محمد باقر قالیباف در جریان مناظره انتخاباتی خود بارها تلاش داشت که ادعایی را به دروغ به حسن روحانی نسبت دهد که با انتشار سندی که خود او منتشر کرد ادعای خلاف واقع او اثبات شد.

به گزارش اعتدال، محمدباقر قالیباف در بخش اول مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهموری در نقد اظهارات روحانی گفت: مشکل جدی امروز ما در ازدواج، اشتغال است. شما در آغاز دوره ریاست جمهوری خود به مردم قول ۴ میلیون شغل را دادید.

با گفتن این جمله از سوی قالیباف، روحانی واکنش نشان داد و اظهار کرد:  یک سایت گمنامی حرفی می زند و سایت معروفی نقل می‌کند و روزنامه دیگری آن را منتشر می‌کند. من هیچ وقت در هیچ دوره‌ای قول ۴ میلیون شغل نداده‌ام. این دروغ محض است.

قالیباف ادامه داد: ما از سایت خود شما این را دیدیم و شما که حرف از آزادی می‌زنید بگذارید ما حرفمان را بزنیم. قالیباف در ادامه روحانی را متهم به عدم صداقت کرد.

در بخش دوم مناظره تلویزیونی، قالیباف برگه‎ای را رو به دوربین نشان داد و گفت: این پرینت سایت رئیس جمهور است که نشان می دهد او این حرف را زده بوده است. من فیلم و صدای سخنان رئیس جمهور در این باره را هم دارم ولی به من اجازه ندادند که آن را از صداوسیما پخش کنم. من هم گفتم که آن را در فضای مجازی منتشر کنند.

او با نمایش دادن برگه در دستش؛ ادامه داد: این متن خود سایت آقای روحانی است، تهمت زدن کار خوبی نیست.

اقدامی که باعث شد ناظران سیاسی قالیباف را با احمدی نژاد مقایسه کنند و او را شخصی بدانند که به سبک و سیاق محمود احمدی نژاد و با شیوه های غیراخلاقی و توسل به دروغ در مناظره شرکت می کند.

 

 

32569_718

 

32562_305

بر اساس همان سندی که قالیباف منتشر کرد جمله دقیق حسن روحانی در ۱۵ خرداد ۹۲ این بود: «ما 3 میلیون و 200 هزار بیکار داریم و اگر تنها 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود بیش از 13.3 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست می‌شود، یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم بیکاری را حل کنیم.»
32561_978

روحانی در آن سخنان اهمیت صنعت توریسم را بیان می کرد و این که این صنعت به حدی مهم است که با رونقش می توان اشتغالزایی فراوانی کرد ؛ روحانی در حالی می کوشید اهمیت توریسم را بیان کند که برخی جریان های سیاسی که در این انتخابات هم کاندیدا دارند، مانع از آمدن توریست به کشور می شوند. زمانی به اتوبوس توریست های آمریکایی حمله می کنند، زمانی از دیوار سفارت انگلیس بالا می روند و آن را غارت می کنند و زمانی هم سفارت عربستان را آتش می زنند تا مانع از آمدن ٧٠٠ هزار توریست شیعه به مشهد شوند.

مسلما بحث روحانی در سال 92 معطوف به اهمیت رونق گردشگری در افزایش اشتغال و بیکاری بوده است و نباید یک بحث تشریحی در باب اهمیت توریسم را که با قید " اگر" همراه است با وعده انتخاباتی یکسان شمرد. بی تردید هیچ انسان با اندک انصافی نمی تواند از سخنان روحانی درباره اهمیت اقتصادی توریسم، وعده ایجاد ٤ میلیون شغل را استنباط نماید.

حال چه کسی دروغ می گوید؟ کسی که یک بحث تشریحی درباره صنعت گردشگری و میزان اشتغالزایی اش، آن هم در صورت ورود گردشگران را وعده انتخاباتی و " قول" جا می زند یا دیگران؟!

بحث در این باره به تذکر روحانی و تاکید بر دروغگویی قالیباف تمام نشد و این جهانگیری بود که در قامت مدافع تمام قد سیاست های روحانی حاضر شد و بر قالیباف و تیم مشاوره اش با تمام توان تاخت.

جهانگیری با بیان اینکه در اشتغال بهترین گزینه توسعه صنعت گردشگری است که مشاغل بسیاری را ایجاد می‌کند، خطاب به قالیباف گفت:‌ چه کسانی به سفارت عربستان حمله کردند؟ چه کسانی باعث شدند 700 هزار شیعه ای که به مشهد می آمدند و درآمدزایی داشتند و زندگی مشهدی ها می چرخید، این را چه کسانی به هم زدند؟ چه کسانی باعث شدند این حوزه دچار رکود شود تا مردم از بسیاری  از مشاغل این حوزه محروم شوند؟  آیا دولت این کار را کرد؟ بله آقای قالیباف ما نمی توانیم به سفارت حمله کنیم. ما نمی توانیم زندگی مردم را به خاطر منافع خودمان دچار آسیب کنیم.

جهانگیری ادامه داد: چه کسانی به سفارت حمله کردند؟ آنها امروز در ستادهای کدام نامزد در حال فعالیت هستند؟ کدام نامزدها آنها را حمایت می کردند و پول به آنها می دادند و آنها را شکل می دادند؟

اما منظور جهانگیری از حمایت برخی کاندیداها از حمله کنندگان به سفارت عربستان چه کسانی بود؟

روز شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ بود که عده ای تندروها در حمله به سفارت عربستان در تهران پس از اعدام شیخ نمر، روحانی مخالف دولت عربستان بخش هایی از سفارت عربستان را آتش زدند.

پس از پخش خبر اعدام وی در کشورهای عربستان، بحرین و ایران چندین تظاهرات علیه دولت عربستان انجام شد. معترضان در مشهد، پرچم عربستان را از ساختمان کنسولگری این کشور پایین کشیده و برخی از معترضان موادی آتش‌زا به ساختمان کنسولگری عربستان پرتاب کردند. در تهران نیز از ساعت ۲۲ شب تجمع در برابر سفارت انجام شد که تعدادی از تجمع کنندگان وارد ساختمان سفارت شده، پرچم عربستان را به زیر کشیده و برخی نیز قسمتی از بنای داخلی سفارت را به آتش کشیدند. در نهایت و به دنبال این حمله عربستان و برخی از همپیمانش روابط خود با ایران را قطع و این اقدام با محکومیت های بین المللی روبرو شد.

سرانجام پس از پیگیری ها مشخص شد شخصی به نام «حسن کردمیهن» مغز متفکر حمله به سفارت عربستان بوده است و برای خود برو و بیایی دارد ؛ همان کسی که بنا به گفته مقام‌های امنیتی کشور، مدتی در ایران نبوده و بعد از ورود به ایران بازداشت شده است.

 
 
32565_789

32563_333