نخستین مناظره نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اجتماعی برگزار شد.

به گزارش سحر - پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی- اولین مناظره انتخاباتی تلویزیون از شبکه‌های یک، خبر و جام جم زنده پخش شد. رادیو ایران هم به صورت زنده اولین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری را پخش کرد.

شش نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی‌طبا، حسن روحانی و ابراهیم رئیسی از حوالی ساعت ۱۵ در محل برگزاری مناظرات در صدا و سیما حاضر شدند. زمان برگزاری این مناظره سه ساعت بود که کاندیداها درباره برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه مسائل اجتماعی به بحث نشستند.

ابتدا جایگاه شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری در محل مناظرات با انجام قرعه کشی با حضور جمعی از مسولات صداوسیما ونمایندگان وزارت کشور مشخص شد. بر اساس این قرعه کشی، صندلی شماره 1 هاشمی‌تبا، صندلی شاره 2 حسن روحانی، صندلی شماره 3 محمد باقر قالیباف، صندلی شماره 4 اسحاق جهانگیری، صندلی شماره5 ابراهیم رئیسی و صندلی شماره 6 مختص به مصطفی میرسلیم می باشد.

 

 سوال از میرسلیم درباره حاشیه نشینی

سید مصطفی آقامیرسلیم کاندید دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با قرار گرفتن پشت تریبون اولین مناظره زنده تلویزیونی خود از شبکه یک سیما را کلید زد. وی در پاسخ به سؤالی درباره طرح دولتش برای مدیریت حاشیه‌نشینی سخن گفت.

میرسلیم:

- نیروی انسانی باید متناسب با ظرفیت های زیستی و در توسعه کشور مشارکت توزیع شود و از استعدادهای آنها به خوبی بهره مند و این استعدادها شکوفا شود اما عدم توجه به مناطق محروم باعث مهاجرت و ایجاد حاشیه نشینی شده است که مشکلات امنیتی، اقتصادی و سیاسی در پی داشته است.

- راه کار دولت ما با توجه به سیاست های آمایش سرزمینی و جمعیت و توجه به مصرف درست آب است، زیرا بسیاری از روستاهای کشور خشک شده و اهالی آن مجبور به مهاجرت به شهرها، حاشیه نشینی و مجبور به کارهایی که دور از شأن آنها است شدند. این عزیزان از تحصیل و آموزش محروم بوده و به اعتیاد روی می آورند. باید پاسخ دهیم که چرا امروز در برخی از استانها مانند سیستان و بلوچستان مواجه با مهاجرت فراوان بوده ایم که اینها به دلیل مدیریت ناصحیح است.

 

 نقد نامزدها در مورد سخنان میر سلیم در مورد حاشیه نشینی

- هاشمی طبا: سرزمین ما ایران دچار بحران شدید زیست محیطی است و زیستگاه انسان در این مجموعه کاملا درحال از بین رفتن و مصادیق متعددی هم دارد. اولویت اولی که بایدبرای کشور قائل شویم توجه به زیستگاه و حفظ ایران است و اگر قرار باشد بدون توجه به اولویت مسائل را بررسی کنیم این نظر آقای میرسلیم مورد عنایت قرار نخواهد گرفت و دست چندم خواهد شد.

- روحانی : همه جا مشکل حاشیه نشینی دارد. عامل مهم آن مساله بیکاری است. معمولا در شهرهای بزرگ و مرکزی زمینه اشتغال بهتر است و ازین رو مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ اتفاق می افتد.

index

- قالیباف: 11 میلیون حاشیه نشین در حاشیه شهرها زندگی می کنند. علت اصلی ان بحران های اقتصادی است. محرومین و کم در آمدها حاشیه نشین ها هستند. ارزش 45 هزار تومن به کمتر از 15 هزار تومن رسیده است.

- جهانگیری: دولت روحانی شورای بازآفرینی مناظق حاشیه نشینی . تشکیل دادتمام حاشیه نشین ها در این دولت بیمه شدند. فرزندان حاشیه نشینان که از تحصیل محروم بودند در این دولت از برنامه های آموزشی استفاده کردند.

index

- رئیسی:  اولین موضوع در بحث حاشیه نشینی بحث آمار است که باید آمار دقیقی در این خصوص منتشر شود. در خصوص علل پدیده حاشیه نشینی یکی از دلایل آن کم آبی روستاها است که باعث مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرهای بزرگ شده است. اولین گام برای ساماندهی حاشیه نشینی نوسازی و بهسازی مسکن و نظام شهری است . تثبیت مالکیت، توجه به بهداشت و مشکلات اجتماعی حاشیه نشین ها، دعوت از سرمایه گزاران و صنایع برای رونق حاشیه شهرها از جمله راه کارهای ساماندهی حاشیه شهرهاست.

 

سوال از رئیسی درباره عدالت اجتماعی

نوبت به حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندید دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رسید. وی با قرار گرفتن پشت تریبون به این سؤال پاسخ داد که چه برنامه‌ای برای رشد عدالت اجتماعی و کاهش طبقات اجتماعی دارد.

رئیسی:

عدالت اجتماعی یکی از اهداف مهم نظام جمهوری اسلامی است. فاصله طبقاتی زیبنده نظام نیست. ضریب جینی نشان دهنده این است که در سال های هدفمند کردن یارانه ها، طبق آمار مرکز آمار این فاصله بیشتر شده است. 36/0 به 43/0 رسیده است.

