وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه تب کریمه کنگو کاملا کنترل شده و در مقایسه با چند هفته قبل، ابتلا به این بیماری فروکش کرده است.

به گزارش ایرنا، دکترحسن قاضی زاده هاشمی امروز شنبه درحاشیه مراسم افتتاح مرکز کاکرین ایران در جمع خبرنگاران اظهارکرد:می توانیم بگوییم که به احتمال فراوان دیگرشاهد موارد جدید ابتلا نخواهیم بود واگرهم باشیم بسیارنادر است؛ مردم نگران نباشند.

وی تاکید کرد: البته این بدان معنی نیست که دیگر مردم اصول بهداشتی را رعایت نکنند و از مراکز غیراستاندارد گوشت و فراورده های گوشتی تهیه کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد:امسال با توجه به اینکه در فضای مجازی به این موضوع بیشتر پرداخته شد؛ شاهد توجه بیشتر مردم به این موضوع هستیم اما این بیماری نسبت به سال های قبل خیلی تغییری نکرده است.

هاشمی ادامه داد: برخی از مواردی که در این زمینه ادعا می شده که مبتلا هستند تاکنون اثبات نشده و مشخص شده که آنها مبتلا به این بیماری نبوده اند.

براساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون 31 نفر در کشور به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که سه نفر فوت کرده‌اند.

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

***در حوزه پژوهش در رشته علوم پزشکی بهترین رتبه را در منطقه داریم

وی به فعالیت های پژوهشی مناسب محققان ایران در حوزه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ما از نظر علمی به ویژه در حوزه پژوهش در رشته های علوم پزشکی بهترین رتبه را در منطقه داریم و دانشمندان ایرانی زیادی در این زمینه فعالیت می کنند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه نزدیک به 40 نفر ازدانشمندان ایرانی جزو یک درصد برتر جهان در این حوزه فعالیت می کنند، گفت: این موضوع افتخاری بزرگ است که نصیب کشور ما شده است.

وی به راه اندازی مرکز کاکرین ایران اشاره کرد و گفت: این دستاوردی بزرگ برای کشورماست؛ تلاش های زیادی صورت گرفت تا دفتر نمایندگی منطقه ای این موسسه به ایران تعلق بگیرد.

دکتر هاشمی گفت: این مجموعه می تواند کمک زیادی برای تصمیم گیری بهتر در تشخیص و درمان جامعه پزشکی باشد.

وی اظهار کرد: دستاوردهای این موسسه باید در اختیار مردم قرار گیرد تا از این طریق بتوانیم در حوزه های پیشگیری و بهداشت به نتایج بهتری برسیم. استفاده از غذاهای مناسب و راه های جلوگیری از افزایش و عدم ابتلا به سکته های قلبی و مغزی از جمله مواردی است که با استفاده از واحدهای مطالعاتی این مجموعه می تواند در اختیار مردم قرار گیرد تا آنها کمتر دچار مشکلات شوند.

هاشمی اظهار کرد: داروهایی که اجماع برای موثر بودن آنان صورت گرفته از جمله پیشگیری از اضطراب یا بیماری های دیگر از دیگر مزایای استفاده از خدمات مرکز کاکرین است.

مرکز کاکرِین ایران (موسسه تحقیقاتی جمع آوری کننده شواهد علمی در حوزه سلامت) امروز ( 20 خرداد) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از معاونان این وزارتخانه و محققان در دانشگاه علوم پزشکی ایران افتتاح شد.

سازمان کاکرین با سابقه فعالیت 20 ساله، شبکه ای غیرانتفاعی، غیردولتی از محققان، اساتید، بیماران، مراقبان سلامت و علاقمندان به حوزه بهداشت و درمان در سراسر جهان است که هدف از تشکیل آن، سازماندهی یافته های تحقیقات پزشکی به منظور کمک به تصمیم گیری در حوزه بهداشت و درمان و تسهیل آن از طریق تامین اطلاعات قابل اطمینان است.

این نهاد عمومی که به بررسی اثرات مداخلات مراقبت‌های بهداشتی در آزمایش پزشکی کارآزمایی بالینی تصادفی می‌پردازد، در بررسی های اخیر همچنین به مطالعه نتایج حاصل از مطالعات غیرتصادفی مشاهده‌ای پرداخته است. نتایج این بازبینی‌های سیستماتیک در کتابخانه کاکرین با عنوان «بازبینی‌های کاکرین» (Cochrane Reviews) به چاپ رسیده‌است.