فردا روز سرنوشت ملت ایران است. انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به دلایل بسیاری تاثیر ویژه‌ای بر‌آینده ایران خواهد گذاشت. فعالان سیاسی در گفت وگو با«آرمان ملی» همسو با سایر صنوف و اقشار از همه مردم ایران خواستند به پای صندوق‌های رای بیایند. آنان تاکید کردند حتی یک رای تاثیرگذار خواهدبود.

 

رأی ندهیم، به اهداف نمی‌رسیم

عباس عبدی : کسانی که رأی نمی‌دهند چند گروه‌اند. گروهی از روی بی‌تفاوتی و تنبلی رفتار می‌کنند که به‌ طور طبیعی این نوشته را نیز نمی‌خوانند. آنان برای رأی ندادن خود حتما توجیهاتی را هم می‌توانند ارائه کنند. ولی گروهی هستند که رأی ندادن آنان کنش فعالانه است و نه انفعالی. به نظرم با اینها باید وارد گفت‌وگو شد. هر چند در این انتخابات نمود زیادی ندارند، زیرا انتخابات ما با کاستی‌هایش در چند دهه گذشته اثرگذار و مورد قبول نسبی بوده‌است.

بنابراین رأی ندادن این گروه واجد معناست و باید درباره آن گفت‌وگو کرد. به نظرم در این دوره از انتخابات رای‌ندادن این گروه تاثیر چندانی بر سرنوشت ایران ندارد، ولی مساله این است که شرکت در انتخابات فراتر از نتیجه‌ای است که از صندوق به دست می‌آید.

هرکس با حضور خود در انتخابات وارد فرایند وزن‌کشی گرایش‌ها و علایق سیاسی خواهد شد و نتیجه این وزن‌کشی به‌شدت بر سیاست‌های دولتمردان اثر دارد. پس با نرفتن به پای صندوق رأی وزن خود و در نتیجه امکان تحقق مطالبات خود را تضعیف کرده‌ایم و این برخلاف تمام ادعاهای این افراد است که می‌خواهند بگویند رأی دادن فایده‌ای ندارد. مهم‌تر این که هر حکومت مردمسالاری نیازمند رأی مردمش است که باید آن را به نحو مناسبی به حکومت عرضه کرد. به میزان حضور مردم در پای صندوق‌ رأی، پایه‌های مردمی حکومت قوی می‌شود و در نتیجه همیشه سعی می‌کند که این پایه را قوی‌تر کند و این یعنی رفتن به سوی دموکراسی. کمترین ضرر نیامدن به پای صندوق رأی عدم تحقق این هدف است.

 

گروه‌های مرجع،  نگران بازگشت تنگ‌نظران

احمد شیرزاد-تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب: در روزهای اخیر بیانیه‌ها و حمایت‌های جمعی از سوی گروههای مرجع جامعه حضور ورزشکاران و هنرمندان در عرصه انتخابات اگر نگوییم بی‌سابقه، کم‌سابقه بوده است.

به اعتقاد من فاصله علنی گرفتن گروه‌های مرجع همچون هنرمندان، ورزشکاران، اساتید، فرهنگیان، دانشجویان و… از حامیان رفتارهای تندورانه، به دو دلیل مهم است. اول آنکه تجربه این چهار سال نشان داده است اگر این دوره خیلی پر تحرک و ویژه برای این گروهها نبوده اما چهار سال آرامی بوده است.همه این صنوف که اتفاقا تاثیرگذار هستند، حس‌شان این بوده که اوضاع‌شان به هم نریخته و انضباط بالایی حاکم بوده است. دولت هم توان خود را در این چهار سال به کار گرفته تا شرایط را برای همه صنوف بهبود ببخشد و تا حدودی موفق بوده است.

هرچند توقع صنوف هم بالا است. در این مدت امور برای صنوف به هم نریخته و در بخش‌هایی ارتقا یافته است. هنرمندان و سینماگران شرایط اسفباری که در دولت‌های نهم و دهم ایجاد شده بود را فراموش نکرده‌اند. از این رو صنوف مختلف می‌دانند که به اوج خواسته‌هایشان نرسیده‌اند اتفاقات غیرمنتظره و نسنجیده هم برای آنها به همراه نداشته است. مساله دوم این است که این نگرانی از جانب آنها می‌رود که همان شرایط دولت‌های نهم و را دهم  تکرار شود. اقدامات نسنجیده و ماجراجویانه تکرار شود و اوضاع را به هم بریزند. این نگرانی وجود دارد که مدیری در رأس کار قرار بگیرد که همه چیز را به‌هم بریزد.

