سخنگوی قوه قضاییه درباره اظهارات رییس مجلس مبنی بر طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده رییس دولت نهم و دهم گفت: قوه قضاییه دوست دارد هرچه سریعتر پرونده را به إتمام برساند اما برخی پرونده ها به دلیل در یکسان نبودن در تحقیقات و اثبات و همچنین نیاز به کار کارشناسی داشتن به طول می انجامد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز چهارشنبه در صد و سیزدهمین نشست خبری خود افزود: این پرونده هنوز پایان نیافته و از آنجا که مستقیم برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد ، شاید یکی از دلائل أطاله آن همین باشد.

**همه باید در چارچوب قانون عمل کنیم

محسنی اژه ای درباره اظهارات رییس قوه مبنی براینکه هر کسی باید در حیطه مسئولیت خود مطالبی بیان کند، تصریح کرد: هر کسی مسئولیتی دارد و باید در حیطه مسئولیت خود انجام وظیفه کند، نباید در کار نهاد دیگر دخالت کرد چون این دخالت ها مشکل زاست.

وی اضافه کرد: همه باید در چارچوب قانونی عمل کنیم و اگر کسی خواسته یا تقاضایی دارد از ماجرای قانونی عمل کند .

**شکایاتی از نامزدهای انتخابات وصول شد

محسنی اژه ای درباره اینکه آیا از خود نامزدها هم شکایتی به دستگاه قضا وصول شده است یا نه، گفت: مطالبی رسیده که برخی جنبه مدعی العمومی دارد و برخی هم با شکایات خصوصی رسیدگی می شود.

** فردی در ارتباط با محل کار فرد اشاره شده دستگیر شد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش یکی از خبرنگاران که آیا خبر دستگیری یکی از آشنایان آشنا را به اتهام جاسوسی، تایید می کنید یا نه، گفت: بازداشتی با حکم بازپرس، دادستان و یا قاضی ذیربط انجام می شود و بازداشتی ها برای بازجویی ها با نظارت قاضی ممکن است در اختیار وزارت اطلاعات قرار بگیرند.

وی ادامه داد: نسبت به این مورد می دانم فردی در ارتباط با محل کار آن آقا دستگیر شده است.

**همه باید به دولت در رفع مشکلات کمک کنیم

محسنی اژه ای درباره برخی اظهارات درمورد یکی از وزیران و درخواست خویشتن داری از قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه خویشتن دار است و همه باید به دولت در رفع مشکلات مردم کمک کنیم و قوه قضاییه هم کمک کند تا شعار سال محقق شود.

وی افزود: این قوه کمک کرده و صد درصد کمک می کند تا دولت در گره گشایی از مشکلات معیشتی و اشتغال مردم موفق باشد، چون بیکاری و گران شدن اجناس بر مردم فشار می آورد و باید از رکود خارج شویم و همه تلاش می کنیم تا دولت توفیق خوبی در مسیر تولید و اشتغال بدست آورد.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: بیش از حد خویشتن داری کردیم البته به این معنا نیست اگر اتهام متوجه کسی باشد ولو دولتی، برخورد نکنیم و دولت هم چنین توقعی از قوه قضاییه ندارد.

وی ادامه داد: ممکن است فردی یا جناحی از اقدام قوه قضاییه بهره برداری کند که این دست ما نیست و ممکن استفاده جناحی و شخصی شود البته سعی می کنیم تا حد ممکن مسایل را از سوی رسانه ها مطرح نکنیم اما وقتی به قوه تهمت زده می شود با خویشتن داری بخشی را مطرح کنیم.

** آنچه تبدیل به قانون شود ملتزم به انجام هستیم

محسنی اژه ای درباره طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضاییه گفت: همیشه سخن روشن داشتیم و این است که هرچه قانون شود ملتزم ترین افراد برای انجام هستیم؛ اما همیشه نظر کارشناسی خود را هم بیان کردیم.

به گفته وی، موضوع إلحاق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به وزارت دادگستری دوبار مطرح شد که شورای نگهبان آن را رد کرد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: برخی کارهای ثبت، شبه قضایی است و غیر از دستگاه قضا نمی تواند متولی داشته باشد.

** اخیرا پرونده ای راجع به تخلفات دانشگاه آزاد وصول نشد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا با توجه به اظهارات ولایتی از تخلف در دانشگاه آزاد، پرونده ای برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شده است یا نه، گفت: پرونده ای در ارتباط با اظهارات ولایتی تشکیل نشده و تا الان چیزی نفرستادند.

وی با بیان اینکه تا دیروز چیزی واصل نشده است، افزود :اگر مواردی باشد جنبه عمومی داشته باشد دادستان می تواند ورود کند؛ البته پرونده هایی از دانشگاه آزاد مطرح است اما راجع به اظهارات آقای ولایتی نیست.

**در صورت ورود نکردن شورای عالی امنیت ملی به حصر، قوه قضاییه ورود می کرد

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اظهارات روز گذشته سخنگوی دولت بدین صورت که مرجع نهائی تصمیم گیری برای حصر شورای عالی امنیت ملی است و از آن نهاد باید سخنانی گفته شود، گفت: این درست است اما این زمانی است که افراد شورای عالی امنیت ملی و مسئول در جامعه چیزی را مطرح نکنند ؛ اما وقتی دیگران به آن می پردازند طبیعی است که باید پاسخ داده شود.

