سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای و آمریکا پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران را محکوم کردند و مدعی شدند که این اقدام با قطعنامه 2231 شورای امنیت ناسازگار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سحر، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا با انتشار بیانیه‌ای مشترک پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران را با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در تایید توافق هسته‌ای به تصویب رسید ناسازگار دانستند و مدعی شدند که این فعالیت ها منطقه را بی‌ثبات می کند. حامل‌های پرتاب فضا از فناوری‌هایی بسیار مرتبط با فناوری‌های مربوط به توسعه موشک‌های بالستیک استفاده می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: ما این اقدام را محکوم می کنیم. ما از ایران می‌خواهیم تا هیچ موشک بالستیکی را بیش از این پرتاب نکند و فعالیت‌های مرتبط را انجام ندهد. ما نگرانی‌های خود را به دبیر کل سازمان ملل متحد مکتوب کرده‌ایم.

در ادامه بیانیه آمده است: دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس درباره این موضوعات به صورت دوجانبه با ایران گفت‌وگو کرده و نگرانی‌های خود را مطرح می‌کنند.

آمریکا نیز روز جمعه در واکنش به پرتاب موشک ماهواره‌بر ایران شش شرکت ایرانی را تحریم کرد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی شد: ایران در حال زیرپا گذاشتن تعهدات خود است و ما نمی توانیم به آنها اطمینان کنیم. آمریکا در دولت کنونی به ایران اجازه نخواهد داد از مسئولیت رفتارهایی که منافع ما و متحدان ما را تهدید می کند، شانه خالی کند.

وی افزود: ما همچنین به اعمال پیامدهایی تا زمانی که ایران این اقداماتش را متوقف و به طور کامل با قطعنامه‌های شورای امنیت همکاری کند، ادامه می دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: «ما پرتاب راکت به فضا را تداوم توسعه موشک بالستیک می‌دانیم و معتقدیم آن چه نیمه‌شب و صبح رخ داد، نقض روح برجام بود.»

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا گفت: پرتاب یک راکت در روز پنج‌شنبه توسط ایران که به گفته ایران قادر به حمل ماهواره است یک اقدام تحریک‌آمیز بود که ناقض یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت و نیز روح توافق هسته‌ای ایران است.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری گفت: «ما این کار را تداوم توسعه موشک بالستیک می‌دانیم و معتقدیم آن چه نیمه شب و صبح رخ داد، نقض روح برجام بود.»

به گزارش آسوشیتدپرس آمریکا در تحریم‌های روز جمعه خود شش زیر مجموعه شرکت صنعتی شهید همت را هدف قرار داده است که به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا در مرکز برنامه موشکی بالستیک ایران است.

اسامی شرکت‌های فعال در برنامه موشکی ذکر شده در این لیست تحریمی جدید به شرح ذیل است: صنایع شهید کریمی، صنایع شهید رستگار، صنایع شهید چراغی، صنایع شهید ورامینی، صنایع شهید کلهر، صنایع امیرالمونین.

محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان هرگونه اتهام مبنی بر اینکه ایران با پرتاب موشک ماهواره‌بر خود مرتکب اقدامی غلط شده است را رد و تاکید کرد که جمهوری اسلامی به طور کامل به توافق هسته‌ای عمل می کند و لفاظی و اقدامات آمریکا علیه ایران نشان دهنده سوء نیت آن است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران سلاح هسته‌ای تولید نمی‌کند و نخواهد کرد بنابراین اصولا نمی‌تواند چیزی تولید کند که برای حمل آنها (سلاح هسته‌ای) طراحی شده باشد ...