انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها در بیانیه‌ای از کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم حمایت کرد.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بار دیگر بهار طبیعت ایران با بهار فرصت نقش آفرینی ملت ایران در تعیین سرنوشت، قرین شد و بوستان روح افزای اصلاح طلبی ملت که سند آزادی خود را در جریان انقلاب شکوهمند سال 57 به رهبری امام عزیم الشأن بدست آورده بود، در دوم خرداد 1376 تداوم آزادی خواهی خود را با انتخاب حماسی حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهور به نمایش گذاشت و هشت سال حاکمیت پر افتخار دولت اصلاحات به عنوان عصر طلایی حاکمیت پاک دستان خرد ورز در خاطره ملت ایران ثبت کرد. متاسفانه ساده اندیشی سیاسی بعضی جریان ها به همراه موجی از حمایت های ناموجه به دوره ای از تاخت و تاز جریانی ظاهر گرا، پر ادعا و ویرانگر منتهی شد که درمان درد و رنج مظالمش بویژه در حوادث سال 88 و آوار برداری از آن ویرانی ها به سادگی ممکن نیست؛ اما ملت ایران با تدبیر و درایت هوشمندانه بزرگان و نخبگان جریان اصلاح طلب و اعتدال گرا، بار دیگر حماسه انتخابات خرداد سال 92 را رقم زد و با تشکیل دولت تدبیر و امید، بستر مناسبی برای اصلاح روند ها بوجود آمد. لیکن دولت تدبیر و امید، هم در مرحله شکل گیری چینش اعضا و همکاران دولت و مدیران ارشد، هم در فرایند پیشبرد برنامه ها با مانع بزرگ مجلسی روبرو بود که از بقایای عصر میدان داری آن جریان ویرانگر شکل گرفته بود؛ لذا اصلاح امور با کندی و تأخیر های بسیار همراه شد. خوشبختانه انتخابات اسفند 94 بار دیگر فرصتی بوجود آورد تا تدبیر رهبران و انسجام و هماهنگی ارزشمندی که در مجموعه جریان اصلاح طلبی و اعتدالگرایان کشور بوجود آمده بود با حمایت و اعتماد مردم ، مانع بزرگ مجلس ناهماهنگ با دولت امید را به مجلس نسبتاً همراه و همگام تبدیل کرد .

اینک در بهار 96 ملت ایران در آستانه انتخابات سرنوشت ساز دیگری قرار گرفته است. از یک سو می‌تواند در تداوم گام های سال 92 و 94 با انتخاب مسیر اصلاح، عقلانیت و اعتدال، گام سوم را بردارد یا از دیگر سوی، خدایی ناخواسته با سستی و کاهلی بار دیگر دچار رجعتی خطرناک شود و به منادیان شعارهای غیرواقع بینانه که البته در قالب و ظواهری جدید به میدان می¬آیند، مجال عرض اندام بدهد .

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها به عنوان یک تشکل سیاسی- فرهنگی دانشگاهی دربرگیرنده اعضای هیات علمی که افتخار پیشتازی و قدمت حضور در عرصه دانشگاه های کشور را از نخستین سال های پس از انقلاب اسلامی در کارنامه خود دارد و بسیاری از اعضای آن از مرحله مبارزات با رژیم ستم شاهی تا صحنه های خونبار دفاع مقدس و نیز عرصه های مجاهدت های علمی در خودکفایی و خودباوری نظام دانشگاهی کشور حضور داشته و عضوی موثر از مجموعه جریان های موسس و مدافع اندیشه اصلاح طلبی در کشور به حساب می آید، وظیفه دینی و ملی خود می¬داند تا به سهم خویش در برداشتن گام سوم ، ملت ایران را همراهی کند.

