بر اساس قانون اساسی ابتدا حکم رئیس‌جمهور توسط مقام‌معظم رهبری تنفیذ خواهد شد و پس از آن وی مراسم تحلیف که همان سوگند است را در مجلس شورای اسلامی به جا می‌آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سحر، تحلیف رئیس جمهور ایران با حضور رئیس دیوان عالی کشور، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس قوه قضائیه انجام می‌گردد. در این مراسم که در مجلس شورای اسلامی انجام می‌گردد، رئیس جمهور منتخب بر طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد می‌کند که همهٔ استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته است، به کار گیرد و در پایان سوگندنامه را امضا می‌کند. تاکنون ۱۱ دوره مراسم تحلیف روسای جمهور منتخب برگزار شده است.

در شرایط عادی و نبود تعطیلی در روز مورد نظر، مراسم تحلیف ریاست جمهوری در روز ۱۴ مرداد همزمان با سالگشت صدور تاریخی فرمان مشروطیت در ایران انجام می‌شود.

رئیس جمهور بعد از مراسم تحلیف، طبق آئین‌نامه دو هفته زمان دارد تا نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌هایشان در دست ارزیابی قرار خواهند گرفت.

 در این گزارش به مرور برگزاری 11 دوره مراسم تحلیف در تاریخ جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.

22 دی‌ ماه 1357، تنها چهار روز قبل از خروج محمد‌رضا شاه پهلوی، امام خمینی(ره) در حکمی، اعضای شورای انقلاب، (شورای انقلاب اسلامی، نهادی بود که امام(ره) برای مدیریت انقلاب در داخل ایران در دی‌ماه 1357 تشکیل دادند و تا پیش از تأسیس مجلس، نهاد قانون‌گذار در ایران به شمار می‌آمد) را تعیین کردند.  مدتی بعد و با شدت گرفتن اعتراضات مردمی در شرایطی که هنوز شاپور بختیار، نخست وزیر بود، شورای انقلاب مهدی بازرگان را به عنوان رئیس پیشنهادی دولت به امام خمینی(ره) معرفی کرد و این‌گونه بود که شانزده بهمن همان سال، امام خمینی(ره) حکم  نخست‌وزیر دولت موقت را برای مهدی بازرگان صادر کرد.

امضا و معرفی بازرگان در مراسمی در مدرسه رفاه و شش روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت، اما عمر دولت موقت زمان زیادی طول نکشید و بازرگان و دولتش در 14 آبان 1358  به دلیل تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام(ره) استعفا داد و با استعفای دولت موقت، مدیریت نظام به شورای انقلاب محول شد.

در چنین شرایطی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در 25 آذر سال 1358 خبر از برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری در چهارم بهمن همان سال را داد، انتخاباتی که در غیاب مجلس شورای اسلامی برگزار شد.  

دور اول ریاست جمهوری

نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران در تاریخ 5 بهمن 1358 و تنها یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و ابوالحسن بنی‌صدر توانست از مجموع 20 میلیون رای 68 درصد آراء را کسب کرده و در این انتخابات پیروز شود.

ابوالحسن بنی‌صدر، احمد مدنی، داریوش فروهر، صادق قطب‌زاده، حسن ابراهیم حبیبی، کاظم سامی،حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری، صفرعلی خلیلی، از جمله نامزدهای اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بودند که در بین آنها نیز احمد مدنی، صادق قطب‌زاده و حسن ابراهیم حبیبی از رقبای اصلی بنی‌صدر در اولین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری  به شمار می‌آمدند.

براساس قانون اساسی تازه تصویب شده، ابتدا امام خمینی(ره) به عنوان رهبر انقلاب، حکم وی را امضا کرد، امری که بعدها "تنفیذ حکم رئیس جمهوری” لقب گرفت.

تنفیذ یا همان امضا گذاردن بر فرمان، پیش از سوگند ریاست جمهوری در مجلس است و پس از آن باید رئیس‌جمهور منتخب با حضور رئیس دیوان عالی کشور و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی سوگند یاد ‌کرده و سوگندنامه را امضاء ‏نماید. این مراسم نیز تحلیف رئیس‌جمهوری که همان سوگند است، نام گرفت که اولین بار برای ابوالحسن بنی‌صدر اجرا شد.