- رئیسی خواستار افزایش یارانه‌ها شد. رئیسی خواستار کاهش مالیات افرادی شد که زیر سه میلیون تومان حقوق می‌گیرند، این نشان می‌دهد رئیسی از حقوق دریافتی کارگران خبری ندارد که دریافت ۳ میلیون تومان حقوق برای آن‌ها آرزو است.

 

نقد نامزدها در مورد سخنان رئیسی

- قالیباف : ارزش یارانه الان معادل ۱۵ هزار تومان است.امروز شکاف طبقاتی در جامعه بیشتر شده و فرصت های اجتماعی نابرابر شده است، بهره ای که آن چهار درصد خاص در جامعه می برند و ۹۶ درصد مردم نمی برند.

 - میرسلیم: چگونگی تغییر روند تبعیض را در جامعه تبیین می کنید؟ چه رابطه ای بین تبعیض و عدالت اجتماعی وجود دارد؟ سبک زندگی جامعه و ما چه تاثیری بر این مهم دارد؟

- هاشمی طبا: پرداختن به معلول راه حل نیست. نکاتی که آقای رئیسی فرمودند منجر به بزرگ تر و بزرگتر شدن دولت می‌شود. منابع ما محدود است و ما نمی توانیم با منابع بیشمار زندگی کنیم.

- روحانی: عدالت اجتماعی و کم کردن فاصله اقشار اهمیت دارد و باید تلاش کنیم تعادل بین شرق و غرب کشور ایجاد کنیم. منطقه شرق کشور به خاطر کویری بودن با محرومیت های بیشتری مواجه است. اگر بخواهیم عدالت اجتماعی را برقرار کنیم باید با رانت ها برخورد شودکانال رسمی ستاد دکتر حسن روحانی(سحر)

index

روحانی: سه برابر مستمری افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی افزایش یافته و برای خانوارهایی که 2 معلول دارند خانه ساخته شد. برای عدالت باید رانت ها را از بین برد.

جهانگیری: عدالت یکی از آرمان های مهم نظام اسلامی است.محدود کردن عدالت ظلم به آن است؛ عدالت تحصیلی، عدالت _سیاسی، عدالت قضایی از عدالت است.احساس عدم عدالت در کشور بالا رفته است.باید کاری کنیم مردم باور کنند که مسئولانشان در وجوه مختلف بر مبنای عدالت عمل می کنند.عده‌ای به رده‌های بالا رسیدند و عده ای به حداقل‌ها احتیاج دارند.اینکه گفته شده به دهک‌ها پایینی یارانه را سه برابر می‌کنیم فاصله بیشتر می‌شود.

index

1

 

سوال از هاشمی طبا درباره مسکن

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری مصطفی هاشمی طبا به قید قرعه سومین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که مشکل مسکن ناشی از چه مولفه‌هایی است و چه برنامه‌ای برای حل مشکل مسکن خصوصا برای زوج‌های جوان دارید پاسخ دهد.

هاشمی طبا:

-اگر بخواهیم معلول ها را مورد توجه قرار دهیم راه به جایی نمی بریم، به طور کلی علت هایی که باعث بروز مشکلات برای اقشار جامعه شده باید به صورت برطرف کردن علت ها باشد. همه حرف هایی که زده شده تاکنون این بوده که دولت آن کار را بکند و یا این کار را نکند، در حالیکه دولت کارهای زیادی  انجام داده است.

-بدون اینکه نتوانیم درآمد ملی را افزایش دهیم امکان حل این مشکلات وجود ندارد و طبیعتا حل مشکل مسکن نیز از طریق پرداخت وام صورت می گیرد که در بخشی از شهرک های اطراف تهران یا شهرهای دیگر این مسکن ها به این منظور ساخته شده است .

-مسکن مهمتر مسئله کار و اشتغال است. افراد و به خصوص جوانان با اشتغال می توانند سایر مسائل و مشکلات را نیز حل کنند. اگر مسئله بیکاری حل شود و تحصیلکردگان به کار مبادرت داشته باشند مسئله مسکن نیز قابل حل است، چراکه به هرحال حجم هرچیز در کشور محدود است.

 

 نقد نامزدها در مورد سخنان هاشمی طبا

روحانی:

- باید به  توانایی های آینده زوج های جوان توجه شود. از مسکن مهمتر کار و اشتغال است و زوجی که شغل داشته باشدمی تواند مسکن را تأمین کند.

- برنامه‌های مختلفی در زمینه مسکن در دولت‌های گذشته اجرا شد.در دولت گذشته مشکن مهر شکل گرفت که با وجود اشکالاتی که داشت دولت ما آن را ادامه داد و تقریبا تا پایان دولت تکمیل می‌شود.

- ما باید به مردم کمک کنیم خودشان محل سکونت‌شان را انتخاب کنند.در این دولت تلاش شد وام لازم در خدمت خانه اولی‌ها قرار بگیرد. در این دولت تلاش شد وام لازم در اختیار خانه اولی ها داده شود و 80 میلیون وام به خانه اولی ها داده می شود.