متاسفانه به دلیل تنگ‌نظری‌هایی که در برخی اصولگرایان حاکم است و سلیقه خاصی در ایدئولوژیک کردن همه حوزه‌های تخصصی دارند، این نگرانی و ترس وجود دارد که دوباره نظمی که بر امور حاکم شده بهم بریزد و فضا تنگ‌تر شود. همه می‌خواهند برای چهار سال آینده را تصور شرایط با شیب ملایم به سمت بهبودی اوضاع حرکت کند و نظم برهم نریزد.

باید دقت داشت که حضور و حمایت‌های این گروه‌های مرجع می‌تواند در فضای اجتماعی موج ایجاد کند. موج‌های انتخاباتی از همین حمایت‌ها و اظهارنظرها ساخته می‌شود. نظر هنرمندان و ورزشکاران بیش از سیاستمداران می‌تواند در بین مردم دیده شود و تاثیرگذار باشد. بنابراین حضور و حمایت جمعی گروه‌های مرجع را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم تاثیر آن را در 29 اردیبهشت در حضور موج‌گونه مردم ببینیم.

 

انتخاب اصلح ، در گرو حضور حداکثری

 محسن غرویان : مردم در انتخابات فردا 29 اردیبهشت ماه 96 چه زیاد شرکت کنند و چه کم شرکت کنند،‌ انتخابات برگزار می‌شود و اگر کسانی شرکت نکنند فردی که به نظرشان اصلح می‌رسد، ‌انتخاب نخواهد شد و یا درصد انتخاب آن اصلح پایین می‌آید و به ضرر آن افراد تمام می‌شود.  براین اساس عقل می‌گوید آنهایی که می‌خواهند در سرنوشت خود مشارکت کنند باید روز جمعه پای صندوق رأی بیایند. ملت برای همه است، هر انتخابی یک تغییری ایجاد خواهد کرد. افراد باید برای ایجاد تغییر در این انتخابات مشارکت کنند. خداوند امر کرده امانت  به دست اهلش برسد. وظیفه شرعی، ‌ملی و عقلی ماست که در انتخابات شرکت کنیم.

اگر مشارکت پایین باشد، رأی فردی که به نظر ما اصلح می‌رسد پایین می‌آید و اندیشه مقابل او غلبه می‌کند. سرنوشت و جهت حرکت جامعه به سمت دیگری خواهد رفت.

مرددها بعد از انتخابات حسرت نخورند!

 حسین مرعشی: فردا جمعه 29 اردیبهشت ماه روز بزرگی برای ایران است و پیش‌بینی می‌شود مردم ایران حداقل 65 درصد در انتخابات شرکت کنند و از حقی که قانون برایشان پیش‌بینی کرده برای تاثیرگذاری در فضای سیاسی ایران استفاده خواهند کرد.

هنوز 10 درصد دیگر متصور است به این جمع اضافه شوند. نرم مشارکت به نرم معقول 75 درصد برسد. این 10 درصد حدود پنج و نیم میلیون رأی هستند،‌ اگر شرکت کنند یا نه انتخابات برگزار می‌شود. 65 درصد مشارکت هم عدد خوبی در دنیای امروز است. این 10 درصد به نظر می‌آید هنوز مردد هستند.

باید توجه داشته باشند که شرکت نکردن در انتخابات هم  خود یک انتخاب است، یک تصمیم سیاسی است و به اقلیت جامعه کمک می‌کند. ممکن است انتخاب کسانی که شرکت می‌کنند قبول نداشته باشند، اگر نتیجه را قبول نداشته باشند روز بعد از انتخابات حسرت می‌خورند که ای کاش شرکت کرده بودیم و ای کاش در نتیجه انتخابات تاثیر داشتیم. اما اگر نتیجه را قبول داشته باشند و رئیس‌جمهور منتخب موردنظرشان باشد حسرت بخورند و بگویند چرا او را تقویت نکردیم که دستش برای پیگیری مطالبات ما باز باشد.

باید از آنها خواهش کنیم با اکثریت قاطع 65 درصدی مردم همراه شوند. انفعال را کنار بگذارند و بر سیاست کشورشان اثر بگذارند.

