همه نگاه‌ها به شرکت وسیع رأی‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری دوخته شده است. از نظر تاریخی هرچه ایرانیان بیشتر رأی بدهند شانس اینکه یک اصلاح‌طلب یا میانه‌رو مانند حسن روحانی، رئیس‌جمهوری فعلی، انتخاب شود، بیشتر می‌شود.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی  دکتر حسن روحانی - هرچند دعوت روحانی برای انتخاب‌شدن برای یک دوره چهارساله دیگر در مقام ریاست‌جمهوری در حالی مطرح می‌شود که رأی‌دهندگان بی‌تفاوت غرولندکنان، عدم کسب منفعت از امضای او بر توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را اعلام می‌دارند. همچنان‌که رقبای پوپولیست او قول پرداخت پول نقد به صورت یارانه فقرا را می‌دهند، روحانی به همه رأی‌دهندگانی که می‌توانند در انتخابات رأی دهند نیاز دارد.

اما برخی از حامیان او هم می‌گویند شاید در خانه بمانند و رأی ندهند... انصراف یکی از اصلاح‌طلبان قبل از انتخابات ٢٠١٣ به روحانی کمک کرد تا با تقریبا ٥١ درصد از آرا انتخابات را ببرد. در آن سال ٧٣‌درصد از رأی‌دهندگان قانونی در انتخابات شرکت کردند؛ رقم بالایی که روحانی به تکرار آن در میان ٤/٥٦‌ میلیون رأی‌دهنده که قانونی می‌توانند رأی دهند نیاز دارد.

اگر هیچ کاندیدایی با اکثریت آرا پیروز نشود، دو نفر اول در دور دوم انتخابات و رأی‌گیری در روز ٢٦ ماه می‌ با هم رقابت خواهند کرد. از هم‌اکنون علائم هشداردهنده‌ای برای روحانی پدید آمده است. روز دوشنبه گزارش ارائه‌شده از سوی آژانس خبری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تحقیق از شش‌هزار رأی‌دهنده که قانونا می‌توانند در انتخابات شرکت کنند نشان داده که بیش از یک‌سوم آنها گفته‌اند رأی نمی‌دهند.

این در حالی است که ٤٦ درصد دیگر از آنها گفته‌اند کاندیدای مورد نظرشان را بعدا انتخاب خواهند کرد. این تحقیق هیچ حاشیه اشتباهی را در تخمین خود ذکر نکرده است. سعید لیلاز که یک تحلیلگر سیاسی مقیم تهران است، گفته: «رقیب اصلی روحانی عدم مشارکت مردم است».

 شهردار تهران انصراف داد تا از یک محافظه‌کار پشتیبانی کند

شهردار تهران از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران انصراف داده تا به نیروهای محافظه‌کار اجازه دهد بر سر یک محافظه‌کار قدرتمند در نبرد علیه حسن روحانی، رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب فعلی، با هم متحد شوند. محمدباقر قالیباف که در گذشته دو بار در انتخابات ریاست‌جمهوری شکست خورده روز دوشنبه بیانیه‌ای صادر کرده و گفته به نفع ابراهیم رئیسی که یک محافظه‌کار است از دور انتخابات ریاست‌جمهوری کناره‌گیری می‌کند. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٢٠١٣ قالیباف تنها کمی بیش از شش‌ میلیون رأی آورد؛ انتخاباتی که در آن روحانی در همان دور اول با ١٨,٦‌میلیون رأی و ٥٠.٧١ درصد آرا پیروز میدان شد.

براساس سیستم انتخاباتی ایران، کاندیداها برای بردن نیاز به اکثریت مطلق دارند. اگر هیچ کاندیدایی نتواند بیشتر از ٥٠ درصد آرا را در دور اول جلب کند، دو کاندیدای اول به دور دوم راه پیدا می‌کنند و باید در دور دوم با هم رقابت کنند. در غیاب یک سیستم نظرسنجی معتبر در ایران، اندازه‌گیری محبوبیت رئیسی در سراسر ایران مشکل است. به‌ویژه با توجه به اینکه او قبلا کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری نبوده است. هنگامی‌که انقلاب اسلامی سال ١٩٧٩ رخ داد رئیسی تازه بالغ شده بود اما به‌سرعت از طریق طی مقامات قضایی رشد کرد. روحانی، اقتصاد ایران را به ثبات رسانده و تورم را پایین آورده اما نرخ بی‌کاری بالاست و رقبایش این مسئله را که او برای رساندن منافع محسوس اقتصادی به مردم سعی و تلاش کرده زیر سؤال برده‌اند.

 

منبع : شرق