حجت اشرف زاده درباره آهنگ «دوباره ایران» سخن گفت.

حجت اشرف زاده درباره آهنگ «دوباره ایران» سرود انتخاباتی حسن روحانی با روزنامه قانون مصاحبه ای انجام داده که شرح آن در ادامه می آید:

 

آقای اشرف زاده چطور شد که سرود انتخاباتی آقای روحانی را خواندید؟

هنرمندان همواره در طول تاریخ در کنار مردم بوده‌اند و در برهه‌های حساس تاریخی، مردم کشورشان را همراهی کرده‌اند. در تمام دنیا هنگامی که حوادث مهم تاریخی رقم خورده است هنرمندان هم مردم کشورشان را تنها نگذاشته‌اند. من هم از این قاعده مستثنا نبوده و نیستم و نگاهم به هنر همیشه این‌گونه بوده است، چرا که از استادانم آموخته‌ام که در مواقع حساس، در کنار مردم بودن و برای آن‌ها کار کردن افتخاربزرگی برای هر هنرمند است.در حال حاضر نیز مهم‌ترین اتفاق کشورمان انتخابات است و طبیعی است که من به عنوان هنرمند این کشور، دوشا‌دوش مردم سرزمینم در این موضوع مشارکت داشته باشم.درخصوص اجرای این کار نیز باید بگویم که خواندن این نغمه از طرف تیم آقای روحانی به من پیشنهاد شد و من نیز با توجه به علایق شخصی‌ام اجرای آن را پذیرفتم. بسیاری از خوانندگان از ورود به کارهای سیاسی دوری می‌کنند ولی من با افتخاراجرای این کار راپذیرفتم چون آینده کشورم برایم مهم است . دوست داشتم به‌عنوان هنرمندی که همراه مردمش دغدغه‌مند آینده کشور است، این نگرانی و دغدغه‌مندی را از زبان هنر بیان کنم و درپایان به کاری که انجام داده‌ام، افتخار می کنم و از اجرای آن سربلند هستم.

چقدر برای ساخت و تنظیم نهایی این اثر زمان داشتید؟

برای ساخت این کار مدت زمان بسیار کمی در اختیار داشتیم. آقای حبیب خزایی‌فرد، آهنگ ساز جوان و خوش‌آتیه کشور در مدت زمان بسیار کوتاهی روی این شعر ملودی گذاشتند و همزمان با ضبط بخش خواننده ،بخش سازهای این اثر نیز ضبط شد.

در پایان فکر می‌کنم در زمانی کمتر از 72 ساعت کل این کار ضبط و اجرا شد.

چگونه به لحن حماسی این اثر رسیدید ؟

موسیقی خراسان پر از اتفاقات و المان‌های حماسی است.نمونه آن نغمه «ا… مزار» است که هفتصد سال پیش و به زمان حمله مغول‌ها به ایران باز می‌گردد.من نیز اهل خراسانم، موسیقی خراسان را بلدم و آن را خوب می‌فهمم.

موسیقی خراسان، یک غم پر از حماسه در دل خودش نهفته دارد و بهره‌گیری از این نکته ،کلید کار من در اجرای برخی آثار حماسی است. حتی این موضوع را چاشنی بعضی از کارهای عاشقانه‌ای که خوانده‌ام نیز می کنم.

اجرای تاثیرگذار یک اثر موسیقی، مولفه‌های زیادی را می‌خواهد و فنون زیادی را می‌طلبد؛ من برای اجرایم از موسیقی کهن خراسان وام گرفتم و این‌گونه به لحن حماسی مدنظرم رسیده‌ام.

وقتی می شنوید که جمعیت زیادی در همایش‌ها این اثر را همخوانی می‌کنند، چه حسی در شما ایجاد می شود؟

اینکه یک اثر با استقبال مخاطبان مواجه می‌شود، قطعا برای تولیدکنندگان و خواننده‌اش اتفاقات مثبتی است که نتیجه آن ایجاد حس همدلی و همراهی در بین افرادی است که همفکر هستند.

در کشور ما فرقی بین اقوام مختلف نیست. دیدن این موضوع که اقوام مختلف، سرودمشترکی را به یک زبان واحد با یکدیگر اجرا می‌کنند برای هنرمند، خوشحالی بزرگی است .برای ما نیز این موضوع که بخشی از این سرود در دل مردم جای گرفته و موجب همدلی بیشتر شده است، شعف‌برانگیز است. امیدوارم که این اثر نیز در کنار آثار استادانی که برای مردم خوانده‌اند، در ذهن تاریخ این کشور ثبت و ماندگار شود.

