دبیر کل مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از وعده‌های تبلیغاتی برخی نامزدها انتقاد کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب گفته‌اند که کاندیداها در تبلیغاتشان وعده‌های غیرقابل تحقق و بدون در نظر گرفتن واقعیات کشور را نگویند با این وجود عده‌ای که از قضا داعیه‌دار طرفداری از رهبری هستند به این سخنان عمل نکرده و بر خلاف آن اقدام می‌کنند.

به گزراش سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- آیت‌الله سیدحسین موسوی تبریزی صبح امروز در آیین رسمی افتتاح ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام حسن روحانی در استان قم که با حضور علما و اقشار مختلف مردم در خیابان صفائیه این شهر برگزار شد، اظهار داشت: در آیات قرآن و روایات اهل بیت بر مساله تعقل تاکید فراوانی شده و از این رو باید در زندگی خود به این مهم توجه کنیم.

او با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه زمر گفت: خداوند اول عقل انسان را آفرید و بعد از آن بود که به انسان قدرت بیان داد؛ بیان برای این است که عقل‌ها و فهم‌های مختلف همدیگر را تکمیل کنند و البته این مهم زمانی اتفاق می‌افتد که آزادی بیان و اندیشه و همچنین آزادی پس از بیان وجود داشته باشد.

دبیر کل مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با بیان اینکه قرآن کریم به انسان‌هایی که سخنان مختلف را می‌شنوند و پس از آن انتخاب می‌کنند وعده می‌دهد که بهترین انتخاب را خواهند داشت، گفت: انتخاب هر انسان، انسانیت او را نشان می‌دهد و از این رو تمام این انتخابات در تمامی عرصه‌های زندگی ما اثر می‌گذارد.

آیت الله موسوی تبریزی در ادامه سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش رو اظهار کرد: خیلی‌ها امروز می‌توانند حرف بزنند و طبق قانون اساسی هم این فرصت برای آنان فراهم است که به صورت مساوی از بیت‌المال و امکانات عمومی برای تبلیغات استفاده کنند اما این که برای یک قشر و گروه تمامی مساجد و سالن‌های شهر در اختیار آنها باشد اما برای گروهی دیگر یک زندان هم وجود نداشته باشد اینجا نه عدالت است و نه انصاف؛ متاسفانه غالب انتخابات کشور ما همین طور بوده که امیدواریم انتخابات پیش رو با رعایت عدالت، مساوات و انصاف همراه باشد.

او با اشاره به وعده‌های مختلفی که از سوی برخی از کاندیداهای انتخاباتی مطرح می‌شود، گفت: خیلی‌ها وعده می دهند که چنین و چنان می‌کنیم اما ما باید در فکر خود و در عقل خود ببینیم که این حرف درست است یا دروغ؛ اصلا فرض را بر این می‌گیریم که دروغ نیست و او می‌خواهد این کار را انجام بدهد اما باز هم در عقل خود ببینیم که اصلا این وعده‌ها با توجه به شرایط امکان‌پذیر و شدنی است یا خیر.

او افزود: باید آمار و ارقام و شرایط کشور را بسنجیم و ببینیم که چه وعده‌هایی قابل تحقق است و چه وعده‌هایی در راستای فریب مردم مطرح می‌شود.

دادستان کل انقلاب در زمان امام خمینی با اشاره به خاطره‌ای از حضرت امام گفت: روزی به همراه آقایان جنتی، امامی کاشانی، مهدوی کنی، عبایی و جعفری گیلانی که عضو شورای عالی تبلیغات اسلامی بودیم خدمت حضرت امام رسیدیم؛ بنده موسس دفتر تبلیغات اسلامی و آیت الله جنتی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بود و پس از پایان جلسه همین آقای جنتی به امام خمینی گفت که ما برای امورات سازمان تبلیغات از شما کمک می‌خواهیم؛ امام خمینی هم در پاسخ به آقای جنتی گفتند من به شما کمکی نمی‌کنم؛ شما در شرایطی که کشور در جنگ به سر می‌برد بیش از دو میلیارد تومان از دولت آقای میرحسین موسوی بودجه خواسته‌‌اید که برای مثال ۲۰۰ میلیون آن برای ساختن مراکز سازمان تبلیغات است در حالی که وقتی کشور در شرایط جنگ به سر می‌برد شما می‌توانید از مساجد برای امورات خود استفاده کنید؛ همچنین شما ۸۰ میلیون تومان برای چاپ عکس‌های من بودجه تعریف کرده‌اید در حالی که من نمی‌خواهم حتی هزار تومان برای این کار صرف کنید.

