دومین نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان با عنوان ایران فرهنگی در جهان امروز هم اکنون در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت، احمد مسجد جامعی، علی نصیریان پیشکسوت عرصه بازیگری، علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی از چهره های حاضر در این مراسم بودند.

رحمانیان که اجرای این میزگرد را بر عهده داشت، در ابتدا به اهمیت برجام اشاره کرد.

 

علی نصیریان: فرهنگ می تواند سفیر صلح دوست ایران در دنیا باشد

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت در ادامه بیان کرد: درود می فرستم به دولتمردانی که نقش اساسی در سیاستگذاری های کلان مملکتی دارند. همیشه به دنبال فرصتی برای دیدن اقای ظریف و تشکر از ایشان بودم. زیرا شرایط را درک و برای کشور جان فشانی کردندو گاهی موفقیت های کشور یا دیده نمی شود یا سعی می شود نادیده گرفته شود. اما من تلاش ایشان را درک کردم. وقتی در میدانی سیاسی با ۵ کشور دنیا مواجه می شوید و توفیقات مقدوری را به دست می آورید.

وی افزود: آقای ظریف تنها نیست. اصغر فرهادی و عباس کیارستمی هم در هنر هستند که ایران را به دنیا شناساندند. فرهنگ صرفا آثار باستانی ما نیست. سینما، تئاتر و موسیقی اصیل ایران در حال حاضر جایگاه رفیعی در فضای بین المللی دارد.

این بازیگر همچنین خاطر نشان کرد: فرهنگ و هنر نیازمند پشتیبانی و حمایت دولتی نیز هست. برگزاری جلسات هم اندیشی با حضور اهالی فرهنگ اقدام بسیار درستی است. فرهنگ و هنر مملکت یکی از سفیران بزرگ کشور در دنیا می تواند باشد. هیچ چیزی به اندازه فرهنگ نمی تواند فرهنگ صلح دوست ایران را به دنیا معرفی کند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: امروز اهالی فرهنگ و هنر با دولت آشتی کرده اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت فردوسی گفت: امروز اهالی فرهنگ و هنر با دولت آشتی کرده اند. اعتماد متقابل آغاز یک راه جدید برای رسیدن به هدفی معین است. تلاش کردیم کار فرهنگ را به اصحاب فرهنگ واگذار کنیم.

سید علی صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم ایران فرهنگی در جهان امروز همزمان با روز بزرگداشت فردوسی گفت: ما در دولت یازدهم با استراتژی معینی کار را آغاز کردیم که بر گفتمان اعتدالمبتنی بود. اعتدال فرهنگی را بر پایه عقلانیت، انسجام، تنوع و دیانت آغاز کردیم.

وی افزود: گام های جدی در این زمینه طی چهار سال گذشته برداشته شد و هنوز نیازمند گام های بلندتری برای توسعه هستیم. اما امروز می توانیم بگوییم که سرمایه بزرگ ما برای تداوم توسعه فرهنگی اصحاب فرهنگ و هنر هستند. توجه به منزلت این گروه در مقدمه کار دولت قرار داشت و امروز اهالی فرهنگ و هنر با دولت آشتی کرده اند. اعتماد متقابل آغاز یک راه جدید برای رسیدن به هدفی معین است. تلاش کردیم کار فرهنگ را به اصحاب فرهنگ واگذار کنیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سه مسئولیت سیاستگذاری حمایت و نظارت را متقبل شود.

صالحی امیری همچنین ادامه داد: در حوزه نشر برای اولین بار مسئولیت امور اجرایی را به اتحادیه های نشر واگذار کردیم. به همکارانم در معاونت فرهنگی قول دادم که در سال ۹۶ و ۹۷ کلید برگزاری نمایشگاه های کتاب را به اهالی شان واگذار کنیم. همچنین خانه سینما و نهادهای سینمایی تقویت شده اند. برای اولین بار در نظام اسلامی نه تنها به رسمیت شناخته شدند، بلکه مسئولیت این حوزه ها به اصناف و منتخبین حوزه فرهنگ و هنر در تئاتر، هنرهای تجسمی و نمایشی و… سپرده شد. با تامین بار مالی ۶۰ میلیارد تومان و امسال با ۹۰ میلیارد تومان بیش از ۱۵ هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر بیمه شوند و بنا داریم امسال همه اهالی فرهنگ و هنر بیمه شوند.

