جمعی از دانشمندان یک درصد جهان و چهره‌های ماندگار علمی کشور در بیانیه‌ای حمایت خود را از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، متن نامه حمایت 15 نفر از دانشمندان و چهره‌های ماندگار علمی کشور در حمایت از دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 به این شرح است:

"هم‌میهنان ارجمند، دانشگاهیان و فرهیختگان گرامی

با سلام؛

یکی از بزرگترین و گرانبهاترین سرمایه های امروز کشور عزیزمان ایران، دانشمندان، عالمان و پژوهشگران توانمند به علم و دانش است که وجود این سرمایه ارزشمند نویدی است جهت آینده‌ای روشن برای جامعه و کشور.

وجود بیش از 4 میلیون دانشجو، حدود 90 هزار عضو هیأت علمی و هزاران محقق و بیش از 13 میلیون فارغ التحصیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که همه اینها با صرف هزینه های مالی و معنوی گرانی حاصل شده است خود گواه انباشت سرمایه فکری و دانشی گرانمایه ای برای جامعه و کشور است.

بدون شک و تردید پیشرفت و توسعه همه جانبه کشورها بدون استفاده و بهره گیری از این دارایی فکری و انسانی امکانپذیر نیست، همانند آنچه که برخی کشورهای توسعه یافته حتی بدون داشتن منابع طبیعی چندان و با بهره گیری از علم، فناوری و نوآوری ایجاد شده توسط سرمایه های فکری و دانش خود مرزهای توسعه همه جانبه را در نوردیده‌اند.

حال آنکه هستند جوامع و کشورهایی که از حداکثر منابع طبیعی همچون نفت برخوردارند ولی با این حال هنوز در زمره کشورهای توسعه یافته نمی‌گنجند.

خوشبختانه رویکرد درست دولت یازدهم در بهره‌گیری از سرمایه‌های انسانی و دانشی و نیز تلاش برای دانش بنیان کردن اقتصاد و سایر ارکان جامعه رویکردی ارزشمند و قابل تحسین است. اتخاذ همین رویکرد و اقدامات اساسی و مؤثر دولت تدبیر و امید دستاوردهای علمی و اقتصادی قابل توجهی را به ارمغان آورده است.

کسب رتبه نخست شتاب علمی در سال 1395 و با 25 پله ارتقاء در بین کشورهای توسعه یافته علمی، افزایش تعداد دانشگاه‌ها، مجلات و دانشمندان ایرانی حاضر در رتبه بندی‌های معتبر علمی – بین المللی، همگی نشان از پیشرفت‌های کیفی علمی ایران در دولت حاضر دارد.

در زمینه توسعه اقتصاد دانش بنیان نیز با تمهیدات اتخاذ شده و تأمین زیر ساخته های لازم در این دولت موجب گسترش شرکتهای دانش بنیان، میزان اشتغال زایشی، میزان صادرات محصولات دانش بنیان شده که همگی نشان از موفقیت‌های اقتصادی دانش محور و دانش بنیان دولت تدبیر و امید دارد. همه اینها در سایه دوری از برخوردهای امنیتی و سیاسی سخیف در محیط‌های آکادمیک میسر شده است که فضایی با آرامش و دور از تنش‌های بی‌ثمر هر روزه را بر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور حاکم نموده است.

از این رو ما دانشگاهیان ادامه این مسیر را به نفع کشور و جامعه ایران دانسته و تداوم در مسیر دیپلماسی علمی و فناوری و وجود آرامش در کشور و نبود تحریم های اقتصادی و علمی را از ضروریات توسعه همه جانبه جامعه و کشور میدانیم و مردم محترم ایران و به ویژه قشر دانشگاهی را به حضور در پای صندوق های رأی دعوت نموده و امیدواریم همگی با رأی خود به جناب آقای دکتر حسن روحانی موجبات تثبیت و تداوم دولت تدبیر و امید را فراهم سازیم.

با امید به فردایی بهتر و روشن برای ایران اسلامی"

 

 این بیانیه به امضای پروفسور مجید ارشاد چهره برجسته علمی و اجرایی، پروفسور سید محمد بلورچیان چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور یوسف ثبوتی چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور داود دمیری گنجی دانشمند یک صدم درصد برتر جهان، پروفسور جعفر توفیقی چهره برجسته علمی و اجرایی کشور، دکتر نجفقلی حبیبی چهره برجسته علمی کشور، پروفسور پرویز جبه‌دار مارالانی چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور سعید سمنانیان چهره برجسته علمی کشور، پروفسور سیدحبیب فیروزآبادی چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور برات قبادیان دانشمند یک درصد برتر جهان، پروفسور غلامحسین مجذوبی دانشمند یک درصد برتر جهان ، پروفسور حسن ظهور چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور رضا ملک زاده چهره ماندگار علمی کشور و دانشمند یک درصد برتر جهان، پروفسور فتح الله مضطرزاده چهره ماندگار علمی کشور، پروفسور رضا منصوری دانشمند یک درصد برتر کشور رسیده است.