مشارکت بالای مردم و پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های ایتالیا داشت.

به گزارش ایرنا، پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری امروز در صدر اخبار تمام رسانه های ایتالیایی قرار داشت و این رسانه ها دراخبار خود بر مشارکت فوق العاده مردمی در این رای گیری تاکید داشتند.

خبرگزاری رسمی ایتالیا'انسا' با عنوان 'روحانی برای بار دوم انتخاب شد' نوشت: حسن روحانی اعتدالگرا و اصلاح طلب، با کسب 57 درصد آرا برای بار دوم انتخاب شد و بطور رسمی در نخستین دور از انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید و ابراهیم رئیسی رقیب انتخاباتی وی، 38.99 درصد آرا را کسب کرد.

آنسا افزود: پیروزی روحانی درپایان رای گیری اعلام شد، جایی که مشارکت 70 درصدی مردم منجر به دوبار تمدید مهلت رای گیری شد . نتیجه این انتخابات تاییدی بر حمایت مردمی از توافق هسته ای امضا شده توسط دولت روحانی است که منجر به پایان تحریم ها شد. بازار بورس تهران پس از اعلام نخستین نتایج رای گیری یک واکنش مثبت داشت و حجم مبادلات 399 میلیون سهام به ارزش بیش از 648 میلیارد ریال بود.

خبرگزاری'اجی'باعنوان'ایران بار دیگر روحانی و اصلاحات را انتخاب کرد' نوشت: حسن روحانی در نخستین دور از انتخابات ریاست جمهوری با کسب 57 درصد ارا به پیروزی قاطع در قبال ابراهیم رئیسی رسید و اکنون آماده است که با سیاست گشایش که با توافق هسته ای در سال 2015 با قدرت های بزرگ بین المللی و تعدیل تحریم ها اغاز شده بود، ادامه دهد.

اجی افزود: از 40 میلیون رای شمرده شده 23 میلیون به روحانی و15میلیون متعلق به رئیسی بودند و دو نامزد دیگر نیز ارایی جزئی بدست آوردند. مشارکت مردمی در این انتخابات برابر با 70 درصد بود.

خبرگزاری 'اسکانیوز' نیز با عنوان 'ریاست جمهوری روحانی اعتدالگرا تایید شد' نوشت: حسن روحانی اعتدالگرا ، کارگردان مذاکرات هسته ای با غرب در نخستین دور از انتخابات به پیروزی رسید. روحانی در پایان رای گیری 57 درصد ارا را در قبال 38.5 درصد رقیب اصلی خود ابراهیم رئیسی کسب کرد .

اسکانیوز افزود: برخی مقامات اصولگرا پیروزی حسن روحانی را پس از اعلام رسمی نتایج برسمیت شناخته و اسحاق جهانگیری معاون او نیز صحبت از پیروزی بزرگ ملت ایران کرد.

'کوریره دلاسرا'پرشمارگارترین روزنامه ایتالیا نیز باانتشار گزارشی مصور از برگزاری انتخابات در شهر میلان در شمال این کشور با عنوا ن 'ایران به اعتدالگراها رای داد، روحانی بار دیگر رئیس جمهور شد': نوشت: روحانی با 23 میلیون رای در مقابل 15 میلیون رای، رقیب خود را شکست داد. مشارکت فوق العاده مردمی 70 درصد بود و دو بار مهلت رای گیری را تمدید کرد. صبح امروزخیلی ها به حسن روحانی تبریک گفتند .علاوه بر نمایندگان فرهنگ و سینمای ایران، برخی رقبا مانند مصطفی میرسلیم نیز به وی تبریک گفت.'فدریکا موگرینی' نماینده عالی سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز به روحانی تبریک گفت.

سایر روزنامه ها و رسانه های ایتالیایی با عناوین و مضامین مشابه خبر پیروزی روحانی را منتشر کردند.

براساس اعلام نتایج وزارت کشور ایران ، حسن روحانی با 23 میلیون و 549 هزار و 616 رای، 57 درصد آرا را کسب کرده و پیروز انتخابات است. تا کنون نتایج 99.7 درصد شعبات اخذ شده و تقریبا نتیجه نهایی است که تعداد آرای ماخوذه 41 میلیون و 220 هزار 131 رای است.