وزیر فرهنگ گفت: اگر امروز تخریب را در زبان خیلی ها می شنوید، ناشی از این است که تربیت فرهنگی را آموزش ندیده اند. بد اخلاقی همواره متوجه کوچه و بازار نیست. گاهی متوجه بزرگان نیز هست. من می توانم به عناون شاهد عینی شهادت بدهم که آقای زنگنه قهرمان توسعه علمی کشور و آقای هاشمی قهرمان سلامت کشور. همچنین امنیت ملی را آقای ظریف برای ما به ارمغان آورده اند. فرهنگ بدون وجود ظرفیت های بزرگی نظیر امنیت ملی رشد نمی کند.

 

وزیر نفت: برجام نقطه عطفی در تاریخ ایران است

بیژن نامدار زنگنه در نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان: من بیش از ۲۵ سال وزیر بوده ام و نمی خواهم تملق کنم. اما به جرات می گویم حتی اگر دستاورد کار آقای ظریف در وزارت امور خارجه صرفا برجام هم بود، من تا آخر عمر خودم را مدیون ایشان می دانستم. برجام صرفا یک قرارداد نیست. بلکه نقطه عطف تاریخی در حوزه های اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی است و باید آن را پاس بداریم.

 

وزیر امور خارجه: مردم با حضورشان در انتخابات سرمای ایران را به بهار در سال ۹۲ تبدیل کردند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در دیدار با هنرمندان گفت: امروز روز فردوسی است. من این بیت از شاهنامه را بسیار دوست دارم: بکوشید و نیکی به کار آورید…چو دیدی سرما بهار آورید.

مردم سرمای تحمیل شده بر خود را با حضور، مشارکت و انتخاب شایسته شان برای تعیین سرنوشت خود در انتخابات ۹۲ به بهار تبدیل کردند. آن سرما سرمای تحریم نبود. ایران سعدی و فردوسی را به عنوان تهدید ۷ قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد معرفی کرده بودند. اما آنچه اتفاق آنها ساخته بودند اجازه برساختن تصویر غلطی از دنیا بود که توانسته بودند این تعداد قطعنامه را علیه ایران به تصویب شورای امنیت ملل متحد برسانند.

سی و اندی سال آمریکایی ها تلاش کردند به این هدف در جنگ ایران و عراق و تسخیر لانه جاسوسی و موضوع هسته ای برای چندین سال برسند اما شکست خوردند. اما به دلیل بی تدبیری دولت های قبل چهره ای از ایران ساختند که اصل قانون مجازات ایران دیگر مطرح نبود. بلکه همکاری با ایران به از بین رفتن حیثیت برای کشورهای دیگر تبدیل شده بود.

این شرایط باید تغییر می کرد. به این شرایط تهدیدها و فشارهای اقتصادی را هم اضافه کنید. اما مردم با حضور در انتخابات وضعیت را تغییر دادند و با مشارکتی که روز جمعه شاهدش خواهیم بود، مردم پای صندوق های رای می روند.

نرمش قهرمانانه در ماجرای برجام بزرگترین راهگشای کار ما بود توسط مقام معظم رهبری مطرح شد. بعد از آن رئیس جمهور بود که احاطه به موضوع داشت. تلاش کرد و از خود مایه گذاشت. در تصویر دروغین ایران هراسی که خوشبختانه امروز فروریخته است اما دشمنان هزینه و تلاش می کنند تا آن را به گونه ای دیگر بازآفرینی کنند، ما خدمتگزاران سیاست خارجی دست نیاز به سمت هنرمندان دراز می کنیم. آن ها می توانند فرهنگ گفت و گو و مدارا را به دنیا ارائه کنند. فیلم، موسیقی، تئاتر، نقاشی و… بهترین نمود واقعیت ایران است. شکست ایران هراسی نیازمند هنر هنرمندان و حضورشان در صحنه بین المللی است.