به گفته وی، شورای عالی امنیت ملی بهمن سال ٨٩ اقدام به حصر کرد و این کار بعد از همه تلاش های افرادی که خواستند خلاف قانون و دیکتاتورانه برخورد کنند و مردم را به خیابان ها کشاندند ، انجام شد و اگر این شورا این تصمیم را نمی گرفت قوه قضاییه ورود می کرد.

وی با بیان اینکه کسی نمی تواند با ادعای پوپولیستی مسائلی را مطرح کند، ادامه داد: مطلب دیگر اینکه شورای عالی امنیت ملی تصمیمی گرفت بعد نوبت قوه قضاییه است ؛ مصوبه شورای امنیت ملی سرجای خود باقی و لازم الاتباع است .

**پرونده مدیرعامل وقت سوخت کشور

محسنی اژه ای از آخرین مرحله پرونده مدیرعامل سوخت اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: خبر ندارم اینکه حکمی صادر شد یا نه و صلاحیت ها به کجا منتهی شد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره اظهارات یکی از نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر وجود پرونده ١٧ هزار میلیاردی، با رد این موضوع گفت: مطلقا این پرونده در قوه قضاییه صحت ندارد و اگر باشد تخلف و در دیوان محاسبات است.

وی اضافه کرد: در مناظرات حرف های زیادی زده شد که پرونده ها و شکایات آن برای قوه قضاییه می ماند.

** پرونده کرباسچی در اصفهان مفتوح و رسول دانیال زاده همچنان بازداشت است

معاون اول قوه قضاییه درباره وضعیت پرونده کرباسچی در اصفهان گفت: آخرین وضعیت پرونده را نمی دانم اما پرونده ای در اصفهان تشکیل شد و باز است.

وی همچنین درباره پرونده رسول دانیال زاده اظهار کرد: او همچنان بازداشت و پرونده اش درحال رسیدگی است.

** صدور کیفرخواست برای ٨ أدمین کانال های تلگرامی

سخنگوی قوه قضاییه آخرین وضعیت پرونده بازداشتی های تلگرامی گفت: برای هر هشت نَفَر کیفرخواست صادر شد و پرونده برای رسیدگی به دادگاه رفت.

وی با بیان اینکه دو تن از این افراد با قید وثیقه آزاد شده اند، افزود : بعد از این که وکلایشان آمده اند و پرونده را مطالعه کردند، برای زمان تشکیل دادگاه تعیین وقت می شود.

** ٢ بازداشتی به ٥ بازداشتی سایت های خارج از کشور اضافه شد

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره وضعیت بازداشت شدگان همزمان با أدمین های تلگرامی گفت: ٥ نَفَر قبل از عید به دلیل مسایل مجرمانه در سایت های خارج از کشور بازداشت شده بودند که در ١٠ روز اخیر ٢ نَفَر به تعداد آنان اضافه شد و افراد دیگر هم در حال تحقیق هستند.

وی اضافه کرد: این افراد نخست در اختیار وزارت اطلاعات بودند و سپس تحویل قوه قضاییه شدند که پرونده در اختیار بازپرس و در حال رسیدگی است.

معاون اول قوه قصاییه تصریح کرد: رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و هنوز کیفرخواستی برای این افراد صادر نشده است.

**تقلب در انتخابات نه در سال ٨٨ و نه امسال اثبات نشده است

خبرنگاری با اشاره به اظهارات یکی از نامزدهای ریاست جمهوری با موضوع مهندسی انتخابات از سخنگوی قوه قضاییه پرسید چرا با مطرح شدن موضوع در سال ٨٨، مورد برخورد قرار نگرفت اما امسال چنین نشد که محسنی اژه ای چنین پاسخ داد: گاهی واژه هایی به کار برده می شود که در برداشت آن ، نظر واحد نیست؛ باید دید اگر کسی گفت مهندسی انتخابات منظورش چیست .

وی ادامه داد: این که سال ٨٨ گفته شده مهندسی انتخابات ، برخورد نشد صحیح نیست ؛ چون بعد از طی شدن همه مقدمات، دعوت از نمایندگان توسط عالیترین مقام ، خواستن ارایه و مدرک و حتی بازنگری تعداد صندوق ها در صورت لزوم و هشدار دادن مبنی بر اینکه نمی تواند اداره کننده به خیابان کشاندن مردم باشند و حتی بعد از بی حرمتی ها با آنان برخورد شد.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: اگر منظور از مهندسی انتخابات تقلب است ، نه در آن زمان ثابت شد و نه این زمان و شورای نگهبان گفته است تخلف تاثیرگذار در سرنوشت انتخابات ندیدیم.

وی ادامه داد: این دفعه هم ممکن است افرادی اعتراض داشته باشند که رسیدگی می شود.

محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت پرونده ای که پیشتر راجع به آن اعلام کرد یکی گفت اگر فلان شخص را احضار کنید اعلام جنگ می کنیم ، گفت: تحقیقات روی این پرونده ادامه دارد و نتیجه نهائی بعد از بررسی کامل روی پرونده ، اعلام می شود.