موسیقی در تاریخ سیاسی کشور از گذشته تا امروز نقش موثری داشته است. به طور کلی تاثیر موسیقی و هنر را در ایجاد حس همدلی کردن برای مشارکت بیشتر مردم در رقم زدن سرنوشت‌شان چه اندازه می‌دانید؟

موسیقی از قرن‌ها قبل‌ همواره در کنار مردم بوده است.به عنوان مثال هنرمندان موسیقی خراسان در رویدادهای بزرگ کشور همواره با مردم بوده‌اند ،شعر گفته‌اند و از زخمه‌های قلب‌شان موسیقی تابیده شده است.

این همراهی موسیقی با مردم تا به امروز نیز همچنان جریان دارد. برای مردمی که لالایی شب کودکان‌شان را از موسیقی کهن ایرانی انتخاب کرده‌اند،برای این خاک شهید داده‌اند و فرزندان‌شان را تقدیم کشورشان کرده‌اند، این موسیقی همواره همراه بوده است.

از طرفی برای کشوری که سال‌ها تلاش کرده تا ذره‌ای از خاک خودش را به دشمنان ندهد، موسیقی یک بهانه بزرگ برای انتقال حال خودش به مردمانش است. تصور اینکه گفته شود چون مردم مشکلات اقتصادی دارند موسیقی برای‌شان مهم نیست تصور درستی نیست.ورود موسیقی به زندگی مردم سبب می‌شود حال افراد، خوب و دل‌شان خوش شود. به عقیده من به جای حذف موسیقی، لغو کنسرت‌ها و جنگیدن با هنری که نمی‌توان آن را فراموش کرد بهتر است که شأن موسیقی و هنرمند حفظ شود،همان کاری که آقای روحانی در این چهارسال کرد. آقای روحانی دربرنامه‌های گذشته و آینده‌ خود این موضوع را اعلام و به آن عمل کرده‌ است.سوال اینجاست که چرا هنرمندان تا این اندازه از آقای روحانی حمایت می‌کنند؟ چرا بیش‌تر اندیشمندان و متفکران حامی آقای روحانی هستند؟ واقعا نمی توان علت تمام این حمایت‌ها را برخورد احساسی و دم دستی دانست.نقش هنر در کشور ما بسیار مهم است و تفکر و عملکرد آقای روحانی بیش‌ترین همدلی را با هنرمندان داشته وشأن آنان را حفظ کرده است.

شما به‌عنوان هنرمند عرصه موسیقی، فضای کار در دولت آقای روحانی را چطور دیدید؟ یکی از شعارهایی که در مورد انتخاب ایشان داده می‌شود«تغییرات ملموس» است آیا شما در حیطه موسیقی این تغییرات را حس کردید؟

بهتر شدن اوضاع زندگی ومعیشت جامعه هنرمندان، اقدامات موثر در جهت بیمه هنرمندان و کوشیدن درجهت بهبود وضعیت جایگاه اجتماعی هنرمندان از نمونه اقدامات آقای روحانی در این چهار سال است، پس طبیعی است که هنرمندان نسبت به دوران قبل احساس بهتری داشته باشندو از او حمایت کنند.

اگرچه در دولت یازدهم همچنان بعضی از کنسرت‌ها لغو شد ولی شاهد آن بودیم که دولت تمام تلاش خودش را برای جلوگیری از این وضعیت انجام داد و این موضوع مهمی است. امروز قشر بزرگی از اهالی فرهنگ و هنر در کنار آقای روحانی هستند. این هنرمندان نه هزینه‌ای بابت این حمایت‌ها دریافت کرده‌اند و نه قولی مبنی بر اتفاق بزرگی به آن‌ها داده شده است بلکه تنها اتفاقی که در این چهار سال برای آن‌ها افتاده این بوده که حقوق اولیه آن‌ها به رسمیت شناخته شده است و همین موضوع سبب شده تا از صمیم قلب تلاش کنند که تیم آقای روحانی دوباره به کار ادامه دهند.

آقای اشرف زاده! هر فردی بر ای شرکت در انتخابات انگیزه‌ای دارد. شما چرا رای می‌دهید؟

افرادی که من را می‌شناسند می‌دانند که من اهل هیچ جناح و زدوبند سیاسی نیستم و از تمامی گروه‌بندی‌های اینچنینی برکنار هستم. اما وقتی موضوع، آینده کشورم است من هم خود را ملزم به این می‌بینم تا با دعوت از مردم برای رای به فرد شایسته، از انتخاب افراد ناشایست جلوگیری شود.بنابراین من هم با عشق به وطنم فارغ از هر نگاه جناحی رای می‌دهم و امیدوارم وطنم ایران بزرگ به گواه تاریخ سربلند و مانا باشد . امیدوارم مردم عزیز سرزمینم نیز برای آینده سرزمین خود یک بار دیگر به پا خیزند و سرنوشت کشورشان را به سمتی سوق دهند که هم آسایش آن‌ها و فرزندان‌شان وهم سربلندی ایران در مجامع جهانی توسط رای درست ودقیق آن‌ها به فرد اصلح تامین شود.

 

منبع: روزنامه قانون