- مردم خودشان باید محل زندگی را انتخاب کنند .

index

جهانگیری:

- مسکن یکی از مهمترین نیازهای جامعه است . پروانه های بی حساب و کتاب در شهر ها باعث شده با مسکن خالی مواجه باشیم. در یک بررسی دقیق چند اولویت برای مسکن گذاشتیم: 1- مسکن اجتماعی که نیاز به حمایتهای کمیته امداد  و بهزیستی و ... 2- سالانه 20 هزار مسکن روستایی استحکام بخشی شود.

- سقف تسهیلات مسکن به 60 میلیون تومان و زوج های جئان خانه اولی به 160 میلیون تومان افزایش یافته است. علاوه بر بانک مسکن که مجاز شد 5 هزار میلیارد توامن افزایش سرمایه بدهد به بقیه بانک ها اجازه داده شد تا در بخش مسکن ورود پیدا کنند.علاوه بر بانک مسکن که ۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داده شد، بانک‌های دیگر هم به این امر وارد شدند.

4

رئیسی: سالانه 6% کار مسکن مهر پیش رفته است. مسکن مهر با تمام اشکالات بالاخره انجام شد.

میرسلیم: سرمایه‌گذارانی هستند که دارند پول خود را خرج مسکن‌های تجملی می‌کنند که بخشی از آن هم خالی است.چگونه این سرمایه‌گذاری‌ها را متوجه ساختمان‌های ارزان و مناسب برای زوج‌های جوان بکنیم؟شما مسکن ارزان را چگونه می‌بینید؟ آیا دولت باید مسکن رایگان و ارزان بدهد؟چاره زوج‌های جوان را در مسکن دار شدن می‌بینید؟ چرا راه‌حل اجاره یا اجاره به شرط تملیک را مطرح نمی‌کنید؟

قالیباف: در حوزه اجتماعی به این مسئله بر می گردیم که ۴ درصد مردم از همه چیز برخوردارند و ۹۶ درصد از هیچ چیزی برخودار نیستند این ۴ درصد با رانت برخوردار شده اند.در مسئله مسکن در حال حاضر ۳ میلیون مسکن خالی است اینها کجاست و متعلق به چه کسانی است؟ متعلق به همان ۴ درصدی است که یک ویلا در شمال کشور و یک ویلا در شمال تهران دارند.اگر سیستم را اصلاح نکنیم موفق نخواهیم شد به مشکلات فائق آئیم.

هاشمی طبا: توانمند شدن آدم ها با اعانه دادن امکانپذیر نیست. توانمند شدن با کار و توسعه است.

 

سوال از روحانی درباره اشتغال جوانان

حسن روحانی در ادامه مناظره  به سوالی در خصوص اشتغال جوانان پاسخ گفت.

روحانی:

- مسئله ازدواج یکی از نیازهای طبیعی همه انسان ها و جانان عزیز ما است.

-اولین مشکلی برای جوانان  وجود دارد مساله اشتغال است اولین اقدامی که بادی در جامع باید انجام درهیم اولین اقدامی که بیاد انجام ایجاد امید است برای جامعه است.

21

- در طول 10 سال 1383 تا 1383 جمعیت 6 میلیون و 66 هزار نفر آماده بازر کار بودند که 600 هزار نفر وارد بازار کار شدند

- ایجاد امید نسبت به آینده مهم است جامعه ای که نسبت به آینده در تردید باشد و هر روزیک تهدید و حصر جدید داشته باشد و نشاطی بزای آن باقی نگذاریم و هر روز محدودیت سلیقه ای

22

- باید شغل جدید ایجاد شود در طول 10 سال از 83 تا 93 یک جمعیت 6 میلیون و 600 هزار نفری آماده ورود به بازار کار بود و فقط 600 هزار نفر شغل پیدا کردتند در حالی کع وضع درآمد کشور خوب بود.

- در جامعه ی امروز مردم به فضای مجازی است و اگر دولت یازدهم نبود هم این فضا مسدود شده بود

 

نقد سخنان روحانی

قالیباف: مشکل جدی امروز ما در بحث ازدواج، اشتغال است. شما در آغاز دوره در همان ابتدای مذاکرات به مردم قول دادید چهار میلیون شغل ایجاد کنید.

روحانی : آقای قالیباف یک سایت گمنامی یک ادعایی را مطرح می کند بعد یک سایت دیگری آنرا نقل می کند و بعد یک روزنانه آنرا چاپ می کند بعد شما به آن استناد می کنید. من هیچ وقت وعده 4 میلیون شغل ندادم این کذب محض است.

 

1

 

رئیسی:

-وقتی که دختر و پسر جوانی نتوانند ازدواج کنند قطعا نشاطی که باید در جامعه باشد، وجود نخواهد داشت.اگر تسهیلاتی را فراهم کنیم می توانیم آمار ازدواج را که در حال حاضر ۷۰۰ هزار مورد در سال است به یک میلیون ازدواج در سال برسانیم.

-شرایط دریافت وام ازدواج باید تسهیل شود. در حال حاضر ۵۰۰ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج هستند که باید در شرایط تخصیص آن مانند دریافت وثیقه تجدید نظر شود.

-مبلغ وام ازدواج نیز در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان است که بر اساس شرایط موجود جامعه پیشنهاد ما افزایش آن به ۲۰ میلیون تومان است.بر اساس قانون برنامه ششم توسعه که دولت را مکلف به ایجاد یک میلیون شغل در سال کرده، اگر در کنار آن شاهد یک میلیون مسکن باشیم با برنامه ریزی صحیم میتوانیم شاهد یک میلیون ازدواج نیز خواهیم بود.

