اساتید ایرانی دانشگاه های مالزی بر این باورند که با تمرکز بر تنش زدایی، پیشرفت های ملموسی در عرصه بین الملل در دولت یازدهم به وجود آمده و در آینده نیز بیش از همه به گشایش درهای کشور نیاز داریم تا بتوان روابط متعادل و متقارن فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با جامعه بین الملل ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی روز جمعه در داخل و 130 کشور جهان برگزاری می شود که برخی از اساتید ایرانی دانشگاه های مالزی با مثبت ارزیابی کردن دستاوردهای دولت یازدهم، امیدوارند تلاش ها برای حضور هر چه بیشتر در مجامع بین المللی در صدر توجه دولتمردانی باشد که دولت دوازدهم را در ایران تشکیل می دهند.

'ناصر قلی سارلی' استاد زبان فارسی دانشگاه پوترا مالزی (یو.پی.ام) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تصریح کرد: با توجه به اینکه سیاست دولت فعلی مبتنی بر تنش زدایی بوده، در حوزه های مختلفی موفق شده ایم ضمن تثبیت حقوق ملت ایران روابط خود را با کشورهای جهان بهبود ببخشیم.

وی گفت: بسیار امیدواریم که با تداوم این روند در دولت آینده صاحب روابط بین المللی گسترده با کشورهایی شویم که منفعت کشور ما در آن است و در آینده به آن احتیاج خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: هرچه مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد، پیام معنادار تری را به دنیا مخابره خواهد شد و نشان خواهد داد دولتی با پشتوانه عظیم مردمی بر سر کار آمده است و این دولت می تواند با دست بازتر و اطمینان بیشتر در مجامع بین المللی از حقوق مردم دفاع کند.

دکتر سارلی تصریح کرد که در حوزه بین الملل بیش از همه به گشایش درهای کشور خود با کشورهایی که داشتن رابطه با آنها به نفع کشور است نیاز داریم تا بتوانیم روابط متعادل و متقارن فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پیدا کنیم و از این طریق می توانیم ضمن معرفی بیشتر کشور خود، از صنایع مختلف از جمله گردشگری برای رونق اقتصادی کشور کمک بگیریم.

استاد زبان فارسی دانشگاه پوترا مالزی در ادامه گفت: هر نوع رابطه اقتصادی و فرهنگی بر پایه یک سلسله رابطه سیاسی شکل می گیرد و طبیعی است وقتی که رابطه جهان با ایران به شکل عادی درآید و تنش زدایی شود، فرصت سرمایه گذاری خارجی و رونق اقتصادی به وجود خواهد آمد.

وی اظهار امیدواری کرد که نتایج انتخابات پیش رو به گونه ای باشد که کشور سرفراز و سربلند به بهبود روابط خود با جهان ادامه دهد و همه مردم کشور بتوانند از ثمره این قبیل روابط استفاده کنند.

به گفته این استاد ایرانی دانشگاه مالزی، با این روش ما می توانیم فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی خود را به دیگران معرفی کنیم، و از این طریق آنها را بیشتر به سمت خودمان جذب کنیم.

'وحید نیمه چی سالم' استادیار دانشکده ارتباطات و زبان های مدرن دانشگاه پوترا مالزی نیز در گفت وگو با ایرنا در خصوص روابط بین الملل با توجه به عملکرد دولت یازدهم در چهار سال گذشته، گفت: در مقا یسه با دولت نهم و دهم تفاوت های چشمگیری در روابط بین المللی ایران به وجود آمده است، اما هنوز جا برای پیشرفت وجود دارد.

وی گفت که همچنان به عنوان یک ایرانی مقیم خارج با مشکلات بانکی و روادید مواجه هستیم، اما نسبت به دورهای گذشته ثبات بیشتر و قابل مشهودتری به وجود آمده است.

استادیار دانشکده ارتباطات و زبان های مدرن دانشگاه پوترا مالزی در مورد تاثیر حضور گسترده مردم بر سرنوشت خود از طریق مشارکت در انتخابات نیز گفت: انتخاب رییس جمهوری تاثیر زیادی بر سرنوشت یک کشور دارد. اگر یک کشور را به یک کلاس درس تشبیه کنیم، اهمیت یک آموزگار و روش تدریس وی را نمی توان انکار کرد، اما دانش آموزان هم باید تکلیف خود را درست انجام دهند. رابطه دوطرفه است.

وی تصریح کرد: البته عوامل مهمتر دیگر نیز در سرنوشت یک کشور نقش دارد، اگرچه مشارکت در انتخابات اهمیت خاص خود را دارد، اما مشارکت مردم در آبادانی یک کشور نباید تنها بسته به یک انتخابات در یک روز خاص یا یک اتفاق خاص باشد. مشارکت زمانی نتیجه خواهد داشت که به یک فرایند مستمر و روزمره تبدیل شود.

'وحید نیمه چی سالم' گفت: اگر هر ایرانی تلاش کند هر روز تنها یک کار مثبت برای کشور و هم وطن های خود انجام دهد، سرنوشت ایران در کوتاه مدت بهتر و مثبت تر خواهد شد.

این استاد ایرانی دانشگاه های مالزی هر کشوری را در عرصه بین الملل نیازمند امنیت و ثبات دانست و تصریح کرد: سیاستمداران کشور باید شب و روز تلاش کنند که گذرنامه ایرانی جایگاه برازنده خود را پیدا کند و از طرفی دیگر باید کار و هزینه دریافت روادید برای گردشگران و مسافران خارجی ساده تر و مقرون به صرفه تر شود.

وی یکی از مهمترین تکالیف مردم و دولت برآمده از رای مردم را از بین بردن تبلیغات منفی علیه ایران ذکر کرد که توسط رسانه های غربی صورت گرفته است و گفت این تبلیغات باید با تبلیغات مثبت جایگزین شود. دوستان مالزیایی اغلب تصور غلطی در مورد ایران دارند. آنها تصور می کنند ایران کشور امنی برای مسافرت نیست. فکر می کنند در ایران جنگ است این تصور باید با دیپلماسی درست از بین برود.

'وحید نیمه چی سالم' تاکید کرد نقش روابط بین الملل را بر توسعه اقتصادی کشور نمی توان انکار کرد و گفت: ایران کشور گنج هاست. حتی اگر منابع غنی طبیعی ایران را نادیده بگیریم، ما هنوز هم بهترین فرش را تولید می کنیم، متنوع ترین و خوشمزه ترین میوه ها، زعفران و پسته و آثار تاریخی کهن داریم. مدیریت صحیح تنها یکی از این مورد می تواند شرایط اقتصادی ایران را دگرگون کند.

استادیار دانشکده ارتباطات و زبان های مدرن دانشگاه پوترا مالزی گفت: اگر اقتصاد ایران در دولت جدید پویاتر و بازتر شود و اگر درست مدیریت شود، مشکلات اقتصادی آخرین و کوچکترین مشکل هر ایرانی خواهد بود.