یک عضو فراکسیون امید با تاکید بر لزوم مشارکت گسترده مردم در دو انتخابات ریاست جهوری و شوراها و انتخاب افراد اصلاح گفت که اگر در انتخابات شرکت نکنیم کوتوله‌های سیاسی بزرگ جلوه کرده و خدای ناکرده زمام امور مسلمین را به دست می‌گیرند.

ابوالفضل سروش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فرموده امام علی(ع) مبنی بر اینکه " با انبوه مردم، همگام باشید؛ زیرا دست عنایت الهی بر سر انبوه مردم است. از کناره‏ گیری و پراکندگی بپرهیزید که آن که کنار گرفت، طعمه شیطان خواهد بود؛ همان‏گونه که گوسفند جدا از گله، طعمه گرگ است" گفت: چه سخنی واضح‌تر و راسخ‌تر از این گفتار امیرالمومنین (ع) است؛ همان فردی که شروع حکومتش اولین مشق دموکراسی در تاریخ اسلام بود.

وی در ادامه حضور مردم در تعیین سرنوشت خود را براساس تاکیدات بزرگان دین، علوم اجتماعی و سیاسی مدرن امری واجب دانست و گفت: طبیعتا افزایش مشارکت کمی مردم در انتخابات به همراه افزایش سهم خرد جمعی منجر به افزایش کیفیت نتیجه می‌شود؛ در این شرایط آنچه انتخاب می‌شود به خواست و نظر عامه مردم نزدیکتر خواهد بود و دولت با چنین پشتوانه رایی، جرات و جسارت بیشتری برای پیشبرد اهدافش دارد.

نماینده تهران در توضیح تبعات شرکت نکردن در انتخابات، به فرموده امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه " کنارگیرندگان طعمه شیطان خواهند شد " اشاره کرد و افزود: به جرات می‌توان گفت نماد شیطان در جامعه امروز ما، فریب کاران، سودجویان، رانت خواران، کج اندیشان ضدانقلاب، تمامیت خواهان، بهره‌وران از تحریم‌ها و امثالهم هستند؛ نماد شیطان در عرصه جهانی نیز همان است که امام (ره) بارها فرمودند.

وی افزود: بر این اساس مشارکت پایین باعث جدا نشدن سَره از ناسَره می‌شود تا هر ظرفیت کوچک و یا هر کوتوله سیاسی بتواند بزرگ جلوه کرده و خدای ناکرده زمام امور مسلمین را به دست گیرد.

سروش در پایان ضمن دعوت از مردم آگاه و مومن ایران برای حضور حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا گفت که مردم با مشارکت گسترده فرصت حضور اصلح‌ترین ها را برای خدمت به کشور بدهند.