ما اتخاذ رویکرد تعامل گرایی هوشیارانه در مناسبات بین المللی و حل مسالمت آمیز مناقشه هسته ای( برجام ) را که در اوج مخالفت جریان های جنگ طلب و سلطه جوی وابسته به قدرت های استکباری از یکسو و کارشکنی های دلواپسان قدرت طلب و کاسبان منفعت جوی وضعیت تحریم ها در داخل، تحت حمایت ها و هدایت های مقام رهبری بدست آمد از افتخارات دولت می دانیم و بر حفظ و حراست از دستاورد های آن و نیز هوشیاری در قبال خطرات آن در شرایط جدید اصرار داریم . ما کنترل و مهار تورم لجام گسیخته ، پرهیز از تنش آفرینی، بهبودی نسبی در عرصه خدمات درمانی و بهداشتی، توفیق در دستیابی به رشد تولید در بسیاری از زمینه ها به ویژه در عرصه تولیدات کشاورزی، اتخاذ مواضع و سیاست های حمایت از آزادی ها و حقوق شهروندی و بهبودی های نسبی حاصل از آن به ویژه در فضای مجازی، کاهش سیطره مناسبات امنیتی بر فضای دانشگاه ها، توقف روند بی اعتنایی به شاخص ها و معیار های علمی در پذیرش دانشجو، هیات علمی و نظام مدیریت دانشگاهی و بازنگری در سیاست های توسعه کمّی دانشگاه ها را از دیگر دستاورد های قابل تقدیر دولت می¬دانیم؛ با این حال عدم انسجام درونی دولت، ناهماهنگی نگرش و عملکرد بخشی از مدیران و کارگزاران دولت با انتظارات رای دهندگان و حامیان دولت، عدم تحقق برخی وعده های داده شده در خصوص رفع حصر و محدودیت های غیرقانونی دیگر عناصر و نخبگان دلسوز کشور و نیز کافی نبودن تلاش ها و اقدامات در مقابله با بیکاری، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را از نقصان های دولت ارزیابی می¬کنیم .

ه : با گشایش در فضای دانشگاهی و حاکمیت اصل تضارب آراء و تامین امنیت و آزادی بیان، نگرش قرآنی فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه بر نظام دانشگاهی حاکم شود؛

و : با عوامل و زمینه های فساد، سرقت علمی و مدرک فروشی به شدت مقابله شود؛

ز: اصل استقلال دانشگاه ها و ممانعت از مداخله مراجع غیر دانشگاهی فراتر از قانون وزارت، مورد تأکید قرار گیرد.

ما بر این باوریم که ملت ایران به ویژه با تجربه گرانقدری که از عملکرد منادیان وعده های غیر واقع بینانه به دست آورده¬اند ، به تداوم روند عقلانیت و اعتدال گرایی و تثبیت و تعمیق دستاورد های آن رأی خواهند داد . مردم ما قادر خواهند بود تا با مقایسه عمیق فسادها و کژ کارکردی های مؤسساتی که سال ها تحت مدیریت مدعیان نجات کشور اداره شده است، سستی و بی پایگی چنین مدعاهایی را دریابند و بار دیگر ملک و میهن را به ورطه سهمگین خطراتی که هنوز آثار آن رفع نشده است گرفتار نکنند .

ما امیدواریم دستگاه ها و نهاد هایی که حسب قانون و عقل در رقابت های سیاسی باید بی طرف بمانند، به وظیفه قانونی خود عمل کنند و رأی و انتخاب مردم را حق الناس بشمارند و از تعدی به حقوق مردم جداً اجتناب کنند. خوشبختانه در انتخابات پیش رو ملت ایران دو الگوی مدیریت و نحوه اداره کشور را فرا روی خود دارند، یکی تجربه دولت اصلاحات که به اعتراف غالب متخصصان و صاحبنظران با بهترین دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در داخل کشور و بیشترین عزت و اعتبار در مناسبات بین المللی همراه بوده و خاطرات خوش آن در حافظه مردم زنده است و تداوم این مشی را در دولت تدبیر و امید تجربه کردند، تجربه دیگر، دوره بر سر کار بودن دولتی است که با وعده آوردن پول نفت، سر سفره مردم، روی کار آمد و علی رغم در اختیار داشتن هنگفت ترین درآمدهای تاریخ صنعت نفت ایران، تاراج بیت المال، اختلاص های باورنکردنی، کاهش ارزش پول ملی، تورم های شوک آور در داخل و تنش آفرینی ها، تحریم ها و انزوا در مناسبات بین المللی را به ارمغان آورد. بی گمان مردم ایران در گزینش بین این دو رویکرد، به آسانی می توانند تصمیم بگیرند؛ با این حال انگشت اشاره رهبران جریان اصلاح طلبی و اعتلال گرایان کشور نیز کارساز خواهد بود. بی تردید کاهلی در عرصه حضور در انتخابات و قهر با صدونق های رأی هر چند به بهانه گلایه مندی از کاستی ها باشد، در عمل به منزله حمایت ناخواسته از گزینه نامطلوب خواهد بود.