محمد توسلی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت :  با توجه به تعهد اخلاقی اسحاق جهانگیری برای انصراف به نفع رئیس جمهور، این مهم نیز در روزهای آتی اتفاق می افتد و امیدواریم مردم بار دیگر رویکرد خود را ثابت کرده و راه را دوباره و چندباره بر افراطیون ببندند.

 رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران در گفت و گو با سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی – ضمن اشاره به سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد : محمد باقر قالیباف با توجه به لحن تهاجمی و طلبکارانه ای که گرفته بود، باید پاسخ قانع کننده ای نیز در برابر افکار عمومی از عملکرد دوازده ساله خود در شهرداری ارائه می داد.

توسلی ادامه داد : به نظر من مناظره سوم از دو مناظره قبلی به مراتب قوی تر و شفاف تر بود و پیام روشن تری برای مردم داشت.

وی افزود : در این مناظره، مشخصا آقایان رئیسی و قالیباف نتوانستند برنامه های خود را برای مردم شرح بدهند و صحبت های آنها برای افکار عمومی مطلقا اقناع گر نبود. صرف طرح مباحث عموما خارج از دایره اخلاق نیز نتوانست آنها را در مقابل مخاطب موجه و دارای برنامه مدون جلوه دهد.

توسلی تصریح کرد : به طور مثال در سوی مقابل شخص هاشمی طبا توانست با طرح مباحث علمی، منصفانه و با متانت تحت گفتمان روحانی به بیان واقعیت ها و ریکردهای جامعه بپردازد و مردم به خوبی این مهم را درک کردند.

عضو شورای مرکزی حزب نهضت آزادی ایران در ادامه یادآور شد : در سوی دیگر مشخصا کاندیدایی مثل میرسلیم هم با لحن تهاجمی و توام با عصبانیت نتوانست ادله و مستنداتی برای مدعای خود مطرح کند و به طرح کلیات و ارائه آماری بدون سند و مدرک بسنده کرد.

وی با اشاره مجدد به رویکرد دو کاندیدای رقیب روحانی در مناظره سوم تشریح کرد : من معتقدم که در این مناظره مشخصا شخص رئیسی حتی مراعات حرمت لباس روحانیت را نیز نداشت و نتوانست برای مردم شرح دهد که چرا و به چه عنوان سواستفاده با نام وی از بیت المال و منابع عمومی برای اهداف تبلیغات انتخاباتی صورت گرفته است.

نخستین شهردار پایتخت پس از انقلاب اسلامی همچنین افزود : در رابطه را رفتار قالیباف در این مناظره همچنین باید گفت که ایشان با توجه به لحن تهاجمی و طلبکارانه ای که گرفته بود، باید پاسخ قانع کننده ای نیز در برابر افکار عمومی از عملکرد دوازده ساله خود در شهرداری ارائه می داد و متاسفانه چنین چیزی را در مناظره شاهد نبودیم.

توسلی ادامه داد : به طور مثال در خصوص بحث مطرح شده در خصوص زمین های واگذار شده به دو کاندیدا ، ظاهراً زمین های واگذار شده از سوی سازمان اراضی شهری صورت گرفته که در دهه‌های شصت و هفتاد و هشتاد برای مدیران کشور متعارف بوده و با ضوابط آن سازمان عمل می شده است.

وی افزود: آنچه مهم است رفتار غیر اخلاقی است که برخی از نامزد ها در این مناظره برای اثبات سلامت و پاکدستی خود از این روش استفاده کرده اند که خود پاسخگوی اقدامات خلاف اخلاق و قانون خود نبودند.

رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی در پایان ضمن اشاره به درایت حضور جهانگیری در عرصه انتخابات خاطرنشان کرد : به نظر من تصمیم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که ساز و کار حضور جهانگیری را فراهم کرد ، تصمیم توام با تدبیر و عاقلانه بود و حضور جهانگیری در عرصه بسیار موفقیت آمیز بوده است. با توجه به اینکه روحانی در مسائل کلان کشور اشراف داشته و جهانگیری نیز در جریان ریز عملکردهای دولت بود، توانستند در کنار هم دفاع قابل قبولی از عملکرد دولت داشته باشند .

وی گفت : اکنون نیز با توجه به تعهد اخلاقی جهانگیری برای انصراف به نفع رئیس جمهور، این مهم نیز در روزهای آتی اتفاق می افتد و امیدواریم مردم بار دیگر رویکرد خود را ثابت کرده و راه را دوباره و چندباره بر افراطیون ببندند.