سخنگوی دولت تاکید کرد: عده‌ای همیشه کارشان تحریف است عده‌ای به رهبری گفته‌اند که دولت مخفیانه سندی را امضا کرده که در آن خود ارضایی کودکان صفر تا چهار سال صورت گرفته است. تشویشی که در اذهان عمومی به وجود آمده را باید برطرف کرد.

به گزارش سحر، محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه با بیان این که مقام معظم رهبری هفته گذشته در جایگاهشان که نظارت کافی بر همه امور دارند مجریان را به کار درست توصیه می‌فرمایند، گفت: رهبری در ارتباط با سنند ۲۰۳۰ توصیه فرمودند و با توجه به این که دولت نظرات رهبری را سر منشا کار خود قرار می‌دهد، در حال حاضر پیگیری این سند را کرد.

او افزود: عده‌ای همیشه کارشان تحریف است عده‌ای به رهبری گفته‌اند که دولت مخفیانه سندی را امضا کرده که در آن خود ارضایی کودکان صفر تا چهار سال صورت گرفته است. تشویشی که در اذهان عمومی به وجود آمده را باید برطرف کرد.

سخنگوی دولت درباره سند ۲۰۳۰ گفت: از نظر حقوقی آن چه در مجامع بین‌المللی و یونسکو مطرح است پیمان‌نامه‌ است و نیاز به امضا دارد که منوط به تایید مجلس است. اما آن چه که در مورد این سند گفته شده و  ما حرفش را می‌زنیم پیمان نامه نیست که ملزم به امضا باشیم.

نوبخت تاکید کرد: این یک بیانه است، الزامی ندارد که کشورها آن امضا کنند از جمله جمهوری اسلامی ایران، اگر کسی مخالف بندهایی باشد طبق مقررات بین‌المللی می‌تواند اعلام کند.

او در ادامه گفت: هیچ کشوری تحفظ نکرد جز جمهوری اسلامی که در اسناد آن جا ثبت شد و در حال حاضر هم وجود دارد.

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: سوال پیش می‌آید آیا باید در جامعه جهانی عضو شویم و یا نشویم، زیرا بیانیه‌هایی صادر می‌شود که شاید با هنجارهای کشور ما همخوانی نداشته باشد.

او تاکید: این بیانیه‌ای گوشه‌هایی دارد که آن را قبول نداریم و مغایر با ارزش‌های فرهنگی ما است و آنها را انجام نمی‌دهیم. این بیاینه در ساعت ۹:۵۹ در صبح روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۹۴ مقارن با ۴ نوامبر در سایت یونسکو ثبت شده است و می‌توانید ببینید. ما یا باید شرکت نکنیم و منزوی باشیم و یا اگر شرکت می‌کنیم نباید منفعل باشیم.

نوبخت خاطرنشان: دوستان داخلی به مواردی تاکید می‌کنند در سند ۲۰۳۰ که مورد تاکید ما هم هست، حالا ما ادعای دین‌داری بیشتری نداریم، فرهنگ ما اجازه نمی‌دهد، اگر دین نداریم ایرانی که هستیم. عده‌ای در شب‌نامه‌هایشان چیزی‌هایی می‌گویند در حالیکه که افراد عادی دسترسی به سند ندارند.

او در ادامه با اشاره به اهداف هزاره توسعه کشورها عنوان کرد: ما که داعش و طالبان نیستیم که با آموزش و یا سایر مسائل مخالف باشیم، ما جمهوری اسلامی هستیم.

نوبخت افزود: وقتی که کلمه سکس می‌آید بعضی‌ها تلقی‌شان چیز دیگری است، این کلمه به معنی جنسیت است.

او تاکید کرد: ما با مسائل ناهنجار مخالفیم و اعلام هم کردیم. در سند ۲۰۳۰ آمده همه دختران و پسران باید به آموزش رایگان دست داشته باشند. در این سند آمده دختران و پسران باید آموزش پیش دبستانی ببینند این کجایش با برداشت بعضی‌ها که خودارضایی کودکان صفر تا چهار است مطابقت دارد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: سند ۲۰۳۰ موظف می‌کند زنان و مردان تحصیلات عالیه داشته باشند. تا پایان سال ۲۰۳۰ باید برابری جنسیتی برای زنان در تمامی عرصه‌ها باشد تا توسعه پایدار به وجود بیاید.