 

سلب فرصت از سوءاستفاده‌گران

 جهانبخش خانجانی: فردا آغاز دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری است اما آنچه که در این میان مهم است توجه به این امر است که امروز این انتخابات نیازمند حضور حداکثری است. این روزها شرایط کشور و جامعه ما به گونه‌ای است که اگر به موقع حضور نیابیم، تاریخ ما را سرزنش خواهد کرد که در مسیر تغییرات اجتماعی و امید اجتماعی چه کرده‌ایم؟

آنچه واضح است،آن است که حضور پرشکوه زمینه تخلفات را آنچنان که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، کاهش خواهد داد و هیچ فرصتی را برای سوءاستفاده احتمالی نخواهد داد. هرچند نظرسنجی‌های این روزها حاکی از آن است که مردم تفکر نزدیک به خود را انتخاب کرده‌اند و مقدمات پیروزی در مرحله اول برای  اندیشه تدبیر و امید مهیاست.

همگان باید به این مسئله توجه داشته باشند که رأی حداکثری پشتوانه لازم را برای کاندیدای پیروز، جهت پیگیری خواسته‌ها فراهم می‌سازد پس چه بهتر آنکه این رأی‌ها در ساعات ابتدایی انجام بپذیرد. روز جمعه نیازمند حضور مقتدرانه همه هستیم.

هیچ کس نباید در خانه بماند، چرا که در سایه‌سار جریان سیال و در حال حرکت انتخاب مردم است که پاکی‌ها جلوه‌گر و زشتی‌ها زدوده می‌شود.

فردا همه می‌آییم برای رشد، آبادانی و توسعه کشور و دوباره برای ایران.

 

رأی ندادن کمک به پیروزی اقلیت‌ است

علی شکوری راد: «صندوق رأی» یکی از بهترین امکانات ایران است برای اینکه مردم  از طریق آن اعمال اراده کنند.

ما برای تعیین سرنوشت خود باید این  «صندوق رأی» را حفظ کنیم. باید رای دادن را در جامعه نهادینه کنیم.

شهروندان باید بدانید اگر کسی در انتخابات روز جمعه 29 اردیبهشت ماه 96  شرکت نکند،‌ نمی‌تواند تاثیرگذار باشد،‌ اگر در این انتخابات شرکت نکنید تماشاچی هستید و تسهیل‌کننده در این خواهید بود که اقلیتی بر سرنوشت آنها حاکم باشد.

حضور یکایک مردم در پای صندوق‌های رأی یک «ارزش مطلق» است و باید از این ارزش پاسداری کرد.

شهروندان این فرصت اندک را دریغ نکنیم،‌ بلند شوید،‌ شناسنامه‌ها را بردارید، ‌به اتفاق خانواده‌تان بروید پای صندوق و رأی دهید،‌ رأی دهید تا این دستاورد بزرگ ملت را که صندوق رأی است حفظ کنیم.

 

طعم رای دادن و رای ندادن را چشیده‌ایم

غلامحسین کرباسچی: من فکر می‌کنم در طول نزدیک به 40 سال اخیر هر انتخاباتی که در کشور برگزار شده است،‌ کسانی که در آن به دلایل مختلف سیاسی و… شرکت نکردند،‌ به این نکته رسیده‌اند که کسی با رأی ندادن به هدفی نرسیده است؛ اما کسانی که رأی دادند پیش وجدان خود روسفید هستند.

اصلی‌ترین مسئله در رأی دادن این است که انسان نقش خود را در میان جمعیت 50 میلیونی ایفا می‌کند و موقعیت مهم تاثیر در سرنوشت خود و کشور را نادیده نمی‌گیرد.

ما تاثیر رأی دادن را شاهد بوده‌ایم. اگر  رأی نداده بودیم،‌ الان تحت تاثیر تحریم‌ها بودیم. اگر رأی نداده بودیم الان هنوز با تهدید شورای امنیت مواجه بودیم. اگر در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نکرده بودیم،‌ تغییری در ترکیب مجلس ایجاد نمی‌شد و نیروهای معتدل و باتجربه را در آن شاهد نبودیم. با رأی ما فضای بهتری در مجلس ایجاد شد.

امروز هم اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر با مشارکت گسترده حضور یابیم،‌ افزون بر آنکه جایگاه بین‌المللی و امنیت ملی وضعیت ما مستحکم می‌شود، در ایجاد تغییرات داخلی هم موفق خواهیم بود و هر آنچه اکثریت می‌خواهد محقق می‌کند.