میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و در آب‌های سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است. شروع ساخت پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی به سال‌ها پیش باز می‌گردد. در طول دوره دولت اصلاحات (دولت‌های هفتم و هشتم) و دولت نهم، ایران توانست ۱۰ فاز تولید گاز از پارس جنوبی را به بهره‌برداری برساند، اما طی دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد به‌رغم سرمایه‌گذاری هنگفتی که انجام گرفت، هیچ فازی به بهره‌برداری عملی نرسید. مدیران شرکت ملی نفت ایران یکی از دلایل این عدم موفقیت را وضع تحریم‌ها علیه ایران ذکر کردند که موجب خروج شرکت‌های متخصص خارجی از طرح‌های توسعه‌ای این میدان گازی و سپردن ادامه کار به شرکت‌های ایرانی فاقد صلاحیت شد. اما دولت یازدهم یکی از اولویت‌های خود را اتمام این پروژه قرار داد و اکنون ۱۱ فاز از این مگاپروژه در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده است. به این ترتیب موضع ایران در حوزه برداشت گاز از این مخزن مشترک در مقایسه با همسایه خارجی خود متعادل شده است. طبق آمار تقریبی، کل سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی تاکنون ۲۰ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۱۷میلیارد دلار آن مربوط به پیش از دولت یازدهم و تنها سه میلیارد دلار آن، جزو آورده های دولت یازدهم برای این مگا پروژه می شود. اکنون بهره برداری از فازهای ۱۷،۱۸،۱۹، ۲۰ و ۲۱ منطقه گازی پارس جنوبی در عسلویه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور، آغاز شده است. فازهای ١٧ و ١٨ در زمره مگاپروژه های پارس جنوبی به شمار می‌آید که با توجه به سهم بالای بخش داخلی در اجرای طرح و دستاوردهای بالای فنی و مهندسی آن و همچنین ارزش افزوده اقتصادی بالای طرح، برای اقتصاد کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. سید حمید حسینی، کارشناس حوزه انرژی و عضو اتاق بازرگانی در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: « عملکرد دولت یازدهم در حوزه صنعت و نفت و گاز که مهم‌ترین حوزه اقتصادی کشور ماست، قابل تقدیر است. دولت راستگویان و شایستگان وظیفه دارد به حرف و قول و وعده خود عمل کند دولت یازدهم نشان داد به تعهد خود پایبند است و این شایسته تقدیر است.»

عملکرد دولت در ایجاد زیر ساخت های صنعت نفت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

وزیر نفت دولت یازدهم هنگامی که قرار بود شروع به کار کند، چند قول و تعهد مهم داد. وزیر نفت گفته بود پروژه‌های نیمه تمام را تمام خواهد کرد وپروژه‌های خلیج فارس و فازهای پارس جنوبی را به بهره‌برداری می‌رساند. همچنین با تعهد وی قرار بود تولید نفت افزایش پیدا کند و در نهایت اینکه وزیر نفت توجه به برداشت صیانتی از حوزه نفت را یکی از اولویت‌های خود اعلام کرد. خوشبختانه قول‌های آقای زنگنه یکی پس از دیگری در حال تحقق است. در دولت یازدهم مجموعه ۱۱ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید. تولید گاز به نسبت سال ۹۲ دوبرابر شده است که حاصل همین بهره‌برداری‌ها از حوزه پارس جنوبی است. برداشت ما از گاز و نفت و افزایش تولید، می‌تواند هم به رشد اقتصادی بیشتر سال ۹۶ کمک کند و هم بازار صادرات نفت و گاز را بیش از پیش رونق بخشد و هم امکان بیشتر شدن خوراک واحد‌های پتروشیمی را فراهم ‌کند. همه اینها می‌تواند در توسعه پایدار کشور نقش بزرگی داشته باشد. در نتیجه به نظر من عملکرد دولت یازدهم در حوزه صنعت و نفت و گاز که مهم‌ترین حوزه اقتصادی کشور ماست، قابل تقدیر است. دولت راستگویان و شایستگان وظیفه دارد به حرف و قول و وعده خود عمل کند دولت یازدهم نشان داد به تعهد خود پایبند است و این شایسته تقدیر است.

تامین منابع مالی بهره‌برداری از این فازها تماما بر عهده بخش دولتی بوده است یا بخش خصوصی هم به سرمایه‌گذاری پرداخته است؟

حدود ۱۸ میلیارد دلار برای انجام این پروژه‌ها سرمایه گذاری انجام شده که عموما این سرمایه از صندوق توسعه ملی اخذ شده است. بدهی ۵۸ میلیارد دلاری وزارت نفت هم بیشتر به دلیل همین منابعی است که برای توسعه فازهای پارس جنوبی گرفته است. ۱۰ میلیارد دلار در دولت قبل هزینه شد و هشت میلیارد دلار در دولت یازدهم. از طرفی برداشت از صندوق توسعه ملی باید در شرایط خاصی انجام شود و تنها در پروژه‌های مولد و زاینده سرمایه اقتصادی استفاده شود. اگر هزینه اتمام پروژه‌ها منطقی‌تر بود و مدت زمان اجرای پروژه‌ها کمتر بود و قیمت نفت هم بالاتر بود، ظرف مدت دو سال فقط از محل فروش میعانات گازی، هزینه‌های پروژه تسویه می‌شد. اکنون نیز پیش‌بینی می‌شود در طول پنج یا شش سال دیگر تمام هزینه‌های پروژه و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با فروش میعانات گازی، بازگشت داشته باشد. چیزی حدود ۲۴۰ هزار بشکه از میعانات گازی با قیمت‌های فعلی روزانه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار درآمد خواهد داشت و رقمی حدود چهار تا پنج میلیارد دلار سالانه از این حوزه برمی‌گردد. پس قطعا تا سه سال یا چهار سال آینده وزارت نفت می‌تواند این بدهی را برگرداند و به صندوق توسعه ملی تزریق کند.

به نظر شما اگر همین دولت در انتخابات پیش رو پیروز شود،آیا برای ادامه پروژه های نفتی آینده بهتری وجود دارد؟

دولت فعلی استراتژی‌های مهمی در زمینه های پیشرفت صنعت نفت و گاز به کار گرفته و گام‌های بزرگی در انعقاد قراردهای جدید نفتی برداشته است. در دولت یازدهم قراردادهای جدید و مذاکرات مفصلی در این باب انجام و تفاهمنامه‌های زیادی امضا شده است. قطعا اگر این روند ادامه پیدا کند و دولت فعلی قادر به پیروزی در انتخابات پیش رو شود، به نظر می‌رسد شاهد یک تحول بزرگ در عرصه توسعه میادین نفتی کشور خواهیم بود. قراردادهای زیادی چه در غرب کارون و چه در سایر میادین و فاز ۱۱ پارس جنوبی منعقد خواهد شد. همه اینها می‌تواند تسهیل کننده تولید روزانه پنج میلیون بشکه باشد و شرایط اقتصادی کشور را به کلی تغییر داده و به پیشرفت‌های بزرگی بینجامد .