میرسلیم:

 -جناب آقای روحانی شما مساله ازدواج را به اشتغال موکول کردید اما این کامل نیست، شما چه تدبیری اندیشیده اید برای مقابله با جنگ نرمی که هدف اصلی‌اش تضعیف خانواده است. چگونه می‌شود از امنای محله برای حمایت از جوانان استفاده کرد؟ شما باید به این نکته توجه کنید که گرایشات خانواده سست شده و گرایش به طلاق افزایش یافته است.

-توجه به نهادهای مشاوره برای ازدواج و هدایت جوانان بسیار مهم است. علت طلاق چیست و چگونه است که شما فکر می کنید می توانیم موضوع اشتغال را با در نظر گرفتن خانواده در نظر گرفته شود؟

هاشمی طبا:

-اینکه ما فلش همه کارها را به سمت دولت بگیریم و ادعای اینکه دولت می تواند کاری را انجام بدهد یا ندهد و در امر مسئله مسکن و ازدواج جوانان هم دخالت کند، یک مقداری خوش بینی است.

-آن چیزی که برای زندگی امروز لازم دیده می شود و آنچه که دست و پای جوانان را امروز بسته و بجای آنکه با یکدیگر زندگی کنند خودشان و خانواده هایشان می خواهند با هم معامله کنند و شرایط سختی رابرای هم قرار می دهند.

-در این مناظره جای جامعه شناسان که اطلاعات دقیقی در این مسائل دارند خالی است، من فکر می کنم بحث مسائل فرهنگی یکی از مهمترین مسائلی است که در امر ازدواج جوانان دخیل است. البته باید حتما جوانان کار و شغل داشته باشند و به قول حضرت امام(ره) جوانان بروند و با هم بسازند اما متاسفانه این مسئله در جامعه کمرنگ شده است.

قالیباف:

- امید و نشاط مهم است، حتماً حقوق شهروندی مهم است، شبکه‌های اینترنتی هم لازمه امروز زندگی است اما واقعاً امروز افسردگی در کشور چقدر شده است؟ بنابر آمار دولت، شرایط غیرقابل قبول است.

- نشاط مردم با زندگی خوش است، شما می‌گویید زندگی خوش هست و کسب و کار رونق دارد؛ مردم عزیز آیا شما حستان این است که کسب و کار رونق پیدا کرده است!؟ آیا در چند سال گذشته آمار بیکاری اضافه شده یا نه!

- آقای روحانی اجازه حرف زدن نمی‌دهد و در حرف من می‌آید، اگر اینها را حل کردید، نشاط را آورده‌اید؛ اشکال اساسی ما سرمایه نیست، سرمایه در داخل و خارج هست، بلکه نوع مدیریت و اینکه اجازه حرف زدن نمی‌دهید، مشکل است.

جهانگیری:

- یکی از مهمترین نیازهای جوانان کشور مساله مسکن و اشتغال و آموزش است

- بله اقای قالیباف ما نمی توانیم به سفارت حمله کنیم و انها الان در ستاد کدام کاندیدا هستند

- باید جوانان مورد احترام قرار بگیرند.

- این کشور بهترین زمینه برای گردشگری را دارد اما چه کسی به سفارت عربستان حمله کرد و جلوی گردشگران را گرفت. این افراد اکنون در ستاد چه کسی هستند.

- چه کسانی به سفارت عربستان حمله کردند 700 هزار شیعه ای که به مشهد می آمدند و زندگی و چرخ اقتصاد مردم مشهر را می چرخاندند چه کسی مانع آنها شد؟

1

 

1

 

پاسخ روحانی به نقدهای کاندیداها:

 - نیامده ایم برای رأی جمع کردن. هدف مناظره تشریح برنامه ها برای مردم است و مردم یکی را انتخاب کنند و به انتخاب مردم کمک می کنیم. 

- این که هر سایتی این طرف و آن طرف مطلبی بگوییم تا به رقیب لطمه بزنیم کار صحیحی نیست. نسبت ها صحیح باید باشد.

- من اگر مانع ادامه کلام آقای قالیباف شدم خواستم گناهشان کمتر شود.

- دولت در پرداخت مالیات شفاف سازی کرد.

- درآمد دولت نفت و مالیات است. می شود کسانی را که قبلا مالیات نمی دادند پیدا کرد. جنسی که وارد  می شود تا مصرف مشخص است. دولت از 45 درصد اتکا به نفت کمتر از 30 درصد رسانده و باز هم کاهش باید دهیم.

- واگذار کردن امور غیر حاکمیتی به مردم مهم است و ما باید در اداره کشور به مردم اعتماد کنیم.

- باید سرمایه اجتماعی بین مردم و دولت افزایش یابد و اعتماد متقابل تقویت شود . ولی برخی رسانه ها با تخریب و اتهام زنی می خواهند بین نظام و مردم فاصله ایجاد کند

 

1

 

2

 

سوال از جهانگیری درباره کاهش بروکراسی و افرایش کارامدی دستگاه‌های اجرایی

از میان شش کاندیدای دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری به قید قرعه پنجمین کاندیدایی بود که پشت تریبون قرار گرفت تا به این سوال که برنامه شما برای کاهش بروکراسی و افزایش کارامدی دستگاه‌های اجرایی چیست پاسخ دهد.