مراسم تنفیذ حکم بنی‌صدر در تاریخ 15 بهمن 1358 و در شرایطی برگزار شد که حضرت امام خمینی(ره) در آن روزها در بیمارستان قلب تهران بستری بودند و برای اینکه روال اداره‌ امور نظام نوپای اسلامی از حرکت نایستد، در همان بیمارستان مراسم تنفیذ بنی‌صدر را انجام دادند.

حضرت امام خمینی(ره) در مراسم تنفیذ حکم ابولحسن بنی‌صدر که با حضور مقامات کشوری، اعضای شورای انقلاب و خبرنگاران برگزار شد، فرمودند: "بر حسب آنکه مشروعیت آن(رأی ملت) باید به نصب فقیه جامع‌الشرایط باشد، اینجانب به موجب این حکم، رأى ملت را تنفیذ و ایشان را به این سمت منصوب نمودم؛ لکن تنفیذ و نصب این‌جانب و رأى ملت مسلمان ایران محدود است به عدم تخلف ایشان از احکام مقدسه اسلام و تبعیت از قانون اساسى اسلامى ایران."

بعد از قرائت حکم تنفیذ بنی‌صدر، حضرت امام(ره) در سخنانی بر فانی بودن مقامات دنیوی تأکید کرده و فرمودند: «هر مقامى که براى بشر حاصل می‌‏شود، چه مقام‌هاى معنوى و چه مقام‌هاى مادى روزى گرفته خواهد شد و آن روز هم نامعلوم است.»

ایشان هچنین افزودند: «توجه داشته باشند همه‌ کسانى که براى بشر خدمت می‌‏کنند، کسانى که داراى مقامى هستند، داراى پستى هستند، مقام آن‌ها را مغرور نکند، مقام رفتنى است و انسان در حضور خداى تبارک و تعالى ماندنى است.»

مراسم تحلیف سید ابوالحسن بنی‌صدر نیز 31 تیرماه 1359 در مجلس اول شورای اسلامی برگزار شد. در آن دوره ریاست مجلس بر عهده آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و رئیس دیوان عالی کشور بر عهده شهید آیت الله سید محمدحسین بهشتی بود. در این مراسم بنی‌صدر سخنرانی نکرد و صرفاً سوگند یاد کرد.

اما بنی‌صدر بعد از روی کار آمدن، رویه‌ای دیگر را در پیش گرفت، چالش های بسیار او در جبهه‌های جنگ و همکاری و سپس پیوند با منافقین باعث شد تا مجلس شورای اسلامی، با رأی 177 نفر از نمایندگان در مقابل یک رأی مخالف سرانجام، او را فاقد کفایت سیاسی اعلام کند.

بدین ترتیب بنی‌صدر که ۵ بهمن ۱۳۵۸ به عنوان اولین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شده بود، 20 خرداد 1360 با حکم امام خمینی(ره) از فرماندهی کل قوا برکنار شد و در اول تیر 1360 نیز به دنبال تصویب طرح عدم کفایت سیاسی در مجلس شورای اسلامی و به حکم امام خمینی (ره) از ریاست جمهوری عزل شد و هفتم مرداد ۱۳۶۰ از ایران گریخت‌.(شایان ذکر است هفتم خردادماه 1359 اولین دوره مجلس شورای اسلامی افتتاح شد)

38269_366

38270_185

38271_139

 دور دوم ریاست جمهوری

بنی‌صدر از مسند ریاست‌جمهوری برکنار شد و با عزم توام مجلس و مردم مقدمات برای تشکیل انتخابات مجدد محیا شد، این بار در انتخاباتی که دوم مرداد 1360 برگزار شد، پس از یک مشارکت 14 میلیون نفری، محمد‌علی رجایی توانست با کسب 90 درصد آراء، رقبای اصلی خود سیداکبر پرورش، عباس شیبانی و حبیب‌ا...عسگراولادی مسلمان را پشت‌سر گذارد.

روز یازدهم مردادماه، همزمان با عیدسعید فطر، امام خمینی(ره ) در حسینیه جماران حکم ریاست جمهوری رجایی را تنفیذ کرد و مراسم تحلیف یا سوگند رجایی روز بعد در 12 مرداد1360 برگزار شد و رئیس‌جمهور منتخب در این مراسم تنها به ادای سوگند اکتفا کرد. در آن دوره نیز ریاست مجلس بر عهده آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و رئیس دیوان عالی کشور بر عهده شهید آیت الله سید محمدحسین بهشتی بود.

