سعید باقری: اجرای عدالت، حفظ حقوق شهروندی و حمایت از حق دفاع، تحقق دادرسی عادلانه در رسیدگی به دعاوی مردم، ضرورت و اهمیت استقلال وکیل و کانون وکلا همواره دغدغه اصلی وکلا و حقوق‌دانان است. تلاش برای اجابت و تحقق مطالبات مذکور و رفع این دغدغه‌ها قاعدتا به وسیله نامزدی که خود هم حقوق‌دان است و هم وکیل و اشراف و شناخت کامل به این امور دارد، امکان‌پذیر است.

دکتر روحانی علاوه بر اینکه از بعد نظری شناخت و احاطه لازم را بر این دغدغه‌ها و خواسته‌های اجتماعی دارد، در مناظره انتخاباتی خود مباهات می‌ورزد که یک حقوق‌دان است و یکی از شعارها و برنامه‌های اجرائی خود را در دولت تدبیر و امید، تصویب و انتشار منشور حقوق شهروندی قرار داد که برای اولین‌بار چنین دستاوردی در دولت‌های نظام جمهوری اسلامی محقق شد و این نشان از درک عمیق ایشان از ضرورت حفظ حقوق شهروندان دارد، موضوعی که همواره دل‌مشغولی وکلا و حقوق‌دانان فرهیخته در داخل کشور در سطح جهانی بوده و هست.

دکتر روحانی با حضور و سخنرانی خود در جشن استقلال کانون وکلا در اسفند ٩٥ (که برای اولین‌بار در دهه‌های اخیر بالاترین مقام اجرائی کشور در جشن استقلال کانون وکلا شرکت می‌کرد) قول دفاع از استقلال نهاد مدنی وکالت را دادند و وعده کردند که روز وکیل را به عنوان روزی رسمی در تقویم کشور ثبت کنند. ایشان تأکید کردند که وکیل باید هم‌وزن قاضی استقلال داشته باشد، وی استقلال وکیل را حق مردم دانست و افزود امنیت قضائی و اجتماعی در گرو امنیت‌داشتن وکیل است.

بدیهی است استقلال نهاد وکالت همانند نهاد قضائی از ضروریات حفظ حقوق شهروندان و لازمه دادرسی عادلانه در حقوق داخلی و اسناد و استانداردهای دادرسی در سطح بین‌المللی است که ایشان به آن اهتمام لازم را دارند، بنابراین طبیعی است که وکلا و حقوق‌دانان ترجیح دهند در میان نامزدهای ریاست‌جمهوری به کسی که از جنس خودشان است و با ایشان در اجرای عدالت و دفاع از حقوق عامه مردم دغدغه مشترک دارد، رأی دهند.امید است حمایت از دکتر روحانی به حاکمیت هرچه‌بیشتر قانون و اعتدال‌گرایی و عقلانیت و توسعه نهادهای حقوقی و مدنی و آزادی‌های سیاسی و امنیت در جامعه بینجامد.

*وکیل پایه یک دادگستری/ رئیس ستاد وکلا و حقوق‌دانان