بهمن آرمان ،کارشناس مسائل اقتصادی گفت : نسخه ای که برای وضعیت اقتصادی کنونی ایران باید در نظر گرفت افزایش عرضه به معنای تولید بیشتر است.

این استاد دانشگاه درگفت و گو با سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی-   افزود:برای افزایش تولید هم ما نیاز به سرمایه گذاری داریم. بنابراین هر اقدام اقتصادی که تقاضا را بالا ببرد شرایط را نامساعد خواهد کرد و این بیشتر شدن تقاضا به هر شکلی نادرست است. حال این افزایش چه به صورت بیشتر شدن مبلغ یارانه ها باشد و چه در قالب هایی مثل این صورت پذیرد.

او درادامه به  وعده پرداخت یارانه 250 هزار تومانی قالیباف در سخنرانی های انتخاباتی اش اشاره کرد و گفت: این طرح پیش از این هم مطرح شده بود و در تعدادی از کشورها هم اجرا شده است. اما نکته اینجاست که این حرف ها جنبه علمی ندارند.

آرمان در ادامه با اشاره به اینکه این فرضیه عملی نخواهد شد اضافه کرد: با اینکه این طرح اصلا در ابعادی که قابل اجرا باشد ارائه نشده اما اما اگر بخواهیم ببینیم نتیجه اجرای این طرح چه می شود، کافی است نگاهی به ونزوئلا بیندازیم. در واقع، وضعیت کنونی ونزوئلا نتیجه اینگونه سیاست های پوپولیستی را نشان می دهد. به عبارت دیگر قحطی، رشد منفی اقتصادی، بیکاری و بلاهایی مثل این ها به دنبال این سیاست ها به وجود خواهند آمد.

او با تاکید بر اینکه وعده های پوپولیستی رقبای روحانی ایران را ونزوئلا می کند،ادامه داد: در جریان انتخابات شاهد این هستیم که تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری با این وعده ها به دنبال جمع کردن رای هستند. مخصوصا آقای قالیباف که با راه اندازی این سایت هدف جمع کردن رای کسانی را دارد که به راحتی با وعده های این چنینی فریب می خورند. کسانی که در این سایت ثبت نام کرده و از آن استقبال کرده اند هم، همان قشری هستند که برای یک درصد سود بیشتر در موسسه های اعتباری حساب باز کردند. علاوه بر این طرح این مسائل از طرف قالیباف اعتبارش را نزد طرفدارانش هم مورد آسیب قرار خواهد داد.

آرمان با بیان اینکه طرح پرداخت یارانه غیرکارشناسی و هیجانی است، ادامه داد: بهتر است این آقایان قبل از طرح این صحبت ها با اقتصاددانان مشورت کنند تا ببینند چنین مسائلی به مرحله اجرا و عمل نزدیک می شود یا نه. این  سیاست ها می توانیم مثل زمان هیتلر پول هم چاپ کنیم و نتیجه اش بشود اینکه، مردم با چند کیسه پول فقط توان خرید یک کیلو گوجه فرنگی را داشته باشند.