دولت محمد‌علی رجایی تنها 28 روز عمر کرد و پس از انفجار دفتر نخست‌وزیری و شهادت او و یارانش در 8 شهریورهمان سال به پایان رسید و بار دیگر وزارت کشور این‌بار به سرپرسی آیت‌الله مهدوی‌کنی،  مسول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد.

38273_786

دور سوم ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری دوره سوم در دهم مهر 1360 با حضور قریب به 17 میلیون نفر برگزار شد و آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به عنوان اولین رئیس‌جمهوری روحانی، با کسب 95 درصد آرا برگزیده شدند.

ایشان که چند ماه قبل از ورود به انتخابات از یک ترور ناکام توسط منافقان مجروح شده بود با حضور در حسینه جماران حکم تنفیذ خو را از دست بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در روز 17 مهر 1360 دریافت کردند و مراسم تحلیف ریاست جمهوری نیز در تاریخ 21 مهرماه در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید و آیت‌الله خامنه‌ای در برابر نمایندگان مجلس، رئیس دیوان‌عالی کشور، اعضای شورای نگهبان، نخست وزیر و وزیران کابینه، جانبازان انقلاب و جمعی از خانواده‌های شهدا مراسم را بجای آوردند.

ایشان قبل از ادای سوگند طی سخنانی فرمودند: «امروز این مراسم برای برادر مخلص شما از این جهت هیجان‌انگیز است که در حقیقت بر زبان آوردن و تصریح کردن به چیزی است که به طور طبیعی با کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری و با قبول این مسئولیت بر دوش او وجود داشته و سنگینی می‌کرده است.»

ایشان همچنین با بیان اینکه مردم به شخص راى نمی‌دهند بلکه به یک جریان رای می‌دهند، اظهار داشتند:« راى به روحانیت، رأى به استقلال، رأى به اسلام. رأى به هویت اسلامى این انقلاب است.»

مراسم تحلیف و سوگند حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حال و هوای دیگری داشت، چرا که بر عکس دو دوره قبل دیگر بهشتی که در ترور هفتم تیر شهید شده بود حضور نداشت و این بار عبدالکریم موسوی اردبیلی، قرآن را برای سوگند رییس‌جمهور منتخب نگه داشت.

 پس از آن حضرت آیت الله خامنه‌ای اولین رییس‌جمهوری ایران بود که توانست دوره کامل ریاست‌جمهوری را پشت سر بگذراند، تا آنکه در 25 مرداد 1364  انتخابات ریاست جمهوری دوره چهارم برگزار شد و این‌بار نیز 54 درصد از واجدین شرایط برابر با چهارده میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند که این بار نیز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 85 درصد این آرا را کسب کرد و بنابر رویه ، بار دیگر ایشان به جماران رفتند.

38274_626

38275_426

 دور چهارم ریاست جمهوری

 در چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در مردادماه سال 1364 برگزار شد، آیت‌الله خامنه‌ای برای دومین بار به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شدند.

  روز 14 شهریور در خجسته سالروز عید سعید غدیرخم، امام خمینی(ره) حکم ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای را تنفیذ کرده و فرمودند: «بحمد ا... تعالی با تاییدات خداوند متعال جل و عطا و دعای خیر حضرت ولی ا... الاعظم روحی المقدمه الفدا چهار سال ریاست جمهوری با خیر و سلامت و قدرت و عظمت سپری شد. اینک به پیروی از آرای محترم ملت عظیم الشان و آشنایی به مقام تعهد و خدمتگزاری دانشمند محترم، جناب حجت‌الاسلام آقای سیدعلی خامنه‌ای، آرای ملت را پس از پایان دوره کنونی تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری ایران منصوب می‌نمایم و از خداوند متعال توفیق ایشان را در خدمت به اسلام و ملت و کشور اسلامی خواستارم."

روز 18 مهرماه 1364 مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار شد و آیت الله خامنه‌ای هنگام مراسم تحلیف در حضور نمایندگان مجلس فرمودند: «قانون اساسی ابزارهای لازم برای عمل به این سوگند را مشخص کرده است. در صورتی که رئیس‌جمهور این ابزارها را در اختیار داشته باشد خواهد توانست به این سوگند عمل کند و گر نه این سوگند، حکم فقهی‌اش برای فقها روشن است."

