اعتماد نوشت: اصلاح‌طلبان در بسیاری از شهرها توانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان شهری را از آن خود کنند.

 اصلاح‌طلبان هر ٢١ کرسی شورای شهر پایتخت را فتح کردند و آنچه در انتخابات مجلس بر سر اصولگرایان آمد، در انتخابات شورای شهر نیز تکرار شد. محسن هاشمی‌رفسنجانی که نامش در صدر لیست اصلاح‌طلبان بود با کسب یک میلیون و ٧٠٠ هزار رای از شهروندان پایتخت شگفتی‌ساز شد. اما این شگفتی فقط برای نفر نخست لیست امید در تهران نبود. حجت نظری، آخرین نفر لیست امید یک میلیون و ٦٠ هزار رای از آن خود کرد. به بیان دیگر آخرین نفر لیست اصلاح‌طلبان در تهران بیشتر از ابراهیم رییسی در پایتخت سبد رای خود را پر کرد.

تغییر در پایتخت‌های اصلی اصولگرایان
پیروزی بزرگ در این دوره از انتخابات شوراهای شهر تنها مختص به پایتخت نبود. اصلاح‌طلبان در بیشتر شهرهای بزرگ پیروزی‌های قاطعی را کسب کردند و گام‌های بسیار بلندی را برداشتند. اکثریت شوراهای شهر در مشهد و اصفهان به طور کامل در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گرفت.

در این میان شاید مشهد مهم‌ترین گام بود. در انتخابات هفتم اسفند در میان خبرهای پیروزی اصلاح‌طلبان در بسیاری از شهرها، مشهد برای آنها چندان خوش‌یمن نبود و نماینده‌های اصولگرا را، راهی بهارستان کرد. اما در ٢٩ اردیبهشت ماه اصلاح‌طلبان مشهد پیروزی بزرگی را پس از ١٢ سال برای خود رقم زدند و لیست امید اصلاح‌طلبان در این شهر همه ١٥ کرسی شورای شهر را از آن خود کردند.

اما پیروزی بزرگ برای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی تنها به مشهد ختم نمی‌شود. خبرها حاکی از آن است که، اصولگرایان نه‌تنها در مشهد، بلکه در استان خراسان رضوی شکست خورده‌اند. حسینی، رییس ستاد انتخابات استان خراسان رضوی گفت در استان ٢٨ مرکز شهرستان داریم. گرایش سیاسی ٧٥درصد منتخبین شوراهای شهری استان اصلاح‌طلب و معتدل است.

پیروزی در دیگر شهرها
  در کنار کلانشهر تهران، اصلاح‌طلبان توانستند در کرج هم پیروزی دلچسبی را کسب کنند. همه ١٣ نفر لیست اصلاح‌طلبان در این شهر پیروز شده‌اند و کرجی‌ها حتی یک اصولگرا را هم به شورای شهر خود راه ندادند.

در شیراز هم هوای اصلاح‌طلبی در شهر حاکم شده است. مشارکت بالای شهروندان شیرازی سبب شد تا سال‌ها تسلط اصولگرایان در این شهر پایان یابد. ابتدا خبرهای غیررسمی حکایت از پیروزی قاطع لیست اصلاح‌طلبان در این شهر داشت. اما دیروز عصر درنهایت مشخص شد اصلاح‌طلبان ١٢ کرسی و اصولگرایان یک کرسی از ١٣ کرسی این شهر را کسب کرده‌اند.

 از ١١ کرسی شورای شهر یزد هم، ٦ کرسی از آن اصلاح‌طلبان و ٢ کرسی از آن اصولگرایان و ٣ کرسی هم نصیب نامزدهای مستقل شد تا در یزد هم اصلاح‌طلبان دست بالا را داشته باشند.

در تبریز هم اصلاح‌طلبان با کسب ٨ کرسی از ١٣ کرسی شورای این شهر عنوان پیروز را برای خود کردند. در بندر انزلی و زاهدان اما اصلاح‌طلبان به طور مطلق پیروز شدند. به عبارت دیگر در این دو شهر لیست اصلاح‌طلبان به طور کامل تمام کرسی‌های شورای شهر را از آن خود کردند و اصولگرایان ناکام بزرگ میدان بودند.