سومین مناظره رودرروی نامزدهای ریست جمهوری دوازدهم با موضوع اقتصادی به پایان رسید. در این مناظره که مقرر بود مباحث کلان اقتصادی و روزش های اجرایی نامزدها برای بهبود اقتصاد ملی مرور شود، آن چیزی که برجسته تر دیده شد، تخریب و سیاه نمایی بود که توسط برخی از منتقدهای دولت روحانی در دستور کار بود.

به گزارش سحر – پایگاه اطلاع رسانی  ستاد انتخاباتی دکتر حسن  روحانی - مطابق دیدگاه کارشناسان و اساتید برجسته اقتصاد، اقتصاد یک علم است و تنها یک دستور کار دارد.  روش‌های اقتصادی جز با ارائه راهکار علمی و دقیق و بررسی وضع موجود(اعم از آمار و ارقام)  چیزی جز خیالبافی نیست .

 

چرا که علم اقتصاد  برنامه ریزی دقیقی است که با استفاده از مدیریت منابع محدود برای رسیدن به حداکثر خروجی ها تلاش می‌کند.با این پیش فرض از حوزه اقتصاد، نگاهی به مباحث مطرح شده در مناظره سوم اقتصادی نشان می دهد که در این مناظره ، «منتقدان دولت» تنها قصد تخریب و سیاه نمایی وضع موجود را داشتند وحتی از دیدن گذشته و ماقبل این 4 سال هم طفره می‌رفتند. تاکید بر مسائل شخصی و استفاده از ادبیاتی نا متناسب برای نامزدهای ریاست جمهوری در این مناظره هم دیگر نکته این رویداد بود.

 

سئوالهای جهانگیری بدون پاسخ ماند

 

 این مناظره اما  زمان‌های ویژه ای داشت  مثلا آن زمان که اسحاق جهانگیری درباره قاجاق به 12 میلیارد دلار آمار این حوزه اشاره داشت و کاهش این حوزه را یاد آور شد و از شعار گویی درباره بخشی از مسائل کشور انتقاد کرد. او اقتصاد رو به فروپاشی را محصول دوران گذشته و دولت‌هایی دانست که از سوی اصولگرایان حمایت می‌شدند .

 

او از نامزدها خواست که برنامه بدهند و توضیح دهند در نیروی انتظامی و قوه قضائیه برای مقابله با فساد چه کرده اند، که امروز همه چیز را از این دولت و در این مدت مطالبه می کنند. او با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه اگر با فساد مبارزه کرده است چرا اکنون فساد به گفته خود آنها هنوز بالا است .

او که به آمار در این حوزه اشاره داشت ، تاکید کرد که  در 3سال، قاچاق نصف شد و در سال‌های دولت اصولگرا این رقم بالا رفت، اما کسی احساس شرمندگی نکرد.

اسحاق جهانگیری همچنین درباره عملگرایی درباره حقوق های نجومی صحبت کرد و تاکید داشت که شهرداری درباره املاک مردم چه کرده است که آپارتمان 10میلیارد تومانی را 2میلیارد تومان داده اند.

 

نکته جالب توجه هم این بود که  قالیباف در این حوزه تا پایان مناظره هیچ نگفت و توضیح نداد چرا سکوت دارد.ایجاد بانک قوامین توسط قالیباف و اتفاقات بانک شهر  نکاتی دیگری بود که قالیباف درباره آنها حرفی نزد.

 

آمارهای غلط و ادعای‌های بی سند

 

ارائه آمارهای غلط و بی استناد نکته دیگر این مناظره بود. میرسلیم با اشاره به اینکه  70 درصد تعطیلی در بنگاه‌های اقتصادی رخ داده است  یکی از آمارهای بدون سند را ارائه داد که با اعتراض و پرسش جهانگیری روبرو شد.

 

رئیسی هم  درباره کارخانه ها بدون سند و آماری گفت که کارخانه ها تعطیل شده اند و خیلی از کارخانه ها نقدینگی نداشته اند. او معتقد بود که تسهیلات به حساب آدمهای خاص رفته است و فقر در این دولت از 23 درصد به  33درصدرسیده است؛ حال آنکه این آمارها هیچ کدام پایه و اساس آماری نداشت.

 

کار انتخاباتی با فقرا

 

امور انتخاباتی مورد دیگری بود که در این مناظره مورد توجه بود . اینکه برخی نامزدها سرزده به محل فقرا می روند وعکس انتخاباتی با فقرا می‌گیرند، نکته ای بود که جهانگیری مطرح کرد و از دو کاندید اصولگرا که می‌گویند یارانه را بالا می برند، پرسید که چگونه می خواهند یارانه بیشتر بدهند؛حال آنکه برای منابع یارانه محلی معرفی نکرده اند. این همان موضوع مهمی بود که توسط رئیسی و قالیباف پاسخی داده نشد و صرفا به کلی گویی از آن عبور شد.