ایشان همچنین اظهار داشتند:« ملت‌های مسلمان جهان می‌خواهند امیدها و آرزوها و نقشه ترسیم شده در ذهنشان از حکومت اسلام را در نظام جمهوری اسلامی ایران مجسم ببینند، همه ملت‌هایی که فریاد حق‌طلبانه ملت ایران به آنها امید بخشیده و امکان مقابله با قدرت‌های جهانی و ایستادن روی پای خود و اداره یک جامعه وجه صحیح را بر آنها روشن و مسلم کرده از مسئولان کشور توقع و انتظاراتی دارند.»

38276_840

38277_709

38278_229

38279_310

دور پنجم ریاست جمهوری

پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از ارتحال جانگداز معمار انقلاب در 6 مرداد ماه 1368 برگزار شد و این در حالی بود که چهارمین رئیس‌جمهوری عملا تا 17 مهر آن سال باید در سمت ریاست جمهوری ایفای وظیفه می‌کرد، اما به علت ارتحال رهبر فقید انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 14 خرداد 1368، انتخابات پنجمین دوره ریاست‌جمهوری جمعه ششم مردادماه برگزار شد و این دوره یک ماه و نیم زودتر از موعد مقرر آغاز شد.

در فاصله ارتحال رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) و انتخابات پنجمین دوره ریاست جمهوری، امورات مربوط به رئیس‌جمهوری را آیت‌الله خامنه‌ای انجام می‌دادند.

54 درصد واجدین شرایط در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کردند و 90 درصد آنها به آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی‌‌‌بهرمانی، رئیس مجلس آن زمان رای دادند.

 مراسم تنفیذ حکم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در حالی برگزار شد که سید احمد خمینی حکم تنفیذ وی را قرائت و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جدید انقلاب اسلامی نیز آن راتنفیذ فرمودند.

26 مرداد ماه، مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار شد که با تغییر قانون اساسی در سال 1368، دیگر شورای عالی قضایی وجود نداشت تا رئیس آن در کنار رئیس‌جمهور منتخب برای ادای سوگند بایستد و با انتصاب آیت‌الله محمد یزدی اولین رئیس قوه قضائیه ایران وی در کنار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای ادای سوگند ایستاد و رئیس جمهور منتخب در مقابل نمایندگان و مسئولین سوگند یاد کرد که پاسدار اسلام و ارزش‌های انقلاب باشد.

 رئیس‌جمهور منتخب در این مراسم اظهار داشت: « این مسایل (پاسداری از ارزش‌ها) در سراسر زندگی ما بوده و انگیزه ما هم همین است. جامعه روحانیت نیز در این وظیفه یاری می‌کند. دغدغه‌ ما امروز این است که در دنیای پر از فساد امروز، جمهوری اسلامی چه اقداماتی برای حفاظت از اسلام دارد. »

آیت الله هاشمی در این مراسم اظهار گفت: «از لحاظ سیاسی باید به گونه‌ای حرکت کنیم که جنگ اتفاق نیفتد. رژیم سابق به ملت ایران خیلی خیانت کرد. آسانترین کار که من مرتب در بحثهای انتخاباتیام و بعد گفته‌ام، راه‌انداختن کارخانه‌هاست و مرز فعالیت دولت حفظ آرمانهای انقلاب است. استقلال اقتصادی جزء آرمان‌های همه ماست.»

38280_202

38281_548

دور ششم ریاست جمهوری

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پس از اتمام دوره چهار ساله ریاست جمهوری خود، در تاریخ 21 خرداد سال 1372 در انتخابات ششمین دوره ریاست جمهوری مجددا با اکثریت آرا از میان چهار نامزد، به عنوان رئیس‌جمهور منتخب انتخاب شد و آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در روز 12 مرداد آن سال حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ فرمودند.

یک روز بعد در 13 مرداد 72 13 نیز در مجلسی که رئیسش آیت‌الله علی اکبر ناطق نوری بود، هاشمی در کنار آیت‌الله محمد یزدی رئیس قوه قضائیه، بار دیگر به عنوان چهارمین رئیس‌جمهور ایران در ششمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری سوگند یاد کرد.