او خاطر نشان کرد : کسی گفته است که ما زانو زدیم و امضا کردیم، خوشبختانه روحانیت جامعه‌ای است که به دنبال آسایش مردم است اما با این حرفا دل آن‌ها را به درد آورد.

نوبخت گفت: این طرز تفکر مشی تکفیری است ما که کافر نیستیم، دل مردم را به درد نیاورید ما در جبهه‌ها کنار شما جنگیدیم، به قول معروف در رکوع و سجود ما باهم بوده است.

سخنگوی دولت درباره قطع یارانه افراد پر درآمد نیز گفت: ما یارانه خانواده‌هایی که پر درآمد بودند را قطع کردیم اما سایتی را راه‌اندازی کردیم تا افرادی که اعتراض دارند اعلام کنند.

او افزود: تیر ۹۴ ما یارانه ۲۶۰ هزار و ۵۱۷ نفر را قطع کردیم که مجدد یارانه ۷۷ هزار و ۵۵۲ نفر را بازگرداندیم و یا مرداد همان سال ۳۵۱ هزار و ۱۲۷ نفر قطع کردیم که مجدد ۷۷هزار و ۸۸۲ را وصل کردیم.

نوبخت عنوان کرد: اگر بخواهیم یارانه کسی را قطع کنیم قبلش به آن‌ها پیامک می‌زنیم و اگر بخواهیم یارانه آن‌ها را نیز مجدد بازگردانیم باز پیامک می‌دهیم.

او ادامه: حالا اگر این اتفاق در اردیبهشت بیافتد ما پیامک بدهیم یا نه؟ عده‌ای عنوان کردند که یارانه ۴ میلیون را وصل کردند این دروغ است، در حال حاضر ۲ تا ۳ میلیون نفر یارانه‌شان قطع است.

نوبخت خاطر نشان کرد: حالا چون انتخابات ۲۹ اردیبهشت است ما نباید حقوق مردم را در ۲۶ اردیبهشت واریز کنیم؟ آیا این کار انتخاباتی است؟ ما که حق مردم را می‌خواهیم به آن‌ها بدهیم.

سخنگوی دولت گفت: اتهامات می‌گذرد و امیدوارم هر آن چه خیر و صلاح مردم است اتفاق بیفتد.

در ادامه خبرنگاری گفت نماینده‌ای گفته که دولت ۲۰ هزار میلیارد برداشت کرده است آیا این درست است یا خیر که نوبخت پاسخ داد: خدا به ما صبر بدهد تا این حرف‌ها را تحمل کنیم، اگر شکایت کنیم می‌گویند دولت تحمل ندارد نام اصولگرایی را زیر سوال نبریم این‌ها برادران اصولگرایان ما هستند. این حرف دروغ است و قابل تعقیب است که اما اهل این حرف‌ها نیستیم. ما هر ماه ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای یارانه برداشت می‌کنیم که کل سال ۱۱ هزار میلیارد تومان می‌شود.

او با بیان اینکه من فقط به دو آموزه دینی اشاره می‌کنم، گفت: این که فکر می‌کنیم در فضایی لطمه و ضربه‌ای بزنند خیر نمی‌بینند، به خودم می‌گویم اگر آن‌ها از موضع حق خارج شوند ما عدالت پیشه می‌کنیم. دیروز من مشهد بودم خادمی به من گفت همیشه کسی که رنجی می‌بینید می‌گویم دو رکعت نماز بخواند اما فکر می‌کنم آقای روحانی باید شب و روز نماز بخواند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که سوال عده‌ای می گویند دولت با افزایش یارانه مستمندان مخالف است، گفت: این حرف دروغ است، از یک سو به مردم می‌گویند دولت دین ندارد و به بچه‌هایی شما می‌خواهد آموزش‌های بی‌اخلاقی دهد از یک سو هم می‌گویند دولت با محرومان نیست. امروز کاندیدایی می‌گویند دولت طرفدار  افراد پردرآمد است، اما جالب است خود آن‌ها مخالف قطع یارانه این افراد هستند. خواهش می‌کنم اینقدر بیان نکنید یارانه قطع می‌شود برای افراد ثروتمند که مساله‌ای نیست دل کم‌درآمدها را نلرزانید. آقای رییس‌جمهور اعلام کرد بعداز انتخابات یارانه افراد را پرداخت کنند.