افتخار می کنیم ایران برنده اسکار است. افتخار می کنیم فیلم های اصغر فرهادی و عباس کیارستمی در دنیا مطرح است. افتخار می کنیم صدای استاد شجریان در دنیا طنین انداز می شود.

 

 وزیر بهداشت: موفقیت برجام را مدیون مردمی هستیم که در خرداد ۹۲ حسن روحانی را بر رقیبانش ترجیح دادند

در دولت آقای روحانی تلاش های زیادی برای کمک به فقرا و محرومین در حوزه سلامت شد. مردم در ابتدای کار دولت یازدهم دارو نداشتند. فقر مطلق سراغ ۷۰۰ هزار نفر می رفت. اما به تدریج وضعیت ارتقا یافت و هزاران میلیارد تومان در خزانه دولت برای بیمه مردم و هزینه های درمان مردم اختصاص یافت.

در حال حاضر ۶۵۰ پروژه در سیستان و بلوچستان در حال اجراست. البته اهالی هنر به ما در این موفقیت ها کمک کردند. معاونت اجتماعی آوای هنر سلامت را مسئول ساخت چند سریال> نمایش ها و برگزاری جشنواره های مختلف از جمله جشنواره فیلم سلامت کرد. شورای فرهنگی با حضور هنرمندان در وزارت بهداشت تشکیل شد. زیرا اصل کار ما پیشگیری از بیماری است و باید در این زمینه تلاش کنیم.

اما درباره برجام، نمی گویم اگر برجام به دست نمی آمد ما در اینجا نبودیم. اما باید برای این دستاورد ابتدا از خداوند و بعد از مردمی تشکر کنیم که در ۲۴ خرداد ماه ۹۲ دکتر روحانی را بر دیگر نامزدهای انتخابات ترجیح دادند. از آقای ظریف که از خودشان مایه گذاشتند و این توفیق را به دست آوردند. پیش از برجام مقالات علمی ما را در هیچ جایی منتشر نمی کردند. جا دارد از مرحوم هاشمی رفسنجانی هم یادی کنم.

 

فاطمه معتمد آریا: خوشحالم امروز کنار سیاستمداران پاسدار امنیت ملی نشسته ام/می دانیم به چه کسی رای بدهیم

درود به همه کسانی که علیرغم دشواری ها در طول این سال ها باقی ماندند و از عزت کشورشان دفاع کردند. سلام به همه هنرمندانی که علیرغم تهمت ها و ناروایی ها هنوز هم برای نگهداری از فرهنگ ریشه دار در اشعار فردوسی و مولانا فعالیت می کنند

خوشحالم از این که بعد از سال ها که متهم به اقدام علیه امنیت ملی بودم با پاسداران امنیت ملی در یکجا نشسته ام. خوشحالم می توانم با احترام کنار سیاستمدارانی بنشینم که وقت و هستی شان را برای شرافت ملت ایران گذاشته اند. خوشحالم جزو ملت مظلوم اما باهوش یمثل هنرمندان هستم.

ما هنرمندان جنس جعلی را از اصل ترجیح می دهیم. این را ملت ایران در حساس ترین مقاطع ثابت کرده است. هنگام رای دادن همه می دانیم باید به چه کسی رای بدهیم. می دانیم چه کسی حامی سرنوشت ماست. من هیچ وقت از این کشور نرفتم. زیرا همیشه پاسدارش هستم. ایران مال من است. مال منی که در خانواده ام جانبازی هست.

ما نوای خوش انسانی خواننده ای که تاج سر مملکت است را می شناسیم. روزگاری بوده نتوانستیم نشان دهیم به این کشور وفاداریم. هنرمندان به موقع آهسته کنار می ایستند تا تلاطم بی هویت بگذرد. حباب های روی آب برود. هرگز به جایی که هستیم بی اعتماد نبوده ایم. آن ها به ما بی اعتماد بودند.