رئیس جمهور منتخب پس از ادای سوگند، طی سخنانی گفت: «می‌دانم که این قسم، قسم دشواری است و بدون کمک و یاری خداوند به طور جدی از عهده این قسم بر نمی‌آییم. اجرای این قسم برای یک نفر به تنهایی مقدور نیست. در سیاست‌ها و قوانین و نظارت‌ها و گزینش‌ها، این مساله به تنهایی امکان‌پذیر نیست و شدیدا نیازمند راهبران انقلاب هستیم»

38282_531

دور هفتم ریاست جمهوری

انتخابات هفتمین دوره ریاست‌جمهوری  در دوم خرداد 1376  در حالی برگزار شد  که 80 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و در نهایت این سیدمحمد خاتمی بود که با کسب 70 درصد آراء توانست از رقبای خود محمد محمدی ری‌شهری، رضا زواره‌ای، علی‌اکبر ناطق نوری( رئیس وقت مجلس شورای اسلامی) پیشی گرفته و رئیس‌جمهور شود.

حکم تنفیذ سید محمد خاتمی، روز یکشنبه دوازده مرداد سال 1376 از سوی مقام معظم رهبری صادر شد و پس از آن نیز، مراسم تحلیف در روز 13 مرداد  در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان و مقامات کشوری و لشکری برگزار گردید.

در این جلسه رئیس‌جمهور منتخب، طبق اصل 121 قانون اساسی در حضور آیت‌الله محمد یزدی رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان سوگند یاد کرد که همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته است بکار گیرد.

وی پس از ادای سوگند در جمع حضار به ایراد سخنرانی پرداختند و اظهار داشت: «برای حسن انجام تعهدات که فوق طاقت فرد و حتی توان به تنهایی است از درگاه حضرت احدیت هدایت و حمایت و از مردم شریف مدد می‌جویم. مقام معظم رهبری با نظارت و اشرافی که بر سه قوه و نقش والایی که در نظام و جامعه دارند، ما را به یقین در انجام این تعهدات راهنمایی و یاری خواهند فرمود. »

خاتمی همچنین اظهار داشت:«من از قوه مقننه و قوه قضائیه تقاضا دارم که دولت را در اداره جامعه یاری دهند. از نهادها و تشکل‌ها و صاحب‌نظران می‌خواهم که با نظارت مستمر و طرح شجاعانه مطالب و نظرات خود و آحاد شهروندان و نیز ارزیابی و نقد مداوم برنامه‌ها و عملکردها، سهم مشارکت عمومی را در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور افزایش دهند»

38283_502

 دور هشتم ریاست جمهوری

 18 خرداد 1380 روز برگزاری هشتمین دوره ریاست‌جمهوری بود که پس از مشارکت 68 درصدی مردم، این بار نیز خاتمی با 77 درصد آراء پس از بنی‌صدر، رجایی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به عنوان پنجمین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شد.

حکم تنفیذ حجت الاسلام سید محمد خاتمی نیز در تاریخ 11 مرداد توسط مقام معظم رهبری صادر شد.

آیت الله خامنه‌ای در این روز، پس از مراسم تنفیذ فرمودند: «ما در موقعیت حساسی هستیم، به اعتقاد من امروز قوی‌ترین کار این است که به مسایل اقتصادی و مساله معیشت و و در راس همه مساله اشتغال به جدیت پرداخته شود. هیچکدام از اینها معضلات و گره‌های کوری نیستند که دست‌های توانا و فکرهای کارآمد نتوانند آنها را حل کنند».

صبح روز 17 مرداد 1380 مراسم تحلیف دور دوم ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی رئیس جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

مراسم تحلیف سید محمد خاتمی در هشتمین دوره ریاست‌جمهوری یک تغییر داشت،  پس از سه دوره حضور آیت‌الله محمد یزدی این بار با تغییر رئیس قوه قضائیه،آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی در کنار خاتمی برای ادای سوگند تحلیف ایستاد.  در این نشست علاوه بر رئیس جمهوری و 255 نماینده مجلس، آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس قوه قضائیه، آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، اعضای مجلس خبرگان و شورای نگهبان هیات دولت و سایر مقامات کشوری حضور داشتند در این جلسه رئیس جمهور پس از ادای سوگند در میان مسئولین و با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی طی سخنانی اظهار داشت:" استقلال و آزادی دو پایه استوار نظام جمهوری اسلامی ایران است. حق آحاد مردم است که بگویند، بدانند و سخن خود را بیان کنند و پرسش و اعتراض خویش را مطرح کنند و در جهان پیچیده امروز علاوه بر اجرای اصل امر به معروف و نهی از منکر و حق همگانی به خاطر پیچیدگی‌های موجود، این حق از جمله از طریق نهادهای مدنی، تشکل‌های قانونی، وسایل ارتباط جمعی و تامین آزادی‌های فردی و جمعی تحقق پیدا کند. این مسئولیت بزرگ که متوجه رئیس جمهور است، نشانه حساسیت و اهمیت جایگاه و پایگاه ریاست جمهوری است."

