ناصر فکوهی*/ هر انتخابات جدید، فرصتی است که پیش می‌آید تا مسئولان و مردم به نوعی تمرین دموکراسی داشته باشند و مشکلات ساختاری و سایر موانع برای باز‌شدن فضای سیاسی را تا اندازه‌ای حتی اندک، بازگشایی کنند. انتخابات، فرصت است و توجه به این فرصت برای تغییر و ایجاد دگرگونی در جهت بهتر شدن وضعیت دموکراسی که امری همیشگی است و هرگز نباید از آن باز ایستاد، ضروری است و در برابر یک فرصت، حتی شکننده و پرنقص، بدترین واکنش، بی‌توجهی یا غیبت‌کردن از مشارکت است که در واقع عدم مشارکت، گذشتن از حق خود و از دست دادن فرصت است.

جامعه باید هوشیارانه در انتخابات پیش رو مشارکت حداکثری داشته باشد و با حضور فعالانه و موثر در انتخابات گامی به سود خود و آینده بردارد و اگر تن به خیالبافی‌ها دهد، حال چه این خیالبافی، باور به وعده‌های بچگانه باشد و یا خواب و خیال نسبت به اینکه عدم مشارکت به چیزی جز وضعیت بدتر منجر می‌شود، کاری جز ابراز تاسف نمی‌توان کرد. اگر امروز انتخابات در کشور ما تثبیت شده است و دیگر نمی‌شنویم که کسی عدم ضرورت انتخابات و حکومتی بودن نظام و نه جمهوری بودنش را زمزمه کند، بی‌شک به دلیل آن است که همواره در ایران، مردم انتخابات را با وجود همه مشکلات و مخالفت‌هایشان با هر جناحی، جدی گرفته‌اند ولی باید بدانیم که تضمین تحکیم دموکراسی جز در مشارکت در دموکراسی از راه دیگری میسر نیست. به نظرم مردم بحق، نسبت به حوزه سیاسی اعتماد چندانی ندارند. البته به جز یک پدیده جهانی که در همه جای جهان به وجود آمده است، این امر، دلایل داخلی هم دارد که مهم‌ترین آن ضربه‌ای است که دولت‌های نهم و دهم به تاریخ معاصر و نظام در ایران وارد آوردند.

در تاریخ معاصر هیچ فاجعه سیاسی به این حد به کشور ما ضربه نزده است؛ قطعنامه‌های پی ‌در‌ پی، تحریم‌ها، انفراد کامل جهانی، سقوط ارزش پول، به باد‌رفتن صدها میلیارد دلار ثروت ملی که به نسل‌های آتی تعلق داشت، گسترش عوام‌گرایی (پوپولیسم) و اوباشی‌گری (لومپنیسم) و خرافات‌گرایی در جامعه، بر باد دادن آبروی امور سیاسی، ضربه زدن به نهادهای مهمی چون ریاست‌جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، روی کار آمدن مسئولانی در بالاترین مقامات که هم اکنون به جرم فساد در زندان هستند، تنها بخش کوچکی از ضربه‌هایی است که این دو دولت با شعارهای عوام گرایانه و انقلابی‌گری‌های توخالی به نظام، زدند و بدون‌شک در آینده با آرامش، باید به این ضربات پاسخ داده شود.

 

* استاد انسان‌شناسی دانشگاه تهران

 

منبع: آرمان ملی