گمرک ایران ادعای یکی از نامزدهای ریاست جمهوری درخصوص گمرک را رد و اعلام کرد که اکنون 12 دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرک فعال است.

به گزارش ایرنا، سیدمصطفی آقا میرسلیم امروز در سومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری، در شرایطی امکانات گمرک در مبارزه با قاچاق را نقد کرد که ظرف سال های گذشته بر اساس اعلام دفتر منطقه ای مبارزه با قاچاق و تخلفات سازمان جهانی گمرک(رایلو) ایران در میان سه کشور مبارزه با قاچاق در دنیا بوده است.

این اطلاعیه می افزاید: این ادعا درحالی از سوی این نامزد انتخاباتی مطرح شد که گمرک جمهوری اسلامی ایران به دنبال فرمایشات رهبرمعظم انقلاب در روزهای نخست سال جاری مبنی بر تجهیز گمرکات به دستگاه های ایکس ری اقدام به برنامه ریزی برای خرید ١٩ دستگاه ایکس ری کرده است.

این 19 دستگاه ایکس - ری کانتینری دیگر درمرحله خرید، حمل و درمرحله تجهیز سازه است که شامل دو دستگاه ایکس ری پیشرفته پرسرعت در مراحل تحویل به گمرک بوده و یکی از آنها تحویل و به بندر عباس منتقل شده و انجام تشریفات قانونی تعدادی از آنها از طریق بومی سازی و استفاده از توان صنایع داخلی ودانش و تخصص مهندسین کشور و امکانات داخل صورت پذیرفته است.

اواخر سال گذشته سفارش تولید 5 دستگاه ایکس ری کامیونی به وزارت دفاع داده شده و قرارداد آن نیز منعقد شده است.

در دولت یازدهم سالهای فعالیت دولت یازدهم تعداد دستگاه های ایکس ری کامیونی به دو برابر قبل افزایش یافته و در حال حاضر تعداد 12 دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات اجرائی با حداکثر ظرفیت فعال و در حال بهره برداری است.

گمرک در ادامه بخشی از اقدام های انجام شده برای مبارزه با پولشویی و قاچاق ، کشفیات کالای قاچاق، مواد مخدر و پیش سازها را اعلام کرده است.

علاوه بر پیاده سازی سامانه های مکانیزه و نیز سامانه جامع گمرکی که از جمله اقدامات موثر صورت پذیرفته طی سال های اخیر در جهت مبارزه مجدانه با قاچاق کالا و مواد مخدر است.

اعمال مدیریت ریسک ، تقاطع گیری اطلاعاتی ، بهره گیری از تجهیزات کنترلی پیشرفته و سگ های مواد یاب و...منجر به کشف قابل توجهی در قاچاق کالا و مواد مخدر و همچنین قاچاق انسان نیز شد.

در این راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سالهای اخیر تعداد ۵ دستگاه ایکس ری کامیونی از محل منابع مالی داخلی خود خریداری و در گمرکات اجرایی نصب کرده است و در حال حاضر تعداد ۱۲ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات فعال و در حال بهره برداری می است که در سالهای اخیر به دوبرابر افزایش یافته است.

همچنین دو دستگاه ایکس ری پیشرفته پرسرعت در مراحل تحویل به گمرک بوده و انجام تشریفات قانونی تامین 5 دستگاه دیگر از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با استفاده از دانش و تخصص مهندسین داخلی و امکانات داخل کشورصورت پذیرفته است .

از سوی دیگربهره ‏برداری بهینه از دستگاه‏های کنترلی پیشرفته در جهت کشف قاچاق انسان در سال 1395 منجر به کشف 50 مورد قاچاق انسان در گمرک بازرگان شده است.

تعداد سگ های موادیاب 21 قلاده آماده به کار که 10 قلاده در سال 95 خریداری و آموزش داده شده است.

علاوه بر این در حال حاضر 89000 دستگاه موقعیت یاب (GPS) برروی کامیون های ترانزیتی نصب و تبادل اطلاعات آنها با سامانه های موجود میسر است.

استفاده از پلمب الکترونیکی در محموله های ترانزیتی و بکارگیری تکنولوژی RFIDجهت کنترل پته های عبور محموله های وارداتی د رگلوگاه های نیروی انتظامی از دیگر اقدامات است.

همچنین به منظور اقدامات پیشگیرانه با صدور بخش نامه‏های متعدد در ارتباط با اجرای صحیح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آموزش مداوم کارکنان و راه اندازی و بهره برداری از سامانه جعل و سایر اقدامات مقتضی، سعی در کاهش قاچاق کالا و تخلفات مربوطه شده است.با نگاهی گذرا به آمار های مربوط شاهد نتایج این اقدامات خواهیم بود.

تعداد پرونده‏های قاچاق کالا در سال 1395 در حدود 1676 فقره به ارزش تقریبی 1996 میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال 1394 به رغم کاهش 1.8 درصد در تعداد پرونده ها 51.4 درصد در ارزش کالا افزایش داشته است.

در گذشته به علت نبود وجود سیستم های کنترلی و نظارت لازم بر تشریفات گمرکی میزان ارزش کل پرونده های قاچاق مکشوفه 400 میلیارد ریال بوده است .

درحالی که با اجرای سامانه های الکترونیکی و اصلاح وکنترل فرآیند ها در سال 1394 این شاخص به رقم یک هزار و 623 میلیارد ریال افزایش یافته که حاکی از رشد بالغ بر 300 درصدی است.

میزان کشفیات انواع مواد مخدر، روانگردان و پیش سازهای مواد مخدر طی سال 95 به میزان 28 تن بوده و مطابق با آخرین گزارش منتشره توسط دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک (RILO A/P)، کشور ایران بیشترین کشفیات قاچاق کالا و مواد مخدر را در بین کشورها به خود اختصاص داده است و در رتبه سوم قرار گرفته است.