38284_695

  دور نهم ریاست جمهوری

 دوره انتخابات ریاست جمهوری روز 27 خرداد 1384 برگزار شد و این انتخابات اولین رقابت این‌چنینی بود که به دور دوم کشید.

 با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دو مرحله 27 خرداد و 3 تیر 1384، محمود احمدی‌نژاد توانست با کسب حداکثر آرا به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب گردد.  روز 12 مرداد 1384 به عنوان روز مراسم تنفیذ و امضای حکم احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور منتخب اعلام شد و حکمی که توسط سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت قرائت شد توسط مقام معظم رهبری تنفیذ گردید.  مراسم تحلیف احمدی‌نژاد نیز روز 15 مرداد ماه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و در آن روزآیت‌الله محمود هاشمی‌شاهرودی کنار احمدی‌نژاد ایستاد تا او در پیشگاه ملت سوگند یاد کند.

احمدی نژاد در این مراسم به عنوان رئیس‌جمهور منتخب گفت: "بهترین ژست دیپلماتیک، پایبندی به قوانین است. در کشور ما دمکراسی واقعی وجود دارد و قوا مستقل از یکدیگر هستند و اگر بپذیریم که قوه مجریه در کار مقننه دخالت کند، مفهومش دیکتاتوری است. لذا من حامی اجرای قانون هستم و از تمام ظرفیت قانون برای استیفای حق مردم استفاده خواهم کرد.

 او که در آن نشست کابینه خود را «کابینه 70 میلیونی» خوانده بود، گفت: «اعتدال، مشی دولت است و هر نوع افراط و تفریط جایی در این دولت ندارد و به همه فرصت‌ها، توان‌ها و شایستگی‌ها اتکا خواهد شد و پیشرفت و منافع ملی و عزت همگانی در این دولت مد نظر خواهد بود.»

38285_174

38286_646

38287_990

دور دهم ریاست جمهوری

در سال ۱۳۸۸ محمود احمدی نژاد، بار دیگر به عنوان رییس دولت شناخته شد و رهبر معظم انقلاب حکم دهمین دوره ریاست جمهورى اسلامی ایران را برای محمود احمدی نژاد تنفیذ فرمودند.

 احمدی‌نژاد روز چهارشنبه 14 مرداد 1388 در مجلس شورای اسلامی مراسم تحلیف خود را که با حضور روسای قوه مقننه و قضاییه، رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، اعضای هیات دولت، شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مقامات کشوری و لشکری و نمایندگان خارجی مقیم تهران برگزار شد به جا آورد و تاکید کرد:" خود را به همه مطالبات و آرمان‌های به حق ملت در برابر خدا، نمایندگان ملت متعهد می‌داند و تردید ندارد که نمایندگان نیز خود را در برابر آنها متعهد می‌دانند."

38289_982

38290_245

38291_501

دور یازدهم  ریاست جمهوری

دور یازدهم ریاست جمهوری  یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در تاریخ 24 خرداد 1392 برگزار شد و"حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی "با شعار دولت تدبیر و امید و نماد کلید توانست با کسب 50.7 درصد  آراء رقبای انتخاباتی خود همچون سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، علی‌اکبر ولایتی، محمد غرضی را پشت‌سر گذاشته و پیروز این دور از انتخابات شود.

مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب ساعت 17 روز شنبه 12 مرداد 1392 در حسینیه امام‌خمینی برگزار و رهبر معظم انقلاب حکم  ریاست‌جمهوری "حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی" را تنفیذ نمودند.

مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی، 13 مرداد 1392 در مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی(رئیس وقت مجلس شورای اسلامی)، در حضور مردم و نماینگان آنها، نمایندگان کشورهای خارجی مراسم تحلیف را به جا آورده و سوگند یاد کرد. پس از دو دوره حضور آیت‌الله هاشمی شاهرودی این بار با تغییر رئیس قوه قضائیه، آملی لاریجانی در کنار روحانی برای ادای سوگند تحلیف ایستاد.