 

جهانگیری:

- ما رشد 8 درصدی می خواهیم و اگر رشد 8 درصد باشد باید سرمایه گذاری خارجی جذب شود و اگر بیشتر هم شدنی باشد انجام می شود.

- پیش نیاز هر توسعه ای سرمایه اجتماعی است که در برگیرنده اتحاد و مشارکت سیاسی مردم است. اخلاق باید در جامعه مد نظر باشد. باطل السحر فریب و دروغ، آگاهی مردم است.

- فردی که به اداره ای مراجعه ای می کند باید به حقوق خودش آگاهی داشته باشد. دولت الکترونیک جز مهمترین سیاست های که در بحث حقوق شهروندی رعایت  شود. تحقیقاتی که انجام دادیم بیشترین عدم رضایت مردم از شهرداری ، بانک ها و دستگاه های قضائی است.

- با فریب و دروغ نباید با جامعه صحبت شود، باطل و سحر فریب و دروغ آگاهی مردم است.

- تحقیقاتی که انجام دادیم بیشترین عدم رضایت مردم از شهرداری ، بانک ها و دستگاه های قضائی است.

- ما در تلاش هستیم بسترهایی را فراهم آوریم که همه دستگاهها تمام مخارج و در آمدشان را در اختیار مردم قرار بدهند.

-در لایحه ای به مجلس دولت الکترونیک هر دستگاه ها باید هر مخارج و درآمدشان را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم بتوانند از آمار آنها مطلع باشند.

 -با برخودهای گازانبری مشکل حل نمی شود

-من وقتی دهدار بودم، بخشدار بودم، فرماندار بودم، وزیر بودم و معاون اول هستم طبیعی است که باید خود را در معرض نظر مردم قرار دهم.

-با مسائل اجتماعی با برخوردهای گاز انبری درست نمی شود. با کتک زدن دست فروش با تیم ضربت درست نمی شه ، سیلی به آن مادر سیلی به صورت من بود.

-کاندیداتوری من در ریاست پس از تجربه های مدیریتی من از وزارت گرفتن تا معاونت اولی  چرا شماها آنقدر برآشفته شدید؟

-برخوردها با آسیب های اجتماعی باید علمی باشد.

-با زدن سیلی به صورت مادر یک دستفروش آسیب ها حل شدنی نیست

-رئیس جمهور سابق مثل برخی از دوستان هر دوسال می آمد و می گفت دو سال بعد بیکاری را ریشه کن می کنم

 - ما در این دولت 9 میلیون ظرفیت پتروشیمی اضافه کردیم که می شود 5 میلیون و ششصد هزار شغل

- شما جناح اصلاح طلب را از همه چیز محرومش کردید

- جالب است برخی با ژست جدید امده اند به صحنه. با سرمایه های انسانی چه کرد این دولت نهم.

- دولت های نهم و دهم 700 هزار میلیارد دلار را خرج کردند و بیکاری را به یادگار گذاشتند.

- 22 میلیوین 600 هزار نفر در سال 84  در سال 91 همین موقع بود علی رقم همه شعارهای ریشه کردن بیکاری توسط دولت آن زمان

- اگر بخوهیم در اعدای که ارائه شده است حدود 5 میلیون نفر شغل می شود. چرا برخی غیر واقعی سخن می گویند؟

- با آمارهای غیر واقعی نمی شود کشور را اداره کرد. ما 9 میلیون تن را در بحث پتروشیمی اضافه کردیم.

4

2

1

 

 نقد نامزدها در مورد سخنان جهانگیری

قالیباف:

- شما به  اخلاق اشاره کردید و کاش اخلاق رارعایت می کرددی این از پدیده های عجیب است که شما به عنوان معاون رئیس جمهور نامزد شدید البته این حق شماست می گویید ما با هم رقیبیم اما صداقت شما چند روز آینده معلوم می شود که هستید یانه؟

- صادقانه بگویید آمده اید که گزارش کار دولت را دهید پس حداقل اگر  می خوواهید گزارش کار دولت را بدهید گزار ش درست دهید

- یک مطالعه اولیه نشان می دهد صدور پروانه ساخت و ساز در تهران مجانی است ما هیچ وقت اقتصادی نگاه نکرده ایم. در باره منطقه ۱۲ که شما رفتید بازدید خودتان توضیح دهید چه ساختید؟

-متعجب هستم از شما که حاضر ید دستاویز سیاست دیگران شویم؛ اگر بحث می شود اختیار را به مردم دهیم خوب است بدانیم یک دهه از ایجاد شورایاری ها می گذرد اما دولت دو ماه پیش ابلاغ کرد که حق واگذاری کار به مردم را ندارید.

- مشکل دولت شما این است که می گویید نمی شود و از همان چهاردرصد دفاع می کنید. مردم قضاوت کنند که وقتی کسی می خواهد وام بگیرد هزار مسیر جلوی پای او می گذارند تا نتوانند وام بگیرند اما وام های بانکی به همان چهار درصد می رسد این بی صداقتی است.

رئیسی :

- در خصوص نظام اداری که مستقیما با مردم در ارتباط است، در نمایشگاهی در سال ۸۳ تمام آسیب های اداری کشور را برای بازدیدکنندگان به نمایش در آوردیم.

