اگرعملکرد دولت اصولگرایان را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که اصولگرایان سنتی هر زمان در قدرت حضور داشتند، عملکرد مطلوبی از خود در حد انتظار ارائه ندادند.

به عنوان نمونه اصولگرایان در دولت‌ احمدی نژاد حدود ۷۰۰ میلیارد دلار از درآمد‌های ارزی کشور را که چند ده برابر درآمد دولت‌های سازندگی و اصلاحات بود کسب کردند، اما با وجود آن درآمدهای نفتی، بیکاری افزایش یافت، نرخ تورم از حدود ۱۰درصد به ۴۴درصد رسید و رشد اقتصادی مثبت ۷درصد، منفی ۶درصد شد. ضمن اینکه به لحاط بین‌المللی ۶ قطعنامه علیه ایران به تصویب رسید.

در دولت قبل آرامش روانی درجامعه وجود نداشت و مردم انتظار بدتر شدن شرایط اقتصادی را داشتند. درچنین شرایطی دولت روحانی اقتصاد کشور را تحویل گرفت و تحت حمایت ونظارت مقام معظم رهبری توانست برجام را به سرانجام رساند، در عرصه بین‌الملل نوعی تعامل با کشورهای قدرتمند منطقه به وجود آورد، اقتدار مشروع جمهوری اسلامی را در مذاکرات به جهان نشان دهد. امروز آن تورم دو رقمی که به شدت برمعیشت مردم تاثیر می‌گذاشت، تک‌رقمی شده و رشد اقتصادی منفی به مثبت افزایش و به ۶درصد رسیده است.

همچنین بعد از حدود ۴۰ سال ایران توانسته، ناوگان هواپیمایی خود را نوسازی کند. امروز دولت میزان فروش نفت ایران را به حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز رسانده است. در حالی که به علت وضع تحریم‌های گوناگون این رقم به زیر یک میلیون بشکه رسیده بود. جامعه پذیرفته دولت روحانی به لحاظ تخصص‌گرایی در عرصه‌های اقتصادی و بین‌المللی آینده روشنی را نوید می‌دهد.

دولت اصلاح‌طلب فعلی اگر چهارسال دیگر در عرصه قدرت قرار بگیرد، درسال‌های آینده در عرصه‌های گوناگون از جمله پتروشیمی و میدان گازی پارس جنوبی و ده‌ها مورد دیگر ایران را درجایگاه رفیعی قرار خواهد داد. تعاملات بین‌المللی به وجود آمده در دولت فعلی نوید آن را می‌دهد که در سال‌های آینده شاهد افزایش قدرت ایران در معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای خواهیم بود. به لحاظ شرایط منطقه، ایران شرایط امنی را سپری می‌کند که دولت با تعامل با سایر ارکان امنیتی از جمله سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات توانسته ایران را حتی از کشورهای اروپایی امن‌تر جلوه دهد، زیرا این روزها بسیاری از کشورهای اروپایی با عملیات‌های تروریستی مواجه هستند، اما در ایران حتی یک عملیات تروریستی حادث نشده است.

دولت در این حوزه به‌گونه‌ای رفتار کرده که ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه است. در عرصه‌های گوناگون از جمله مساله جوانان و ورزش شاهد تحولات مختلفی هستیم. کشتی‌گیران آمریکایی درمسابقات جهانی کشتی در ایران شرکت کردند و زمانی که به کشورشان بازگشتند از امنیت و احترام مردم ایران به خود می‌گویند. تنها راه توسعه و حرکت به سوی دموکراسی، اصلاحات است. باید پذیرفت که جامعه به اصلاحات نیاز دارد و جوانان نیز اصلاح‌طلب و اصلاحگر هستند. این موارد نشان می‌دهد امتداد مسیر فعلی آینده روشنی را در پیش‌روی ایرانیان به وجود آورده است. در نتیجه بر مردم فرض است برای عبور از شرایط کنونی با گام‌های محکم‌تر از سال ۹۲ در انتخابات شرکت کرده و با رای خود ادامه مسیر فعلی را تضمین کنند.

امان الله قرایی مقدم، استاد دانشگاه