تحلیلگران اقتصادی، از بیکاری با عنوان سیاه ترین پدیده اقتصادی یاد می کنند. این پدیده نه مشکل امروز ایران است و نه مشکل دیروز. مشکلی دائمی که با رشد یکباره جمعیتی ایران در دهه های گذشته به یکباره هم بیشتر شده است. حال در این میان دولت های گذشته و دولت های اینده ، همواره برای جلب آرای عمومی بر این وعده اهتمام دارند که اشتغالزایی خواهند کرد و از حجم بیکاری خواهند کاست.

به گزارش سحر- پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی  دکتر حسن  روحانی - نرخ بیکاری اعلام شده در سالهای اخیر حدود 10 تا 5/12 درصد بوده است؛ اما این نرخ واقع بینانه نیست، زیرا روش محاسباتی آن از دولت گذشته تغییر کرد و شاعلان کسانی فرض شدند که در هفته یکساعت کار کنند. نرخ بیکاری به صورت عمومی بالاست و در برخی از استان های محروم، نرخ بیکاری به صورت عمومی بیش از 40 درصد است.

شغل خریدنی و وعده‌ای نیست

آن چیزی که در این بخش مشخص است ، آن است که با پول و وعده نمی توان شغل خرید؛زیرا شغل کالانیست.

 درست است که ایجاد شغل به اعتبار نیاز دارد، اما همه نیازها اعتبارات نیست. ما باید زیرساخت ها و تمهیدات لازم را برای ایجاد شغل در کشور فراهم کنیم. بررسى همه جانبه رشد جمعیت و ایجاد اشتغال ، گویاست که اشتغال تابعى از سرمایه گذارى و تولید است که مستلزم در اختیار داشتن برنامه اى بلندمدت قابل اجرا و غیرقابل عدول است؛ براى حل مشکل اشتغال، که مشکل حال و آینده کشور است، نمى توان تنها به عامل سرمایه گذارى تکیه کرد و افزایش اشتغال را تنها در افزایش سرمایه گذارى دانست، بلکه چگونگى بهره گیرى از سرمایه گذارى و بهره ورى از نیروى کار، عمده ترین مسأله اى است که باید مورد توجه قرار گیرد.

4مشکل  اساسی اشتغال

1-دچار رکود کامل در حوزه بازار کار و اقتصاد شده ایم ؛ قانون هدفمندی یارانه ها به شکل درست و صحیح اجرا نشد و مشکلات بسیاری را برای بنگاه ها ایجاد کرد.  دولت یازدهم چاره ای نداشت که  تنش زدایی را در دستور کار قرار دهد و هم بازنگری جدی در هدفمندی یارانه ها داشته باشد تا مشکل کارخانه ها حل شود.

2-هم اکنون سال هایی را می گذرانیم که در نقطه پیک جمعیتی برای کارجویان قرار داریم. بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در سال کارجو داریم و تعداد فارغ التحصیلان و جوانان که وارد بازار کار شده اند، بالاست. زنان به گروه کارجویان افزوده شده اند و

نرخ بیکاری در همه این گروه بیش از 50 درصد است- در جوانان 15 تا 29 سال بالای 40 درصد - در گروه های سنی عمومی به طور متوسط 30 درصد .

3- هنوز قانون فضای کسب وکار مشکل دارد و قانون کار اصلاح نشده است و این موضوع در اختیار دولت به تنهایی نبوده و نیست.

4-  نظام مالی و بانکی هم در کشور به شدت دچار مشکل است. دولت یازدهم زمانی که روی کار آمد با بحرانی روبرو شد که قابل رفع در کوتاه مدت نبود. نظام مالی کشور کاسبی می کند و در خدمت تولید و منافع ملی نیست. معمولانرخ پول برای ورود به تولید به شدت بالاست و فرق نمی کند سرمایه یی در بخش تولید داشته باشد.

رقبای روحانی از مدتها قبل کمر به همت یک دوره ای کردن دولت او بسته اند. هدفی که برای آنان استفاده از هر وسیله ای را توجیه می کند، آنها را متوسل به شبکه های مجازی کرده تا در کانال های تلگرامی ای که خریداری کرده اند، به انتشار فیک نیوزهای خود بپردازند.