او در مورد اینکه آیا درست است که حدود ۲۰ میلیارد دلار  از بدهی‌های نفتی پرداخت نشده است؟ گفت: بعد از برجام که رئیس بانک مرکزی اعلام کرد برای دریافت پول نفت مشکلی نداریم. کسانی این حرف‌ها می زنند که کاسبان تحریم هستند و در سختی به سر می‌بردند و پول فروششان را دریافت نکرده‌اند. ما روی بشکه، بشکه نفت، دلار به دلارش حساب باز کردیم. اینکه در دریافت پول نفت که گرفتار تحریم هستیم دروغ است.

نوبخت در مورد اینکه رییس مجلس گفته است مشارکت بالا امنیت کشور را تامین می‌کند، تصریح کرد: اگر دولتی از پشتوانه آرای مردم روی کار بیاید، کمک مردم در اجرای برنامه رییس‌جمهور نشان‌دهنده تایید انتخابشان است. در جهان نظام ما سرافزار است و  دولتی که با آرای مشارکت حداکثری روی کار بیاید می‌تواند مشروعیت خود را نشان دهد.

او درباره تخریب‌های صورت گرفته علیه دولت خاطرنشان کرد: تخریب‌ها و حق اعتراض دولت در این موارد مهم است، مثلا صدا و سیما تبلیغ برخی از نامزدها را می‌کند و یا برخی از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به دولت می‌تازند. بخش‌های مقتضی است که اعلام اعتراض صورت گیرد و ما مرتب شاهد این دست اقدامات هستیم. بدنه صدا و سیما زحمت‌کش هستند اما یک جریان سیاسی خاص در صدا و سیما وجود دارد که تصمیم می‌گیرد، مردم ما فهیم هستند و می‌دانند چه تصمیمی بگیرند.

نوبخت در مورد وعده رییس‌جمهور در مورد رفع حصر و برداشتن تحریم‌های غیر هسته‌ای گفت: این بحث  یک موضوع حقوقی در دولت است مستند به همین سوالی که می‌گویند ۲۰ هزار میلیارد دلار از پول نفت برنگشته می‌گویم بعضی‌ها دوست‌دار و کاسب تحریم هستند. به نفع ملت نیست که تحریم شود، این که با این تحریم‌ها ملت به زانو در نمی‌آید درست است که جنگ می‌شود باید مقاومت کرد اما هزینه هم دادیم. تحریم به نفع ملت نیست، حالا اگر کسی بیاید که برنامه‌اش را برپایه رفع خسارات مردم تنظیم کند درست یا خیر ؟ درست است. این که رئیس جمهور گفته رفع می‌کند پس رفع می‌کند، دیدید که در ۱۰۰ روز برخی‌ها رفع کرد، اما چرا تحریم بازگشت چون گزارش غلط به شورای امنیت دادند و ما رفتیم ذیل فصل هفتم هستیم، آقای روحانی گفتند که این تحریم‌ها را رفع می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: ترامپ با وتو کردن می‌توانست مانع رفع تحریم شود که ما از فضا استفاده کردیم. اگر الان ترامپ بخواهد وتو کند و همه کشورها را با خود همراه کند اگر یک کشور رای ندهد نمی‌تواند که البته داریم کشورهایی را که با ما هم سو باشند. امروز چهره ما با ترامپ عوض شده است. اگر می‌خواهید وقت جلسات ما به این صرف شود که مترجم چه گفته که درست نیست ، ما ظریفی داریم که به زبان نه در حد مکالمه بلکه حقوقی واقف است. همه دنیا پذیرفته بودند که دولت یازدهم ما دموکراتیک به سر کار آمده است.

