در آخرین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، حسن روحانی از ابراهیم رئیسی خواست به نمایندگی از دولت احمدی‌نژاد در مناظره‌ای با دولت تدبیر و امید حاضر شود.این پیشنهاد حسن روحانی پس از آن مطرح شد که ابراهیم رئیسی برای چندمین بار در طول مدت تبلیغات انتخابات پیشنهاد داد مناظره‌ای بین احمدی‌نژاد و روحانی باید برگزار شود «تا چه زمانی مردم باید در پاسخ به انتقادشان از وضع موجود به عملکرد دولت‌های قبلی ارجاع داده شوند.» در پاسخ به این اظهارات رئیسی، حسن روحانی گفت که این مناظره می‌تواند با حضور خود رئیسی باشد به دلیل آنکه اکثر وزرا و حامیان دولت احمدی‌نژاد اکنون در ستاد رئیسی فعال هستند.

سید‌ابراهیم رئیسی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری که سوابق کاری‌اش تنها محدود می‎شود به پست‌هایی در قوه قضائیه و تولیت آستان قدس رضوی، برای برنامه‌ریزی و تشکیل دولت احتمالی آینده خود کسانی را در ستاد انتخاباتی‌اش جمع کرده که یا از وزرای سابق دولت نهم و دهم هستند یا اینکه از نمایندگان مجلس و خارج از آن، روزگاری جزء حامیان پروپاقرص محمود احمدی‌نژاد به حساب می‌آمدند.

از این بین می‌توان به علی نیکزاد (رئیس ستاد) وزیر راه و شهرسازی که همراه اسفندیار رحیم‌مشایی درسال 92 برای ثبت‌نام کاندیداتوری ریاست‌جمهوری بود، مسعود میرکاظمی (رئیس کمیته و برنامه ستاد) وزیر بازرگانی و نفت و انرژی در دولت نهم و دهم، سید صولت مرتضوی (رئیس ستادهای استانی) استاندار خراسان جنوبی و معاون سیاسی وزارت کشور در دولت نهم و دهم، فرهاد رهبر (عضو ستاد انتخاباتی) رئیس دانشگاه تهران و ریاست سازمان برنامه و بودجه در دولت نهم و دهم و حسن عباسی (عضو ستاد انتخاباتی) منتقد تند جریان مقابل احمدی‎نژاد اشاره کرد. حامیان برجسته ابراهیم رئیسی از افرادی تشکیل شده‌اند که روزگاری در ید محمود احمدی‌نژاد یا مشغول به فعالیت بودند یا اینکه در حمایت از او هیچ کم نگذاشتند. در این خصوص می‎توان اعلام حمایت سعید جلیلی، رئیس شورای عالی امنیت ملی در دولت احمدی‎نژاد و جبهه پایداری را مورد اشاره قرار داد.

میرکاظمی در روز ثبت‌نام، رئیسی را در وزارت کشور همراهی کرد؛ نماینده مجلس نهم که بیشترین رفتارهای تخریبی را علیه دولت در 4 سال حضور در بهارستان داشت. نام وزیر نفت احمدی‌نژاد، بعد از رونمایی دولت روحانی از ماجرای دکل گمشده نفتی، به شدت در رسانه‌ها مطرح شد. از علی نیکزاد، وزیر راه‌وشهرسازی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد که یکی از پایه‌ریزان مسکن مهر بود، به‌عنوان نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 نام برده می‌شد. او از نزدیکان و در حلقه یاران اردبیلی محمود احمدی‌نژاد است که همچنان به مناسبت‌های مختلف در کنار رئیس دولت‌های نهم و دهم دیده می‌شود و از سوی دیگر مورد قبول جناح اصولگرا نیز هست.

اطرافیان احمدی‌نژاد بعد از خروج اجباری نیکزاد از گردونه انتخابات تاکید کردند هیچ فردی از سوی رئیس دولت‌های نهم و دهم در انتخابات حاضر نمی‌شود اما اکنون حضور نیروهای دولت احمدی‌نژاد در ستاد رئیسی این احتمال را ایجاد کرده که گزینه مطلوب برای پیشبرد پروژه بازگشت دولت نهم و دهم و جریان انحرافی می‌تواند حضور اشخصاصی همچون «علی نیکزاد» باشد که هم مورد تایید احمدی‌نژاد است و هم مورد قبول اصولگرایان.از سوی دیگر علی نیکزاد، رئیس ستاد انتخاباتی رئیسی با حمله به دولت روحانی و حمایت از دوران احمدی‌نژاد ثابت کرد که دولت رئیسی نیز ادامه دهنده راه دولت نهم و دهم خواهد بود. 

اما حسین مرعشی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می‌گوید: حضور وزرای احمدی‎نژاد در ستاد انتخاباتی آقای رئیسی یک نشانه است که برای مردم از جذابیت برخوردار نیست. اعضای ستاد یک کاندیدای ریاست‌جمهوری تا حدود زیادی دولت احتمالی آینده او را به مردم معرفی می‌کند به همین دلیل است که نامزدها در انتخاب ستاد خود دقت فراوانی به خرج می‌دهند. بدون تردید بزرگترین خطری که می‎تواند کشور را تهدید کند بازگشت به تفکر دولتی است که مردم را با انواع مشکلات روبه‌رو کرد و با گذشت چهار سال هنوز عواقب آن از بین نرفته است.

رئیسی پیشنهاد مناظره روحانی با رئیس دولت سابق را می‌دهد تا با رندی خاصی، خود و دولتش را جدای از احمدی‌نژاد بداند و البته به اصطلاح روحانی را نیز متهم به آن کنند که چون دفاعی از خود و دولتش ندارد همه چیز را به گردن دولت سابق می‌اندازد. اما هم او، هم روحانی و هم مردم می‌دانند که مقصود از دولت قبل فقط رئیس آن دولت نیست… بلکه مسببان و مجریان هشت‌ساله دولت‌های نهم و دهم همان تیمی هستند که آن روز گرداگرد محمود احمدی‌نژاد را گرفته بودند و امروز گرد ابراهیم رئیسی جمع شده‌اند.

می‌توان در این مورد به همراه ویژه ابراهیم رئیسی در مناظره دوم اشاره کرد‌؛ «فرید‌الدین حداد‌عادل» ‌‌فرزند نام‌آشنای غلامعلی حدادعادل. حضور او در کنار ابراهیم رئیسی حتما بسیار مهم است و البته پیام‌هایی به همراه دارد‌؛ بیشتر از همه برای محمد‌باقر قالیباف. گویا همه جناح‌ها می‌خواهند به محمد‌باقر قالیباف این پیام را بدهند که در این انتخابات از سوی اصولگرایان تنهاست.