آیت الله موسوی تبریزی تصریح کرد: امروز هم همانند آن زمان عده‌ای هستند که وعده‌های نشدنی می‌دهند و همان گونه که در گذشته آقایانی نمی‌دانستند دو میلیارد تومان یعنی چه و شرایط کشور را در نظر نمی‌گرفتند امروز هم عده‌ای بدون در نظر گرفتن امکانات کشور و شرایط وعده‌های غیرممکن داده و فقط شعار می‌دهند که شدنی است در حالی که همین شعارهای به ظاهر شدنی است که ۸ سال کشور ما را بیچاره کرد و مملکت ایران را به بدبختی کشاند.

دبیر کل مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب گفته‌اند که کاندیداها در تبلیغاتشان وعده‌های غیرقابل تحقق و بدون در نظر گرفتن واقعیات کشور را نگویند و همچنین افراد دیگر را تحقیر نکنند در حالی که عده‌ای که از قضا داعیه‌دار طرفداری از رهبری هستند به این سخنان عمل نکرده و بر خلاف آن اقدام می‌کنند.

او افزود: وقتی کاندیدایی وعده‌هایی می‌دهد که با توجه به شرایط فعلی کشور اصلا قابل تحقق نیست بزرگترین ضربه را به اعتقاد مردم و به اصل نظام جمهوری اسلامی می‌زنند. برای مثال وقتی کاندیدایی وعده ۲۵۰ هزار تومان یا ۳۰۰ هزار تومان یارانه را به مردم می‌دهد فرض می‌گیریم که او رای می‌آورد و رهبری هم حکم او را تنفیذ کند. حال اگر با توجه به منابع و شرایط کشور این وعده را عملی نکند ، در نهایت اعتقاد مردم به اصل نظام جمهوری اسلامی را خدشه‌دار می‌کند به گونه‌ای که مردم می‌گویند کل مسئولان نظام دروغ می‌گویند؛ پس چرا باید وعده‌هایی بدهیم که اصلا شدنی نیست.

آیت الله موسوی تبریزی افزود: دشمنان نظام جمهوری اسلامی، این نظام را کم لگدمال نمی‌کنند و در این شرایط حداقل شما با خدشه‌دار کردن اعتماد مردم به اصل نظام آن را لگدمال نکنید؛ راحت بگویید در حال حاضر امکانات ما در همین حد است.

او در ادامه سخنان خود با اشاره به شخصیت فردی و سیاسی حسن روحانی اظهار داشت: جناب آقای روحانی را از سال ۱۳۴۱ می‌شناسم و تقریبا با هم هم‌سن هستیم و با توجه به سال‌ها همکاری ما در طول تاریخ انقلاب و به ویژه در مجلس شورای اسلامی می‌گویم که ایشان آدم بسیار فعالی است و می‌خواهد برای کشور کار کند و البته کارها را به صورت سرسری رد نمی‌کنند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: ممکن است در آرزوهای ما افراد بهتری برای ریاست جمهوری باشد اما با توجه به شرایط موجود کسی بهتر از ایشان وجود ندارد؛ یعنی در بین این شش نفر نیز حالا یا نیامده و یا نگذاشتند که بیاید.

او با انتقاد از سوءاستفاده برخی از کاندیداها از مقدسات مذهبی گفت: متاسفانه برخی کاندیداها برای رسیدن به قدرت دنیا از مقدسات مذهبی و ملی و نام بزرگان سوءاستفاده می‌کنند و حتی از فقر مردم فقیر نیز سوء استفاده می‌کنند.از این رو ممکن است اگر ما هشیار نباشیم به قدرت برسند و این کشور و نظام را به ورطه هلاکت بکشانند اما اگر ما با هم باشیم و به صورت آگاهانه با مسائل برخورد کنیم این افراد راه به جایی نخواهد برد.

 

منبع: ایلنا