این روزها که خبر از راه اندازی سامانه های کارانه و مسکن محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به گوش می رسد و غیرقانونی بودن آنها بارها مورد انتقاد قرار گرفته و کار حتی به شکایت هم رسیده است، تحرکات دیگری هم از سوی او رو می شود. «خرید کانال های تلگرامی» با عضویت چند ده هزارنفره که البته تنها مختص به استان های دیگر است و در تهران و حتی بطور گسترده در سطح کشور پراکنده نمی شود، از دیگر اقداماتی بود که شروعش از اسفندماه گذشته کلید خورد. او با خرید این کانال های تلگرامی اخبار را آنگونه که خود دوست دارد، در شبکه های مختلف منتشر می کند و برای باور مردم دست به هر دروغی هم می زند. جالب اینجاست که این اخبار را هم تنها در همان کانال هایی که از پیش خریداری کرده، منتشر می کند.

در این میان اخبار مربوط به حسن روحانی اجتماع هرچه باشکوه تر باشد، دروغ ها هم بزرگتر می شود. اجتماع جوانان در سالن آزادی، عصبانیت طرفداران قالیباف را به اوج خود رساند. آنها با انتشار نادرست یک جمله از صحبت های حسن روحانی، احساسات مردم سایر استانها و شهرستان های کشور را تحریک کرده و اینگونه وانمود کردند که او تنها مردم تهران را با هوش و ذکاوت می داند. در یکی از این کانال های تلگرامی با عنوان «توهین روحانی به مردم ۳۰ استان کشور❗️» از قول روحانی گفته شده است: «من روی رای مردم تهران حساب ویژه ای باز کرده ام چون تنها گروهی هستند که از روی عقل و دانش رای می‌دهند.» واقعیت این است که آنچه که روحانی بارها در ورزشگاه آزادی فریاد می زد، شعار «جانم فدای همه ایرانیان» بود که البته به نفع مخالفان نبود که چنین موضوعی را از زبان روحانی بشنوند.

این در حالی است که آنچه که این روزها از اقدامات حسن روحانی می بینیم چیزی خلاف این امر را نشان می دهد. او هر روز دیدار با مردمان دو استان را در بین برنامه های خود قرار می دهد و در میان شور و اشتیاق آنان بدون اینکه جماعتی را سوار بر اتوبوس کند و به محل تجمع بیاورد، به سخنرانی پرداخته و کلامی از تفکیک مردم به زبان نمی آورد.

اما این تنها اقدام این کانال های تلگرامی خریداری شده نیست. میدان نقش جهان اصفهان که از ظهر دیروز جمعیتی باور نکردنی را در استقبال از حسن روحانی بخود می دید با عکس هایی خلوت از حضور مردم در این کانال ها اطلاع رسانی شد. این در حالی است که این مراسم همچون سایر سفرهای انتخاباتی بصورت زنده از کانال های تلگرامی و اینستا هم پخش می شد، پس چگونه این ها با چنین وقاحتی از خالی بودن میدان امام اصفهان سخن می گویند. کار کانال های تلگرامی را که می شود به پای خریدشان از سوی قالیباف دانست اما سایر کانال ها و خبرگزاری های وابسته به برخی نهادها، نیز تصاویر منتشر شده را فوتوشاپ دانستند. حال چگونه می شود که پخش تصاویر زنده را فوتوشاپ کرد، از آن حرف هایی است که جز توهین به شعور مخاطب نمی توان نام دیگری بر آن گذاشت. این تصاویر در روزنامه وطن امروز هم بعنوان عکس یک منتشر شد و با تیتر درشت «نه به روحانی»، سعی کرد که دورغ ساختگی خود را باور کند.  

با این حال تنها راهی که برای مقابله با این کانال های تلگرامی و رسانه هایی که کاری جز تخریب دولتمردان یازدهم ندارند باقی می ماند، حضور پای صندوق های رای است. درخواستی که حسن روحانی از همه ملت ایران دارد و از آنها می خواهد که رییس جمهوری را با رای قاطع روی کار بیاورند اگر تحقق یابد شاید بتواند، بی ثمر بودن بی اخلاقی های آنان را ثابت کند تا دست از قلب واقعیت بکشند.