آقای ظریف جز نادر انسان هایی هستند که در هر روستا و کشوری را با لبخند شیرین و پیام صلح شان می شناسند. من هفته ای یکبار سخنرانی ایشان را می شنوم که به دنیا می گویند ما صلح طلب هستیم و نمی توانند ما را به جنگ وادار کنند. برجام ایشان برای اهالی فرهنگ و هنر بسیار تاثیرگذار بوده است و ایران را تثبیت کرده است.

 

داریوش پیرنیاکان:حرف های امروز یک هنرمند درباره استاد شجریان فقط در شان خودشان است نه استاد مسلم عرصه موسیقی

موسیقی می تواند به امنیت ایران کمک کند. هنوز موسیقی در ایران به رسمیت شناخته نمی شود. به رسمیت شناخته شدن موسیقی یعنی وقتی وزیر فرهنگ و ارشاد مجوز برگزاری کنسرت را صادر می کند این مجوز در همه جای کشور لازم الاجرا باشد. با وجود آن که اقدامات زیادی در دولت یازدهم برای موسیقی انجام شده است، هنوز بعضی کارها نیمه تمام مانده است.

باید روز جمعه همگی با عزم راسخ رای بدهیم و کاستی ها را از بین ببریم. هنوز موسیقی در بخش هایی مغفول مانده است. چرا بانوان اجازه خواندن ندارند؟!

وقتی جلوی موسیقی را می گیریم، زیر زمینی می شود. ما همراه دولت هستیم و حرف های من نقد نیست. باید بازگو کنیم که موسیقی به امنیت ایران می تواند کمک کند. در زمینه حل آسیب های اجتماعی راهگشا باشد.

 

ناهید طباطبایی: محمد جواد ظریف قهرمانی میانسال، با لبخندی شیرین و مهربان است.

باز هم به دکتر روحانی در انتخابات رای می دهم. زیرا آرامش را در این چهار سال تجربه کردم. نسل من همیشه با هیاهو و اتفاقات عجیب رو به رو بوده است. اما حالا می خواهد نفس بکشد.

تصور من از قهرمان همیشه مردی بلند و چهار شانه بود که با شمشیر می آید! اما مردی میانسال، میانه قامت با لبخندی شیرین و مهربان است. سلاحش نیز دانایی و گفت و گوست.

در سفرم به کشورهای دیگر کاملا دیدم که چهره ایران چقدر در دنیا تغییر کرده است. امیدوارم ادبیات در چهار سال آینده برای مبادله فرهنگی همچنان پیشرفت کند.

تقدیر محمدجواد ظریف از دو هنرمند

محمد جواد ظریف در ادامه این نشست گفت: در توییتر از آقای فرهادی و خانم علیدوستی تشکر کردم. برای این که نگذاشتند ترامپ به مردم ایران توهین کند. آن ها کار بزرگی کردند. ترامپ را در کشور خود منزوی کردند. آن هم در فضای ایران هراسی!

وزیر امور خارجه همچنین خبر داد: امروز صبح با همکاری کشور اتریش سنگ بنای یک مرکز سلامتی هسته ای را گذاشتیم.

 

گفته های وزیر بهداشت درباره زنده یاد هاشمی رفسنجانی

حسن قاضی زاده هاشمی با یادکردن از مرحوم هاشمی رقسنجانی گفت: حمایت های هاشمی باعث شد روحانی سر کار بیاید.

حمایت آقای هاشمی رفسنجانی بود که باعث شد این دولت سر کار بیاید. همان روزی که رفت ثبت نام کرد و رد صلاحیت شد. او می گفت آقای روحانی را بسیار اذیت خواهند کرد. پیغام هایی هم برای رئیس جمهور داشت. از جمله این که چند نفری باید باشند که او تنها نماند. او می گفت نگرانی ام برای ایران است. زیرا دشمنان با مخالفان روحانی همکاری نخواهد کرد و در نهایت می گفت که بالاخره دولت یازدهم آوار برداری کرد. متاسفانه در حق او بسیار ظلم شد.

 

در این مراسم از علی نصیریان به پاس مشارکت های اجتماعی گسترده تقدیر شد. نصیریان در صحبت هایش گفت: دولت آقای روحانی دولت تدبیر و خرد است.