه‌های عمرانی این دولت را  سیاسی و تبلیغاتی می‌دانند، با توجه به تخصص و تجربه شما در پروژه‌های عمرانی، چرا دولت سابق نتوانست پروژه‌های عمرانی را که کلید زده بود به پایان برساند و رمز موفقیت دولت آقای روحانی در تکمیل این پروژه‌ها چه بود؟

آسیب‌شناسی پروژه‌های عمرانی بحث گسترده و تخصصی است، بنده فقط به چند نکته اشاره می‌کنم، نخست مطالعات کافی روی طرح قبل از آغاز که در بسیاری موارد شاهد بودیم پروژه‌ای بدون مطالعات کافی و ظرف چند دقیقه تصویب می‌شد در حالی‌که مطالعات امکان سنجی، توجیه اقتصادی و ضرورت پروژه بصورت کامل صورت نگرفته بود، دوم آغاز کردن همزمان پروژه‌ها بدون در نظر گرفتن امکان تامین مالی پروژه و حتی تامین نیروی انسانی و مصالح و نیازهای پروژه‌هاست، به همین دلیل  گاهی چند برابر ظرفیت پروژه آغاز شده است بنابراین به جای تکمیل پروژه‌ها آنها نیمه تمام مانده‌اند، سوم تخصص و تمرکز لازم برای تکمیل و بهره‌برداری است که سخت ترین بخش پروژه است.

*هدف از هجمه فراوان به دولت به خصوص در سال آخر چیست و منتقدان دولت به دنبال چه هستند؟

البته این موضوع از دومنظر قابل طرح است، نخست اصل انتقاد و نقد نقاط قوت وضعف که امری ضروری و ضامن پویایی و رشد است که نباید با آن برخورد منفی کرد. دوم تخریب سازماندهی شده و فضاسازی علیه دولت است که اگر در این روش از امکانت عمومی استفاده شود قطعا هم خلاف اخلاق است و هم خلاف قانون.

البته مخالفین دولت هم باید بدانند که افراط در تخریب دولت وکتمان نقاط مثبت آن موجب می‌شود دولت مظلوم جلوه کند و اثر این تخریب‌ها عکس می‌شود، حفظ اعتدال در همه امور موجب رشد است حتی در انتقاد.

*ارزیابی شما از کارنامه دولت چیست؟

کارنامه دولت در ابعاد مختلف قابل ارزیابی است، در سیاست خارجی باید گفت که برجام و خارج کردن کشور از تهدیدات و تحریم‌های گسترده مهمترین دستاورد دولت بوده است که آثار آن در مقایسه با روندی که کشور در آن قرار گرفته بود قابل انکار نیست. در بخش اقتصادی نیز باید گفت که شرایط اقتصادی کشور در قبل از این دولت در یک رکود تورمی قرارداشت یعنی تورم 40 درصدی با کسری بودجه و توقف پروژه‌های عمرانی بود که با توجه به کاهش قیمت نفت به کمتر از نصف دولت قبل، دولت توانست تورم را مهار کرده و پروژه‌های نیمه تمام را با تزریق منابع مالی تا حدی تکمیل کند و شرایط مالی کشور را ساماندهی کند. در بخش فرهنگی نیز دستاوردهای مهمی در حوزه سینما و تئاتر را شاهد بودیم، اما مشکلات وکاستی‌های فراوانی نیز وجود دارد که عمدتا به دلیل فقدان حمایت لازم از دولت می‌باشد که با تغییر ترکیب مجلس شورای اسلامی بخشی از این مشکلات بهبود یافته است.

* مردم تهران از ساخت و سازهای بی‌رویه وشهرفروشی، آلودگی محیط زیست و ترافیک و از بین رفتن باغات و فضای سبز به ستوه آمده‌اند، چگونه می‌توان این مشکلات را کاهش داد؟

قطعا در طول مدیریت شهردار فعلی تهران که با 12 سال تصدی این پست، رکوردار دوره مسئولیت مدیریت شهری در تاریخ تهران است، نقاط مثبت و ضعف فراوانی وجود دارد که باید در جای خود مورد بررسی و نقد قرار گیرد. راه تغییر رویه و اصلاح معضلات مدیریت شهری، از طریق مکانیزیم قانونی آن یعنی شورای شهر است، حضور افرادی با دیدگاهی تخصصی وکارشناسی و پرهیز از سیاست‌زدگی می‌تواند معضلات تهران را کاهش دهد و رویکرد سازه‌محوری را به نگرشی انسان محور به مدیریت شهری تغییر دهد. حضور فعال مردم در انتخابات شورای شهر و استفاده از حق خود برای انتخاب کاندیداهایی اصلح می‌تواند بسترساز مسیری جدید برای تبدیل تهران به «شهر زندگی» باشد.

* در رابطه با تصمیم‌گیری در انتخابات چه سخنی با مردم دارید؟

مردم می‌دانند که انتخابات، میدان عملگرایی است نه آرمانگرایی، یعنی ما باید بین گزینه‌های موجود انتخاب کنیم و عدم استفاده از حق رأی یا عدم استفاده کامل از آن موجب می‌شود نظرات متفاوت و مخالف ما به‌جای ما اثرگذار شوند، بنابراین در انتخابات ما باید اصطلاحا خیرالموجودین را انتخاب کنیم، و همانگونه که آیت‌الله هاشمی مکررا می‌فرمودند دولت آقای روحانی بهترین گزینه موجود برای تکمیل برنامه‌های خود و رساندن وضعیت کشور به شرایطی باثبات و به‌دور از تهدید  است.