رضا ملک‌زاده

چهره ماندگار بهداشت و درمان

انتخابات امر مهمی است و به لحاظ همبستگی ملی لازم است که همه مردم در آن شرکت کنند تا این مشارکت در نهایت به سازندگی، واقع‌بینی در کشور و برقراری ارتباط با دنیا منجر شود. ما می‌توانیم، به صورت کشوری باشیم که در راستای توسعه، سازندگی و ارتباط با دنیا است، بخش عمده مناسبات جهان امروز روی سیاست ارتباطات بنا شده است؛ داشتن ارتباط با دنیا به این معنا است که در این زمینه جایگاه داشته باشیم. انتخاب فرد اصلح امری حیاتی برای این مرحله از تاریخ کشور است که امیدواریم با حضور همه مردم پای صندوق‌های رأی محقق شود. از سوی دیگر، در منطقه بسیار ناامنی در جهان قرار گرفته‌ایم با این حال امنیت ما تاکنون به لطف خدا پایدار بوده است و باید سعی کنیم در مقابل توطئه‌های آمریکا و سایر دشمنان مقاومت کرده و امنیت کشورمان را حفظ کنیم؛ همه اینها در گرو این است که روند باثبات در چهار سال گذشته، تداوم یابد. مردم باید بدانند که حضورشان در پای صندوق‌های رای، علاوه بر این که واجب شرعی است، برای آنها، خانواده‌شان و نسل آینده کشور امری بسیار ضروری است.

 

نعمت احمدی

 حقوقدان و وکیل دادگستری

ایران در میان کشورهای خارجی دوستان و دشمنانی دارد. از این رو در هنگام برگزاری انتخابات مخالفان می‌کوشند،‌ با ایجاد اختلاف، مشارکت مردمی را کاهش دهند و پس از انتخابات نیز سعی می‌کنند، حضور جامعه را ضعیف نشان دهند اما نباید به تبلیغات آنها توجه داشت. البته نمی‌توان از این تبلیغات غافل بود زیرا انعکاس خبرهای انتخابات در رسانه‌های آنها می‌تواند کمک فراوانی به کشور کند.

بخش دیگری نیز وجود دارد که به صورت واقع بینانه عمل می‌کند؛ یعنی با مشاهده مشارکت جامعه در ایران پی به مقبولیت‌های مردمی نظام می‌برند و به همین علت مشارکت گسترده مردم در انتخابات می‌تواند یک چهره واقعی از کشور در فضای بین‌المللی نشان دهد. این مهم سبب مشارکت گسترده مردم در انتخابات می‌شود. به آن معنا که جامعه وقتی احساس کند، قانون شفاف عمل می‌کند و هیچ شائبه‌ای برای حمایت از بخش‌های خاصی باقی نگذاشته است علاقه بیشتری برای حضور در انتخابات پیدا می‌کند.

 

محمد‌امین قانعی‌راد

  جامعه‌شناس

مشارکت سیاسی که بیش از هر چیز در انتخابات نمود دارد، هم‌نشانه‌ای از توسعه سیاسی و هم بخشی مهم از سرمایه اجتماعی یک جامعه را تشکیل می‌دهد. تقویت و افزایش مشارکت در جوامع با ساختار‌های سیاسی مردم‌سالار همیشه امری مطلوب بوده است. جامعه‌ای که مردم در آن مشارکت‌پذیری بیشتری دارند، در درجه بالاتری از توسعه قرار دارد. یعنی ساختار برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌ها درآن توانسته است سطحی مطلوب از بسترهای لازم برای توسعه اعم از فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و غیره فراهم کند. حضور مردم در پای صندوق‌های رأی علاوه بر پذیرش مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی نشان‌دهنده رضایتمندی آنان از وضعیت موجود است و می‌تواند به افزایش همبستگی ملی منجر شود.

 

اصغر مهاجری

 جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران

افزایش مشارکت مردمی در انتخابات، به وضوح به این معنی است که شور و نشاط اجتماعی در جامعه بالاست. سرمایه اجتماعی از سه منظر شفافیت، اعتماد و پویایی گروهی قابل بررسی است که مشارکت در انتخابات می‌تواند روی هر کدام از این سه ضلع موثر باشد. انتخابات می‌تواند به افزایش شفافیت در جامعه کمک کند تا ادعاهای نامزدها راستی‌آزمایی شود. همچنین حضور در انتخابات به این معنی است که فرد به نظام حاکم و به آینده کشورش اعتماد دارد. حضور در شبکه‌های اجتماعی، افزایش تعامل افراد و پویایی گروهی هم  با حضور پرشور در انتخابات میسر می‌شود. انتخابات می‌تواند هم شفافیت، هم اعتماد و هم پویایی گروهی را در جامعه ارتقا بخشد و در نتیجه به افزایش سرمایه‌های اجتماعی منجر شود. اگر جامعه‌ای سرمایه مادی، انسانی و فناوری داشته باشد، اما سرمایه اجتماعی نداشته باشد، آن ساختار نمی‌تواند کیفیت زندگی مردم را بالا ببرد، اما با داشتن سرمایه اجتماعی بالا، آینده‌ای بهتر در انتظار هر کشوری خواهد بود.