جواد دلیری در روزنامه اعتماد نوشت:

برنده مناظره اول کدام نامزد بود و آیا چهره پیروز داشت؟ این نخستین پرسش پس از مناظره جمعه بود.

پدیده مناظره اول، بدون شک اسحاق جهانگیری بود. معاون نجیب و اصلاح‌طلب دولت، دیروز یک ستاره واقعی بود که زلزله‌ای بر تار و پود رقیبان روحانی انداخت. او بدون شک با صراحت و شجاعت و البته صداقت تمام سخن گفت. گفت که رییس خود را روحانی می‌داند و پاسخ شنیدنی رییس‌جمهور را هم دریافت کرد (اهلا و سهلا) او با صداقت و شجاعت گفت که آمده است تا صدای اصلاحات را به گوش مردم برساند. آمد و با صلابت گفت که آمدنش برای استفاده از فرصت‌ها جهت بیان مطالبات و دیدگاه‌های جریانی با اقتدار اجتماعی است.

اسحاق جهانگیری دیروز در برابر قالیباف ایستاد تا او خود را رقیب روحانی نخواند. قالیباف تمام تلاش خود را کرد تا نشان دهد او نماد اصلی تغییر در برابر نماد وضع موجود یعنی روحانی است. اما خیلی زود، تاکتیک او بی‌اثر شد. او زود به روحانی حمله کرد. در مناظره سخنانی را علیه روحانی بیان کرد و خیلی زود مشت خود را باز کرد اما جهانگیری به عنوان چهره مکمل روحانی نقشه او را برهم زد و پاسخی زودهنگام و منسجم و البته باورنکردنی را داد. تقریبا تمام اتهام‌ها و انتقادهای قالیباف علیه دولت پاسخ داده شد و در برخی موارد او بود که در جایگاه متهم قرار گرفت. در مناظره دیروز روحانی نه برد نه باخت؛ هر چند بر کسی که در دولت مستقر است و باید پاسخ وضعیت موجود را بدهد، نباختن یک برد محسوب می‌شود. زوج روحانی- جهانگیری، راهبرد قالیباف برای حمله به دولت و ایجاد موج نارضایتی از دولت را خنثی کرد.

در مناظره دیروز، ائتلاف راهبردی- روحانی و جهانگیری توانست تصویری از رویکردها و نگاه‌شان از وضعیت امروز کشور و آنچه انجام داده‌اند را در ویترین و مقابل افکار عمومی به نمایش بگذارد. اما در مقابل رییسی و قالیباف به‌جای برنامه‌های‌شان، تنها دیدگاه‌شان را بیان کردند. آنچه از حرف‌های آنها ناخواسته به نمایش درآمد جدال آنها در جذب آرای پایگاه پایین جامعه بود. به بیان دیگر آن دو آمده بودند تا سهم بیشتری از پایگاه آرای احمدی‌نژاد را تصاحب کنند و برای این از هم سبقت گرفتند. هر چند تفاوت این دو در این موضوع و نگاه مشهود بود. مناظره دیروز موفق شد تا حد زیادی افق نگاه کلان کاندیداهای انتخابات را برای توده‌های اجتماعی به نمایش بگذارد هر چند جدال قالیباف با روحانی – جهانگیری به رییسی کمک کرد تا در پایان مناظره خود را به مثابه یک چهره متفاوت نشان دهد. آنجا که گفت دوای درد مردم برنامه داشتن است نه دعوای اصلاح‌طلب و اصولگرایان. هر چند این جملات نه فضای مناظرات را در دقایق پایانی عوض کرد و نه فضای اجتماعی را.

دیروز، مناظره برنده نداشت. اما پدیده‌ای متفاوت داشت، او کسی نبود جز اسحاق جهانگیری. او کمک کرد تا روحانی نبازد، بازی‌ای را شروع کرد که بازنده‌اش قالیباف بود. اسحاق جهانگیری در انتخابات شرکت کرد تا قالیباف را از صحنه به در کند. حالا نوبت روحانی است تا در جدال با رییسی، نشان دهد پیروز میدان کیست. هر چند رقابت قالیباف – روحانی هنوز تمام نشده است. همچنان که رقابت رییسی – قالیباف. قالیباف بسیاری از برگ‌های خود را رو کرد اما روحانی – جهانگیری هنوز گفتنی‌های بسیار و برگ‌های برنده زیادی دارند. باید منتظر ماند. راه زیادی نمانده است.