 

فرار رو به جلوی رئیسی

 

ابراهیم رئیسی تنها چیزی که در پاسخ به مسائل انتقادی و بی برنامگی او ارائه شد، آن بود که پشتوانه برنامه اوکارهای دانشگاهی است! حال آنکه کار دانشگاهی و برنامه ریزی مستند و قابل اعلام است نه تنها شعار و کلی گویی.

او برای فرار از موضوعات اقتصادی و موضوع مسئولیت خود ، اعلام کرد که در موضوع قاچاق کالا، دستگاه اجرایی پرونده تولید می کند و می دهد به قوه قضائیه . او هیچ گاه درباره فعالیت 35 ساله خود در این حوزه و مسئولیت‌هایش چیزی نگفت و توضیح نداد چرا اقدامی در این بخش نداشته است.

 

تصورات غلط قالیباف و رئیسی از پتروشیمی

خام فروشی نفت و موضوع توجه به صنعت پتروشیمی موضوع دیگر این مناظره بود که با صحبت های قبل و حال دو کاندید اصولگرا جذاب شد. این دو کاندیدا از این صنعت و میزان اشتغال آفرینی اش اطلاعات دقیقی نداشتند و نکاتی را مطرح کردند که با پاسخ روحانی مواجه شد .

رئیسی اعلام کرد که  باید در استانهای مخالف پالایشگاه ایجاد شود که نشده است،حال آنکه این صنعت باید در مناطق نزدیک به نفت و آبهای آزاد ایجاد شود. اعداد و ارقام غلط این حوزه هم از نکات جالب این بخش بود.

 

حمله های انتخاباتی هماهنگ

قالیباف و رئیسی دریک جهت مشخص با همراهی میرسلیم به دولت و اقداماتش حمله‌های هماهنگی داشتند که محور این حملات آمارهای تخیلی و حمله های شخصی بود.

قالیباف بارها و بارها دولت را به دروغ و فساد و کاسبی متهم کرد و آنها را 4 درصدی دانست. او بدون هیچ سندی اعلام کرد که 500 هزارمیلیارد تومان وام داده شده است ومشخص نیست به که داده شده است. اوهم اشاره به دولت قبل را هم خطا دانست حال آنکه دولت فعلی میراث دار دولت قبل است. اوهمچنین تعطیلی کارخانه ها را بدون آمار و اشاره به روند معکوس بازگشایی شرکت‌ها بارها تکرار کرد و آمارهای موجود را ندید گرفت.

 

اطلاعات ناقص میرسلیم

مصطفی میرسلیم هم که به عنوان حامی مباحث رئیسی و قالیباف ورود می کرد، هیچگاه در خصوص پرونده اقتصادی خود در شرکت موتورسازی توضیح نداد و نگفت که پروژه‌های ملی که او تعریف کرده و درشرکت تحت مدیریت او بوده است، چرا  توان تولید اقتصادی و رقابتی را نداشته است.

او هم درانتقادی غیرمنصفانه اعلام کرد که در 4سال اخیر،  قاچاق کشور را بیچاره کرده است،حال آنکه آمارها خلاف گفته اوست و به گفته جهانگیری، اطلاعات اقای میرسلیم ناقص بود.

چرا که درباره اقتصاد مقاومتی و منع خام فروشی تلاش خوبی شکل گرفت و برای صادرات در 2 سال گذشته تراز مثبت کالا داشته‌ایم و کالای واردات کمتر است بدون نفت که برای اولین بار رخ داده است .

 

دفاع  آماری روحانی

درمقابل تمام انتقادهای غیر اقتصادی و بدون آمار منتقدان 3 ضلعی روحانی، او اعلام کرد که اول باید به ریشه ها بپردازیم  او  رقابت ازاد و مهلت دهی به بخش خصوصی را اصلاح کننده دانست.

او در پاسخ به برخی انتقادها هم گفت که آقای رئیسی و قالیباف کجا بودند در دولت  و  کجا بود، سخنگوی قوه قضائیه وقتی سوزن جراحی نبود؟ او پرسید که چرا این منتقدان نیامدند به مردم دلایل  را بگویند.

او به اعداد هم اشاره داشت و گفت که 9 هزار میلیارد تومان سال قبل وام داده شده و 17 هزار میلیارد تومان به تولید اختصاص یافته که 43 درصد تسهیلات دهی را بالا برده است.

او در کلامی گویا و صریح هم به قالیباف گفت که: آقای قالیباف چرا کار غیر اخلاقی می کنید .

او به یادها آورد که با توافق هسته ای 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری اضافه می شود که در کنار فروش 2 برابری نفت 15 میلیارد برای توسعه سرمایه گذاری اختصاص خواهد یافت .