- وضعیت اداری فعلی کشور همه کسانی که دغدغه نظام اداری سالم را دارند کماکان رنج می دهد.

- در زمینه دولت الکترونیک ۱۵ درصد از کار پیش رفته است و بسیاری از بخش های لازم در دولت الکترونیک کماکان عملیاتی نشده است.

- امکان اصلاح نظام اداری بدون شفاف سازی و نقد پذیری وجود ندارد و سلامت نظام اداری باید بگونه ای باشد تا مناقصه ها و مزایده ها در اختیار مردم و اصحاب رسانه باشد.

- اکر شرکت ها و نظام اداری منضبط نباشند شرکت های دولتی حیاط خلوت افراد خواهد شد.

میرسلیم :

 - شغل کارمندی شغل مقدسی است و انگیزه آن عشق به خدمت است نه کیسه دوختن . چرا زیر میزی گرفتن رواج دارد و آزادی اطلاعات وجود ندارد؟ چرا هنوز برخی کارمندان دولت از محل اطلاعات امانتی درآمد کسب می کنند؟

- چرا هنوز با افرادی که با داشتن اطلاعات به نفع خود حرکت کرده اند برخورد نشده است. چرا باید کارمندانی از دولت به امکانات نجومی دست یابند و بعد برای آن ها توجیه هم بیاوریم؟

روحانی :

- یکی از مسائل مهمی که دکتر جهانگیری توجه دارد، واگذار کردن مسائل اقتصادی و مدیریتی به مردم است؛ باید بخش خصوصی ما فعال شود. در مورد بخش عمومی غیردولتی در جای خودش صحبت می‌کنیم.

باید دولت به مردم و مردم به دولت اعتماد کنند.

 برخی رسانه‌ها از طریق تخریب و اتهام می‌خواهند سرمایه اجتماعی را در کشور تضعیف کنند و بین نظام و مردم فاصله ایجاد کنند که خطر بزرگی برای نظام است.

ایجاد دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات را از اقدامات مهم دولت است. دو مرحله از شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است، زیرساخت‌ها در حال تکمیل و شفافیت مهمترین مسئله است.

بر اساس لایحه شفافیت، همه دستگاه‌ها به صورت شفاف، درآمدهایشان را اعلام خواهند کرد.

هاشمی طبا :

- در بحث دستگاههای دولتی و عملکرد کارکنان آن شاهد برخی سرگردانی ها و معطل شدن ها برای مراجعین هستیم. تجربه شخصی بنده از مراجعات به دستگاههای مختلف دولتی نشان می دهد که در برخی موارد بسیار خوب عمل می کنند و در برخی موارد دیگر صرفا به دلیل انگیزه های شخصی، کارکنان و یا مدیران دولتی این امر امکانپذیر نشده است که بتوانند این عزیزان به مراجعین یاری برسانند.

 - از آنجایی که این مسئله بسیار پیچیده است من فکر می کنم اگر بشود نیروهایی نه به عنوان بازرس بلکه به عنوان مراجعه که مورد اطمینان هم باشند به دستگاههای دولتی مراجعه و گزارشاتی عملیاتی از این دستگاهها ارائه دهند.

 

*سوال از قالیباف درباره محیط زیست

قالیباف :

- بحث مربوط به بحران محیط زیست از مشکلات بزرگ کشور است، امروز مشکلات جدی اقتصادی تاثیر خود را در حوزه اجتماعی گذاشته و در حوزه محیط زیست نیز با مشکل ریزگردها است.

- روندی که تا به امروز پیش رفته مطلوب نبوده و ریزگردها تا مرکز تهران هم پیش آمده است.

 - گفته می شود این مشکل از آن سوی مرزها است، این چه سهمی است که بخش قابل توجه این مشکل برای بی توجهی های داخل است در همین مشکل اخیر اهواز که مردم می گفتند، ریزمرگ. مشکلات داخلی بود. وقتی درختکاری و ماچ کاری را رها می کنید طبیعی است که این مشکلات پیش می آید.

- امروز از حقوق شهروندی حرف می زنید، اولین حق مردم هوا است ما با بی تدبیری هوا را از مردم گرفته ایم.

 - شما می گویید آی تی را اجرا کردیم چرا به این کسانی که از حوزه آی تی بهره مند نیستند فرق قائل نیستید.

- ما با دو مشکل مهم مواجهیم که یکی ریزگردهاست. این مساله در 3-4 استان بود که الان در 20 استان با آن مواجهیم.

- واقعا خارج از مرزها چقدر سهم دارد در پدیده ریزگرد. بخش قابل توجه ان در مدیریت است.

- این پدیده اخیر ریزگردها در خوزستان که مردم به آن ریزمرگ می‌گویند ریشه در مشکل مدیریت داشت.

- مشکل محیط زیست حل نشده بخاطر اینکه دائم می‌گویند این نمی‌شود پول نداریم، آن نمی‌شود راهکار نیست. خب مردم چه بکنند.

 

نقد کاندیداها به سخنان قالیباف

هاشمی‌طبا :

- من متأسف هستم از اینکه انجام برنامه توسعه ششم کشور از آمال و آرزوها شده است. ما یکسری تصورات از خودمان داریم که فکر می‌کنیم می‌توانیم همه کارها را با هم انجام دهیم اما باید اولویت‌بندی داشته باشیم.

- از نظر خود من اولین و مهمترین کار در کشور، مسئله احیای محیط‌زیست، حفظ زیستگاه ایران همراه با اصلاح مسئله کشاورزی است ولی سؤالی که از آقای قالیباف دارم، این است که آیا در اجرای برنامه توسعه ششم، اصرار بر موازی عمل کردن همه مواردی که در برنامه توسعه ششم هست، دارند یا واقعاً حیات مردم و حیات ایران که میراثی از گذشتگان است را در اولویت قرار می‌دهند و این را مهمترین برنامه خودشان تلقی خواهند کرد؟

میرسلیم :

- شما به عنوان نامزد ریاست جمهوری و البته نه به عنوان شهردار بفرمایید چرا بیابان های کشور رو به افزایش است آیاراهکاری برای حل این بحران دارید؟

-یکی از مشکلات شهرهای بزرگ تراکم جمعیت در این کلانشهر هاست آیا چاره ای برای رفع این تراکم جمعیت دارید یا خیر؟

- مشکل دیگری که داشتیم این است که استفاده بی رویه از آب های سطحی و زیر زمینی مشکل ساز شده و بسیاری از سفره های آب زیر زمینی دیگر همچون گذشته نخواهد بود. چگونه می توانیم جنگل ها را احیا و با جنگل زدایی مقابله کنیم؟

جهانگیری:

- قالیباف 12 سال شهردار تهران است توضیح دهد چطور نتوانسته است زباله ها را تفکیک کند.

- آقای قالیباف مارا که فارغ التحصیل بهترین دانشگاه های کشورهستیم متهم می کند به مدیریت 60 سال قبل،  ما مدیر 60 سال قبل هستیم و شما بهترین مدیر؟آقای قالیباف مارا که فارغ التحصیل بهترین دانشگاه های هستیم را متهم می کند به مدیریت 60 سال قبل،  ما مدیر 60 سال قبل هستیم و شما بهترین مدیر؟

5

روحانی:

- بحث محیط زیست مطرح شد آقای قالیباف گفت هوا را نباید از مردم گرفت. در شهر تهران چه کسی هوا را گرفت؟

- تمام درخت های 200 ساله 3300 ساله تهران قطع می شود بعد درخت یکساله ساخته می شود.در تهران چه کسانی هوای آلوده کرده اند. ایشان مرتب می خواند جامعه را طبقه بندی می کنید به 4 درصد و 96 درصدمجوز برج 33 طبقه را به چه کسی دادید و بر چه مبنایی در کوچه های باریک مجوز برج می دهید.بیشترین کاری که توسط دولت شد مدرن کردن آبیاری 300 هزار هکتار آبیاری مدرن شد

 

پس از پایان صحبت‌های قالیباف وقت بخش اول مناظره به پایان رسید و با تصمیم‌گیری جمعی قرار بر آن شد که ادامه مناظره پس از نیم ساعت استراحت انجام گیرد. مجری برنامه در این باره گفت:  این در حوزه اختیارات ستاد نظارت بر تبلیغات انتخابات است و اگر اعلام کردند، این وقت را می‌دهیم.

پیش از پایان بخش اول روحانی خطاب به مجری برنامه گفت: آیا در آیین‌نامه شما ذکر شده است که اگر کسی به کسی تهمت زد و دروغ گفت وقت دفاع را به شخص مقابل بدهید؟ چراکه چند مورد دروغ گفته شد اگر فرصت هست من می‌توانم به آنها جواب بدهم.

 

بخش دوم مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری

 نخستین بخش از اولین مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم که از ساعت ۱۶ آغاز  شد و تا حدود ساعت ۱۹ طول کشید. دومین بخش از این مناظره پس از ۱۵ دقیقه فرصت استراحت و پذیرایی از کاندیداها آغاز شد.

 

سوال از روحانی در مورد ایجاد اشتغال بانوان و ایجاد تعادل در خانواده

روحانی:

- باید کاری کنیم که خانواده های ما استحکام داشته باشد.

- اشتغال در این دولت 700 هزار شغل برای بانوان بود و ابلاغیه استخدامی برای آقایان لغو شد و 53 درصد موفقیت در ورودیه ها بدست آوردند و در برخی از زمینه ها استعداد خانم ها بیش از آقایان است و ما به آن توجه داریم

 

سوال از جهانگیری در مورد بهره گیری از نخبگان

جهانگیری:

- کشور ما امروز از دانش بالایی برخوردار است نخبگانی که در کشور ما هستند بزرگترین سرمایه هستند.

- بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری در حال ساماندهی نخبگان هستند ما در هرکجا که با مشکلی مواجه می شویم مهمترین تکیه گاه ما نخبگان هستند با کمک انها می توان وضعیت کشور را بهبود بخشید

-جایگاه ما در رتبه ها ی علمی چه در سطح منطقه و چه در سطح ملی به کمک نخبگان ارتقا یافته است.
- مهم این است که ارتباط دانشگاه با صنعت برقرار شود که خوشبختانه ما راهکارهای عملیاتی برای این ارتباط پیدا کردیم و فکر می کنیم اگر این ارتباط بصورت جدی مستقر شود حتما از توان نخبگان استفاده خواهد شد

- به دنبال ان هستیم که ارتباط بین دانشگاه و تولید را به کار گرفته و در حل مشکلات از نخبگان کشور استفاده کنیم.

