پس از اعلام سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پایان بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری و اعلام لیست کاندیداهای ریاست جمهوری به وزارت کشور تا امشب، اخبار غیررسمی درباره گزینه هایی نهایی مطرح شد که این گمانه‌ها حاوی شش نام بود؛ خبری که در نهایت دقایقی پیش توسط وزارت کشور رسماً تایید شد.

به گزارش «دولت اردیبهشت»؛ «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان ساعتی پیش تاکید کرد: بخاطر اینکه لازم بود بررسی بیشتری درباره احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری داشته باشیم و از طرفی امروز مواجه بودیم با اینکه کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری در قم تشکیل می‌شود و چون اعضای شورای نگهبان همزمان عضو مجلس خبرگان بوده‌اند، تشخیص داده شد جلسه امروز شورای نگهبان در قم برگزار شود تا مسائل را سریع‌تر بررسی کنیم.

او تصریح کرد: بعد از نماز ظهر و عصر امروز، جلسه اعضای شورای نگهبان برگزار شد که محور آن ادامه بحث‌های گذشته درباره بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بود. خوشبختانه در این جلسه به جمع‌بندی رسیدیم و در حال حاضر مشغول انجام کارهای کارشناسی و مقدمات اداری هستیم و تلاش می‌کنیم نتایج را تا پایان ساعات امروز خدمت دوستان در وزارت کشور تقدیم کنیم.

بنابر رویه مرسوم و قانونی ستاد انتخابات کشور واقع در وزارت کشور، اسامی کاندیدای تاییدصلاحیت شده توسط شورای نگهبان را که این شورا در قالب نامه‌ای به این ستاد اعلام می‌کند، رسماً منتشر خواهد نمود. در این شرایط خبرهای تایید نشده‌ای درباره کاندیداهای ریاست جمهوری در فضای مجازی منتشر شده که منابع رسمی هنوز واکنشی نسبت به این اسامی نداشته اند.

خبرهای دریافتی، حاکی از آن است که شش کاندیدا به تایید نهایی اعضای شورای نگهبان رسیده‌اند و حجت الاسلام حسن روحانی، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میرسلیم به عنوان کاندیداها اعلام شده‌اند.

تکمیلی؛ اعلام رسمی تایید صلاحیت روحانی، قالیباف، رئیسی، جهانگیری، هاشمی طبا و میرسلیم

سخنگوی ستاد انتخابات ریاست جمهوری، رسما اعلام کرد ابراهیم رئیسی، حسن روحانی، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری، مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میرسلیم تایید صلاحیت شده اند.

تبلیغات نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از اول اردیبهشت ماه به مدت 20 روز آغاز می‌شود. انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود.