رئیس مجلس شورای اسلامی از امام خمینی(ره) به عنوان رهبری استثنایی که به خلاف جریان متعارف سیاست ورزی دریچه جدیدی به دنیای سیاست گشود نام برد.

به گزارش سحر، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 10 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور ضمن تسلیت به مناسبت رحلت جانگداز امام خمینی(ره) گفت: یکی از نعمت های بزرگ عصر حاضر برای ملت ما زندگی در زمانه ای است که با رهبری استثنایی بزرگ مردی همراه شد که جهان را به شگفتی واداشت. عالمی وارسته و عارفی پاکباخته، مجاهدی نستوه که در احیای تفکر اسلامی بی نظیر اندیشید و عمل نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به خلاف جریان متعارف سیاست ورزی زمانه که با قدرت طلبی و سلطه گرایی همراه است این آزادمرد دریچه جدیدی به روی دنیای سیاست گشود که آزادی واقعی انسان ها در تحول روحی و اعتلای نفسانی تحقق می یابد لذا در اکثر سخنان ایشان فهم حقیقت توحیدی و توجه به مبدأ هستی موج می زند به نحوی که در پیام تاریخی ایشان به گورباچف در شرایط جهان دو قطبی به جای ادبیات متعارف سیاسی سقل مطالب خویش را به روشنگری راه نو در مسیر بشریت اختصاص دادند.

وی با بیان اینکه این اقدامات پیش رفت تا جهان غفلت زده سیاست به سوی مبانی نورانی توحید سوق دهد افزود: بی شک مکتبی که امام بنا نهاد از آراستگی خاصی برخوردار است و عجیب نیست که در زمانه خود اذهان سیاست مداران گنجایش درک مفاهیم این مکتب را نداشته باشد.

دکتر لاریجانی در توضیح نکاتی در این خصوص گفت: امام ریشه انحراف مسلمانان و عقب افتادگی آنان را در عدم توجه به حقیقت قرآن و عترت می دانست و فرمود خودخواهان و طاغوتیان قرآن کریم را وسیله ای کردند برای حکومت های ضد قرآنی. مفسران حقیقی قرآن و آشنایان به حقایق را که سراسر قرآن را از پیامبر دریافت کرده بودند با بهانه های مختلف و توده های از پیش تعیین شده عقب زدند و هر چه این بنای کج به جلو آمد کجی ها و انحرافات افزون شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این بیان نورانی امام مبدأ سوءاستفاده دشمنان اسلام را در عدم توجه به عهدی می دانست که ندای پیامبر(ص) در مورد ثقلین ارائه نمود لذا مبدأ هر اصلاحی را توحید کلمه حول ثقلین می پنداشت که البته در رعایت همه فرق اسلامی بر آن تاکید شده است.

وی در توضیح نکته دوم در این زمینه تصریح کرد: امام انقلاب اسلامی را پدیده نو با ماهیتی روحانی و اسلامی می دانست و فرمود شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب ها جداست هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه انقلاب و قیام و تردید نیست که این یک تحفه الهی و هدیه غیبی بود که از جانب خداوند منان براین ملت مظلوم غارت زده عنایت شده است.

دکتر لاریجانی افزود: امام به همین دلیل نکته مهمتری را در وصیتنامه خویش به نسل های آینده گوشزد فرمودند و با صراحت اذعان داشتند که بی تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی آن است و رمز پیروزی ملت می دانند که دو رکن اصلی آن عبارت است از انگیزه الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ویژگی روحی انقلاب ما چیزی نیست که از چشم صاحب نظران غربی پنهان بوده باشد  به طوری که فوکو فیلسوف معاصر در اوایل انقلاب که از ایران بازدید داشتند اعلام کرد انقلاب ایران متفاوت از سایر انقلاب ها است و بر مبنای حرکتی روحی استوار است.

وی ادامه داد: امام تداوم حرکت انقلاب را بر میزان پایبندی به علت محتصه آن که گرایش معنوی اسلام است منوط کردند باید به این نکته نیز توجه داشت که امام شاخصه اسلامیت را همان اسلام جواهری فقهای عظام می دانست نه گرایش هایی که از مبدأ اصلی اسلام برداشت های ناروا دارند به همین جهت به ملت توجه می دادند که هیچگاه از مشی مرجعیت و روحانیت اصیل جدا نشوید.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: امام خمینی(ره) که احیاگر تفکر اصیل اسلامی در عصر حاضر است، به روحانیون نیز توصیه می کردند که قدر نظام و جمهوری اسلامی را بدانند و حامی آن باشند و به طایفه ای از روحانیون فرمودند که با انگیزه های مختلف با جمهوری اسلامی ایران و نهادهای آن مخالفت می کردند، نصیحت متواضعانه ای می کنند که آقایان محترم تحت تاثیر شایعه سازی ها قرار نگیرند و برای خدا و حفظ اسلام این جمهوری را تقویت نمایند و باید بدانند اگر این جمهوری اسلامی شکست بخورد به جای آن رژیم اسلامی دلخواه بقیه الله روحی فدا یا مطیع امر شما محقق نخواهد پیدا کرد، یک رژیم دلخواه یکی از دو قطب قدرت به حکومت می رسند و محرومان جهان محروم می شود و اسلام برای همیشه منزوی خواهد شد و شماها روزی از کردار خود پشیمان می شوید که کار گذشته و دیگر پشیمانی سودی ندارد.شما آقایان اگر توقع دارید یک شبه همه امور بر طبق اسلام و احکام خداوند تعالی متحول شود یک اشتباه است و در تمام طول تاریخ بشر چنین حادثه ای روی نداده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نکته ای که امام (ره) بر آن تاکید فرمودند برای مجریان و سیاستگذاران فوق العاده پر اهمیت است که تحولات جهانی تدریجی است و متناسب با شرایط و استعدادها مسیر تکاملی را طی می کند و اقدامات شتاب زده در شرایطی که آمادگی فراهم نباشد عملی انقلابی تلقی نمی گردد.

وی افزود: اعتقاد راسخ امام (ره) به جمهوریت و اراده ملت نکته بزرگ شخصیت ایشان است که از قبل از پیروزی انقلاب این تفکر نقطه ممتاز اندیشه ایشان است. شهید بزرگوار مطهری پس از سفر به پاریس فرمود امام به ملت و به راه و صراط ایمان دارند و این ویژگی را جزء چهار ویژگی شخصیت امام برشمردند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امام در وصیتنامه خویش به بیانی این معنا را عیان فرمودند که من به جرات مدعی هستم که ملت ایران در توده های میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عصر رسول الله (ص) و ملت کوفه و عراق در عصر امیرالمومنین (ع) و حسین ابن علی (ع) می باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این سخن بلند امام هم توجه تام ایشان به ریشه و عمل جمهور ملت را نشان می دهد و مهم تر از آن مدال پرافتخاری برای ملت ایران است که ایشان ملت ایران را در مقایسه با ملت صدر اسلام در زمینه فهم دین و مجاهدت در راه اسلام را برتر می داند.

وی با بیان اینکه مکتب امام (ره) راهی متفاوت از سکولاریسم را در پیش می گیرد، بیان کرد: ایشان تفکر سکولار را توطئه مهم در قرن اخیر می داند که قصد اصلی آن مایوس نمودن ملت ها به خصوص ملت فداکار ایران از اسلام است و می فرمایند، آن قدر که قرآن کریم و سنت رسول الله در زمینه حکومت به سیاست احکام دارند در سایر چیزها ندارند و بلکه بسیاری از احکام عبادی اسلام، عبادی سیاسی است که غفلت از آن ها مصیبت ها به بار آورده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) مثل سایر حکومت ها تشکیل حکومت دادند لکن با انگیزه بسط عدالت اجتماعی. خلفای اول اسلامی حکومت های وسیعی داشتند و حکومت علی ابن ابی طالب (ع) با همان انگیزه و به طور وسیع تر و گسترده تر از واضحات تاریخ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وصیتنامه سیاسی عبادی امام خمینی (ره) افزود: اینجانب در این وصیتنامه با اشاره می گذرم ولی امید آن دارم که نویسندگان، جامعه شناسان و تاریخ نویسان مسلمان تلاش کنند که مسلمانان را از این اشتباه بیرون آورند و آنچه که گفته شده و می شود که انبیاء الهی (ع) به معنویات کار دارند و حکومت و سررشته دنیا مطرود است و انبیاء و اولیا و بزرگان از آن احتراز می کردند و ما نیز باید چنین کنیم اشتباه تاسف آوری است.

وی افزود: امام خمینی در همین فراز می فرمایند اینکه تلاش شود که حکومت بر حق به نفع مستضعفان ایجاد شود از بزرگترین واجبات و اقامه این امر از بالاترین عبادات است و باید ملت هوشیار باشند.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: تاکید امام به این معنا که اقامه حکومت بر مبنای تفکر اسلامی از بزرگترین واجبات است و اقامه آن از والاترین عبادات محسوب می شود سخن بسیار ارزشمندی است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امام (ره) در نظام اقتصادی حضور ملت را در تولید، اصل قرار دادند و به همان معنایی که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تکرار کرده اند و تاکید دارند که اقتصاد کشور باید مردمی باشد، گفت: امام خمینی (ره) در وصیتنامه خود می فرمایند اسلام نه با سرمایه داری ظالمانه و بی حساب و محروم کننده موافق است بلکه آن را به طور جدی در کتاب و سنت محکوم می کند و مخالف عدالت اجتماعی می داند و نه موافق رژیمی مانند رژیم کمونیسم و مارکسیسم لنینیسم است که مخالف مالکیت فردی و قائل به اشتراک باشد.

وی افزود: اسلام یک رژیم معتدل با شناخت مالکیت و احترام به آن نحو مطلوب در پیدا شدن مالکیت است که اگر به حق به آن عمل شود چرخ های اقتصاد سالم به راه می افتد و عدالت اجتماعی که لازمه یک رژیم سالم است تحقق می یابد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امام خمینی در وصیتنامه خود می فرمایند وصیت من به مجلس، شورای نگهبان، دولت، رئیس جمهور و شورای عالی قضائی آن است که در مقابل احکام خداوند متعال خاضع بوده و تحت تاثیر تبلیغات بی محتوای قطب لازم چپاول، سرمایه داری و قطب ملحد اشتراکی کمونیستی واقع نشوند به مالکیت و سرمایه های مشروع با حدود اسلامی احترام بگذارند و به ملت اطمینان دهند تا سرمایه ها و فعالیت های سازنده به کار افتد و دولت و کشور به خودکفایی و صنایع سبک و سنگین برسانند.

وی افزود: امام (ره) در وصیتنامه خود می فرمایند به سرمایه داران و پولداران وصیت می کنم که ثروت های عادلانه خود را به کار اندازند و به فعالیت های سازنده در مزارع، روستاها و کارخانه ها برخیزند که این خود نکته ای ارزشمند است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توجه امام (ره) ضمن سفارش به حاکمان در قوای مختلف برای ایجاد بستر مناسب برای اقتصاد مردمی به ملت نیز سفارش می کنند که سرمایه خود را در راه سرمایه گذاری کشاورزی و صنعتی جهت خودکفایی مصروف دارند و بعد می فرمایند این امر عبادتی ارزشمند است.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: به خاطر داریم که رهبری معظم نیز در این سال ها تاکید داشتند که تولیدگری نوعی مجاهدت محسوب می شود.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: قبول کنیم که هنوز وضع موجود با این نگاه عمیق فاصله زیادی دارد، بسترهای سرمایه گذاری آنقدر با سنگلاخ امور دیوانی مواجه است که رغبت به سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از خداوند بخواهیم که آن رادمرد بزرگ را با اولیاء خود محشور نماید و در سالروز رحلت آن عارف بزرگ بیداری بیشتر را نصیب همگان بنماید.

منبع: خبرگزاری خانه  ملت