 

سوال از رئیسی درباره ورزش پهلوانی

رئیسی:

ورزش امری بسیار ضروری برای آحاد جامعه است و کشور ما استعداد این را دارد که در ورزش حرفه ای همگانی و قهرمانی حائز مقام های برتر بین المللی باشد.

ورزش همگانی باید با حمایت دولت در جامعه دنبال شود چراکه باعث نشاط در جامعه خواهد شد.

یکی از میادین ارز آوری و اشتغال زایی در کشور ورزش است و امروز در کشورهایی مانند کشورهای آمریکای جنوبی، ورزش بعنوان یکی از ابزارهای ارز آوری و اشتغال نقش بسیار مهمی دارد.

جوانان حامی اشاعه ورزش قهرمانی و پهلوانی هستند و وظیفه دولت این است که با حمایت و سرمایه گزاری در امر ورزش به پویایی و نشاط ورزشی در جامعه کمک کند.

 

سوال از قالیباف درباره مؤلفه‌های اقتدار یک حکومت

قالیباف:

-در انتهای بخش اول، آقای روحانی گفتند فلانی درست نگفته است. ما با این پدیده‌ روبرو هستیم که به دوربین نگاه می‌کنیم و حرف نادرست می‌زنیم. گفتند آمار 4 میلیون شغل از سایت‌هایی آمده که بی نام و نشانند. (با نشان دادن یک برگه چاپ‌شده) این از سایت آقای روحانی و متن خود سایت است. خواهش کردم تصویر و صوت ایشان را که در نطق‌های انتخاباتی اظهار کرده‌اند، اجازه دهند پخش کنیم اما اجازه ندادند. تهمت زدن کار خوبی نیست

-موضوع جوانان مهمترین موضوعی است که باید به آن پرداخته شود؛ بزرگترین فرصت ما، نیروهای جوان هستند که به خاطر همان چهار درصد و رانت‌خواران، نتیجه این شده که از این جوانان استفاده نشده است.

-اگر همین‌گونه پیش رویم، در سال ۱۴۰۰ بخشی از جامعه ما پیر خواهد شد، بنابراین باید نرخ رشد جمعیت را متعادل کنیم.

 

 سوال از میرسلیم درباره مشکل ترافیک

میرسلیم:

- یکی از مسائل بغرنجی که در کشور رخ داده عدم توجه به ترابری عمومی بوده است، که سرمایه های مردم در ترافیک به هدر برود و وقت و اعصاب مردم ضایع شود.

- سیاست های کلی ترابری را مشخص کردیم و آن اصالت دادن به ترابری عمومی بوده که یعنی استفاده از امکانات شخصی تحت الشعاع امکانات عمومی قرار بگیرد. - باید گرایش به سمت استفاده از امکانات ترابری عمومی و راه آهنی و مترو باشد و اوقات مردم تلف نشود و دولت وظیفه مند است در این زمینه اقدام کند، ترابری عمومی چاره گشای بسیاری از مشکلات کشور خواهد بود.

 

روحانی:

- من قصد داشتم جمع‌بندی راجع به مسئله سرمایه‌های اجتماعی و مسائل اجتماعی داشته باشم، منتهی چون سه نسبت به من داده شد که نادرست بود و شاید بعداً فرصتی برای پاسخگویی نداشته باشم، فعلاً از همین فرصت برای پاسخگویی استفاده می‌کنم.

- ارائه برنامه ۱۰۰ روزه از سوی کاندیداها در دنیا معمول است، در دوره قبل هم بنده یک برنامه ۱۰۰ روزه داشتم که در پایان ۱۰۰ روز اعلام کردم که چه کارهایی انجام دادم؛ یکی از آنها توافق هسته‌ای بود که در همان مدت ۱۰۰ روز، توافق موقت ژنو صورت گرفت، بنابراین این حرف کاملاً روشن است.

- در خصوص وعده اشتغال چهار میلیونی‌، بنده در مصاحبه‌ای گفتم اگر ۱۰ میلیون گردشگر در سال اضافه شود، این اشتغالزایی صورت می‌گیرد.

- اتهام دروغ به من زده شد، صادرکننده‌ها جلسه گذاشتند، از من دعوت کردند و من سخنرانی کردم. در آنجا به صادرکنندگان برتر جوایزی داده شد، اصلاً نمی‌شناختیم این افراد چه کسانی هستند.

- ایشان این مطلب را بدون اینکه با دقت اعلام کنند، بیان کردند.

 

قالیباف: شما لوح دادید، مصاحبه رئیس قوه قضائیه وجود دارد، همین آقایی که در زندان است، رئیس قوه قضائیه اعتراف کردند همین آقا به ستاد شما کمک کردند؛ این پدیده زشت است، به دوربین نگاه می‌کنید و نمی‌گویید.

روحانی: ایشان اتهام می‌زند، ستاد من تکذیب کرده، همه هم شنیدند، او هم نگفته که کمک کرده، بلکه گفته‌اند آن فرد مدعی شده است، یک فرد مفسد محکوم به اعدام، یک ادعایی کرده است، از آدم مفسد که کسی نقل‌قول نمی‌کند؛ از اینجا به مردم می‌گویم که در این جلسه هر سه مورد دروغ محض بوده است.

 

1