کارشناس مسائل بین المللی معتقد است سیاست خارجی ماجراجویانه کمکی به اقتصاد نمی کند و می گوید: برای مقابله با تلاش آمریکا و متحدان منطقه ای آن در امنیتی کردن دوباره مساله جمهوری اسلامی ایران، نیازمند دیپلماسی هوشمند و کارآمد هستیم.

طهورث غلامی در گفت و گو با ایرنا افزود: واقعیت این است وضعیت سیاست خارجی کشور در سال های 90 و 91 در شکل نامطلوب قرار داشت و قادر نبود از امنیت کشور دفاع کند. در چنین شرایطی دولت روحانی توانست شکل نامطلوب سیاست خارجی را به شکل مطلوب تغییر دهد.

وی اضافه کرد: این تغییر از دو طریق صورت گرفت؛ یکی از طریق غیر امنیتی کردن ایران و دوم از طریق عادی سازی جایگاه ایران در محیط منطقه ای و بین المللی.

این کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: برنامه هسته ای ایران یک برنامه فنی و تخصصی است که از سال 82 تبدیل به یک مساله سیاسی شد.همان زمان در آمریکا نئوکانها در قدرت بودند و تلاش کردند این مساله سیاسی را به مساله امنیتی تبدیل کرده و سطح آن را بالا ببرند تا توجیه و زمینه ای برای اعمال فشار علیه ایران فراهم شود.

غلامی خاطرنشان کرد: تیم آقای روحانی که در آن مقطع دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، تلاش می کرد اجازه ندهد پرونده سیاسی ایران به پرونده امنیتی تبدیل شود و موفق هم شد.

وی اضافه کرد: بعد از سال 84 به خاطر برخی تحولات، در نهایت پرونده ایران از یک پرونده سیاسی به یک پرونده امنیتی تبدیل شد. بدین ترتیب که در دو سال آخر دولت خاتمی پرونده ایران در اختیار شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بود ولی از 85 به بعد پرونده از شورای حاکم به شورای امنیت سازمان ملل منتقل شد.

تحلیلگر مسایل بین المللی افزود: در واقع آمریکا موفق شد دیگر دولت ها را قانع کند که مساله هسته ای ایران یک مساله امنیتی و اورژانسی است که باید با آن برخورد کرد و به همین خاطر قطعنامه های شورای امنیت تصویب شد که خود سبب تحریم های بیشتر علیه ایران بود.

غلامی به تشریح عواملی پرداخت که باعث شد دولت تدبیر و امید بتواند جلوی این روند را بگیرد و اظهارکرد: دولت دموکرات آمریکا در کنار اعمال تحریم ها هیچ گاه مسیر مذاکره را به روی دولت ایران نبست در حالی که اگر جمهوری خواهان راس کار بودند ترجیح می دادند تحریم را بدون مذاکره ادامه دهند .

وی افزود: نکته دوم این بود که در اسفند 91 در ایران پذیرفته شد که لازمه حل و فصل مساله هسته ای ایران مذاکره مستقیم با آمریکاست.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بین المللی ادامه داد: سومین عامل این بود که علیرغم اینکه تحریم ها تمامی بخش های ایران را متاثر کرده بود ولی منصفانه است که به این نکته اشاره کنیم توسعه برنامه هسته ای ایران اقدامی درست بود زیرا می توانستیم از آن به عنوان کارت بازی در مذاکرات پیش رو استفاده کنیم.

غلامی با بیان اینکه البته اگر برنامه اتمی را توسعه می دادیم ولی به گزینه مذاکره فکر نمی کردیم، می توانست به تهدیدی علیه ما تبدیل شود، اضافه کرد: مهمترین نکته روی کار آمدن دولت روحانی بود که طی سال های 82 تا 84 نشان داده بود که می تواند مذاکره کند.

وی اظهار کرد: با توجه به این شرایط بود که دولت آقای روحانی توانست مساله هسته ای ایران را که به یک مساله امنیتی تبدیل شده بود، به یک مساله سیاسی تبدیل کند یعنی سطح آن را از امنیتی به سطح سیاسی پایین آورد و اکنون تلاش می کند برنامه هسته ای ایران را مانند برنامه هسته ای دیگر کشورها به یک برنامه فنی تبدیل کند.

این کارشناس مسائل بین المللی دومین عامل موفقیت دولت روحانی را عادی سازی شرایط ایران ذکر کرد و گفت:دولت روحانی توانست به دنیا نشان دهند که ایران کشوری مانند سایر کشورهاست و به این خاطر بود که زمینه های از سر گیری روابط سیاسی واقتصادی دوباره ایران با دنیای خارج فراهم شد.

غلامی در تبیین چرایی تداوم سیاست خارجی دولت تدبیر و امید گفت:بدون سیاست خارجی کارآمد امکان تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد ولازمه وارد کردن سرمایه و تکنولوژی های مورد نیاز، فروش کالاهای تولیدی داخل و صادر کردن آنها به دنیای خارج، وصل شدن به سیستم مالی بین المللی و همکاری با نهادهای اقتصادی بین المللی که از لوازم اقتصاد مقاومتی هستند این است که یک سیاست خارجی پویا، فعال و همکاری جویانه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد:هیچ کشوری را نمی توان مثال زد که با در پیش گرفتن یک سیاست خارجی ماجراجویانه موفق شده باشد به اقتصاد کشور خود کمک کرده باشد؛دولت های چین وهندوستان زمانی موفق شدند به پیشرفت های اقتصادی دست پیدا کنند که سیاست خارجی را در خدمت توسعه اقتصادی قرار دادند.

این کارشناس مسائل بین المللی اضافه کرد:گفتمان اقتصاد مقاومتی ایجاب می کند جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی توسعه گرا را در دستور کار قرار دهد.

وی دلیل دوم برای دفاع از ضرورت ادامه سیاست خارجی آقای روحانی را وضعیت بی ثبات و پرآشوب منطقه خاورمیانه عنوان کرد و گفت: دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای تلاش می کنند که مسبب اصلی بحران های منطقه را جمهوری اسلامی ایران تعریف کنند.

غلامی با بیان اینکه در حال ظهور شاهد همکاری رژیم صهیونیستی و دولت های عربی برای مقابله با جمهوی اسلامی ایران هستیم،اظهارداشت: آمریکا و متحدان منطقه ای آن تلاش می کنند دوباره جمهوری اسلامی را یک مساله امنیتی تبدیل کنند که برای مقابله با تهدیدات ناشی از این تلاش ها، دولت ایران در کنار تقویت توان نظامی خود به یک دیپلماسی هوشمند و کارآمد نیاز دارد.