نوبخت در مورد آخرین میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی در سال ۹۶، گفت: ۱۷ هزار ۵۶۶ میلیارد تومان تسهیلات تا ۱۸ اردیبهشت به ۲۵ هزار و ۱۸۰ واحد تولیدی پرداخت شده است. در مورد آخرین آمار خروج تاکسی‌های فرسوده و جایگزین شدن تاکسی‌های نو باید بگویم ۴۸ هزار و ۹۵۷ دستگاه تاکسی فرسوده را نیز تا روز ۱۸ اردیبهشت با کمک دولت توانسته‌ایم از دور خارج کنیم.

او درباره کناره‌گیری جهانگیری به نفع روحانی گفت: سخنگوی دولت بی‌خبر است در این مورد از ستادهای خودشان بپرسید.

نوبخت در مورد اینکه آیا دادن ۱۰ میلیون سهام کارخانه‌ها که وعده جهانگیری است درست است یا خیر؟ گفت: بله این اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی دولت در مورد چشم‌انداز صنعت خودرو یادآور شد: صنعت خودرو صنعتی است که برای بقای خودش نیازمند بازار است، اما دیوار بلندی وجود دارد که هر خودرو را با هر کیفیتی به مردم بدهند که این رویکرد ما نیست. صنعت خودرو باید رقابت کند با کالای خارجی، سال‌هایی بود که خودرو وارد نمی‌کردیم سوئیچی به مردم می‌دادند که نمی‌دانستند تا  آزادی می‌رسد یا خیر، مدیران صنعت خودرو ما فهیم است و می‌دانند باید در بازار جهانی جایگاه داشته باشیم، بازار جهانی خیابان ولیعصر نیست که هر کسی دکه‌ای برای خودش بزند. من به شخصه دوبار به واحدهای تولید خودرو سر زدم و تسهیلاتی نیز ارائه دادیم. نباید اعتماد به نفس تولیدکننده خودرو داخلی  را پایین آورد بلکه کمک کرد تا جایگاه به دست بیاورد.

او خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی یعنی رشد تولید یک دوره نسبت به دوره قبل، که سه عرصه مورد توجه است یک عرصه‌هایی که تامین منابع را دارند که در بخش صنعت و معدن فعالیت می‌کنند. بخش دوم کشاورزی است که کشاورز نسبت به قیمت حساس است و اگر ببیند دستمزد واقعی خود را دریافت می‌کند تلاش خود را بیشتر می‌کند. بخش دیگر خدمات است.

نوبخت با اشاره به اینکه رشد توریسم در حال افزایش است، تصریح کرد: مثلا وقتی قرار است یک هیأت بلند پایه به کشور بیاید هتل‌های ما گاهی ظرفیت ندارند. دولت یازدهم تا سال ۱۴۰۰ موظف است برنامه‌های خود را انجام دهد، بله در مناظره حرف‌هایی زده می‌شود ۲ دقیقه کم است زمانی سهم پاسخ دادن به تهمت‌ها می‌شود این برای کسی که برنامه دارد مناسب نیست باید در این زمینه تجدید نظر شود. یک عده به دروغ می‌گویند بودجه چند برابر می‌شود ، یک نفر گفت عده‌ای در دوربین نگاه می‌کنند و دورغ می‌گویند عده‌ای هم تیتر دروغ می‌زنند به اندازه کله نویسنده.

او درباره اینکه رییس جمهور وعده داده فقر را ریشه‌کن کند برنامه دولت چیست؟گفت: همان برنامه ششم است که اجرا باید شود.

سخنگوی دولت درباره لغو تجمعات حمایت از روحانی روحانی هم یادآور شد: سیاست دولت این است که کاندیداها باید قانون را رعایت کنند و از وزارت کشور مجوز بگیرند و غیر از این خلاف است.

نوبخت در خصوص اینکه برخی گزارش‌های غلط در مورد سند ۲۰۳۰ را پیگیری کردید، عنوان کرد: حرف رهبری برای ما مطاع است ایشان همیشه در دیداری که با نمایندگان دارند توصیه می‌کنند از حقوق ملت دفاع کنند و نسبت به هنجارهای جامعه حساس باشند اما می‌شود در بیرون عقبه این مساله را جست‌وجو کرد و دید چه کسانی شب‌نامه صادر می‌کنند.