حضور میهمانان خارجی در یازدهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شد تا حمایت خود را از رییس جمهوری ایران علنی و ملموس اعلام کنند. تا پیش از این دوره، مراسم تحلیف روسای جمهور مختلف با حضور سفرای کشورهای خارجی در تهران برگزار می‌شد و دعوت خاصی از مقامات بلندپایه کشورها برای این مراسم انجام نمی‌‌گرفت.

روحانی  در بخشی از سخنان خود عنوان کرد:«مردم شریف ایران به اعتدال‌گرایی و دوری از افراط و تفریط رأی مثبت دادند. کانون فکری و اجرایی دولت بر محور اعتدال و عقلانیت بنا خواهد شد. اعتدال‌گرایی به‌معنای توازن میان آرمان و واقعیت و ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی است. اعتدال‌گرایی بر اجماع ملی، قانون‌گرایی و بردباری در تعاملات سیاسی تأکید می‌کند. بنیان این مرام فکری و عملی، فاصله گرفتن از تخیل و توهم و تمرکز بر تفکر، برنامه، شفافیت و استفاده از تخصص‌هاست. دولت تدبیر و امید نهایت اهتمام خود را به کار خواهد گرفت تا بر مبنای اهداف و روش‌های عقلایی و متناسب با واقعیت‌های موجود، اعتدال را شالوده عملکرد و مدیریت کشور قرار دهد، تهدیدها را کاهش داده و فرصت‌ها را افزایش دهد. اعتدال‌گرایی بر اخلاق و مدارا اصرار می‌ورزد و از طریق گفتگو، تفاهم و تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت سعی خواهد نمود شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی را به حداقل ممکن برساند.»

38292_488

38293_356

38294_761

38295_286

 

مراسم تحلیف رئیس جمهور دوازدهم

 

دور دوازدهم ریاست جمهوری ایران در تاریخ 29 اردیبهشت 1396 برگزار شد و"حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی" با کسب 24 میلیون رای بار دیگر توانست به ریاسات جمهوری ایران برگزیده شود. او در این دوره با پشت سر گذاشتن سیدابراهیم رییسی، سیدمصطفی هاشمی طبا و سیدمصطفی میرسلیم و با رویکرد اعتدال، پیروز این دور از انتخابات شود.

مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب ساعت 10 صبح روز پنج شنبه 12 مرداد 1396 در حسینیه امام‌خمینی برگزار و رهبر انقلاب حکم  ریاست‌جمهوری "حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی" را تنفیذ نمودند.

قرار است دکتر حسن روحانی، امروز 14 مرداد 1396 با حضور در مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی، در حضور نمایندگان مجلس، بزرگان نظام و نمایندگان بیش از 92 کشور خارجی مراسم تحلیف را به جا آورده و سوگند یاد کند.

تاکنون حضور 131 شخصیت از 92 کشور و 8 سازمان بین المللی برای شرکت در تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری قطعی شده است.

براساس برنامه اعلام شده، در آیین تحلیف روحانی مقام های عالی رتبه از 92 کشور در محل تحلیف در مجلس شورای اسلامی ایران حضور خواهند داشت. این در حالی است که در مراسم تحلیف قبلی 47 کشور شرکت کرده بودند.

هشت رئیس جمهوری، 19 رئیس مجلس، 9 معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر، هفت معاون رئیس مجلس، 11 وزیر امورخارجه و 35 فرستاده ویژه کشورها به مراسم تحلیف حسن روحانی می آیند.

در این مراسم 12 معاون وزیر امور خارجه، 6 رئیس گروه دوستی - پارلمانی و دو رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان ها و همچنین «موکیشا کیتو» دبیرکل دبیرخانه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد نیز حضور می یابند.

30 شخصیت از 33 کشور اروپایی در این مراسم شرکت می کنند و این بی سابقه است. رئیس مجلس اسپانیا و فدریکا موگرینی و در رده های دیگر، وزیر و قائم مقام وزیر خارجه و فرستاده ویژه در این مراسم شرکت می کنند.

50 ملاقات هم در حاشیه این مراسم می شود که در روزهای جمعه، شنبه، یکشنبه و دوشنبه است.

 

 متن سوگندنامه رئیس جمهور ایران به شرح ذیل است:

 بسم الله الرحمن الرحیم  "

من به عنوان رئیس جمهور در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشم و همه استعدادها و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته‌ام به کار گیرم و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پیشتیبانی از حق و عدالت، گسترش عدالت سازم و از هرگونه خودکامگی بپرهیزم و از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است، حمایت کنم."