ترامپ که در باشگاه گلف شخصی خود در بدمینستر نیوجرسی سخنرانی می‌کرد گفت: «بهتر است کره شمالی بیش از این تهدید نکند، در غیر اینصورت تهدیدها با خشم و آتشی پاسخ داده می‌شود که جهان مثل آن را ندیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سحر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ روز سه شنبه در حالی که برای یک تعطیلات 17 روزه از واشنگتن به آنجا رفته،در واکنش به سوال خبرنگاران درباره تولید احتمالی کلاهک هسته ای کوچک قابل حمل با موشک های بالستیک کره شمالی، این تهدید را به کار برد.

تنش در روابط آمریکا و کره شمالی از زمان روی کار آمدن ترامپ تشدید شده است و دو طرف با انجام آزمایش های موشکی و رزمایش های نظامی یکدیگر را تهدید به حمله نظامی می کنند.

کره شمالی تهدید کرده است در صورت ماجراجویی نظامی آمریکا، پایتخت های متحدان واشنگتن و شهرهای آمریکا را با موشک های بالستیک دوربرد خود هدف قرار خواهد داد.

روزنامه واشنگتن پست دیروز به نقل از برخی منابع امنیتی آمریکا خبر از احتمال ساخت یک کلاهک هسته ای کوچک از سوی دولت پیونگ یانگ داده است. بر اساس گزارش این روزنامه، این کلاهک  قابلیت حمل با موشک های بالستیک تازه آزمایش شده کره شمالی را دارد.

دولت کره شمالی در هفته های گذشته با آزمایش موشک هایی بالستیک قاره پیما، اعلام کرد همه خاک آمریکا را در تیررس موشک های بالستیک خود دارد.

دیروز ترامپ در واکنش به سوال خبرنگاران درباره کره شمالی گفت:" بهتر است کره شمالی دیگر آمریکا را تهدید نکند... آنها با آتش و خشمی روبرو می شوند که جهان نظیر آن را هرگز به خود ندیده است."

وزارت امور خارجه کره شمالی دیروز اعلام کرد در صورت ادامه تهدیدهای آمریکا آماده است تا درسی جدی به این کشور بدهد.

در پی افزایش آزمایش‌های موشکی کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد ششم اوت تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

به نوشته یورونیوز؛ لحن تهدید آقای ترامپ نسبت به کره شمالی، دست‌کم از زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، بی‌سابقه به‌نظر می‌رسد.

جان مکین، سناتور ارشد جمهوری خواه، اما با لحنی انتقادآمیز به این بیانیه واکنش نشان داد.

 

او گفت: "رهبران بزرگی که من دیده ام کسی را تهدید نمی کنند مگر آنکه آماده عمل کردن به آن باشند و من مطمئن نیستیم پرزیدنت ترامپ آماده اقدام باشد."

 

دایان فاینسایتن، سناتور ارشد دمکرات، هم در بیانیه ای نوشت که ترامپ با اظهارات اغراق آمیز به حل این مشکل کمکی نمی کند.

او افزود که "منزوی کردن کره شمالی مانع نشده که این کشور از دنبال کردن سلاح های اتمی دست بردارد."

این سناتور دولت را ترغیب کرد فورا به طور نامشروط در سطح بالا با پیونگ یانگ وارد گفتگو شود.

چاک شومر رهبر دمکرات های سنا هم گفت: "باید در مقابل کره شمالی محکم و راسخ باشیم، اما شعارهای غیرمحتاطانه استراتژی خوبی برای حفظ امنیت آمریکا نیست."

کره شمالی: آماده‌ایم به آمریکا درس جدی بدهیم

پیشتر ری یونگ هو، وزیر امور خارجه کره شمالی طی بیانیه ای اعلام کرده بود که کشورش آماده است تا در صورت اقدام نظامی آمریکا، با استراتژی هسته‌ای خود یک «درس جدی» به ایالات متحده بدهد. در این بیانیه آمده است که کره شمالی حاضر نیست برنامه هسته‌ای و موشکی خود را روی میز مذاکره بگذارد.

پیونگ‌یانگ در بیانیه ای که در رسانه های فیلیپین در حاشیه ای نشست منطقه ای آ سه‌ آن (انجمن ملل آسیای شرقی) منتشر شد، دلایل تحریم‌های اخیر سازمان ملل متحد را «ساختگی» خواند و اعلام کرد که قطعنامه‌های روز گذشته شورای امنیت «غیرقانونی» و «غیرمنصانه» است.

وزارت امور خارجه کره شمالی سازمان ملل را به سوء استفاده از اقتدار خود متهم و اعلام کرد به تحریم‌های جدید به شدت واکنش نشان خواهد داد.

قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف صادرات ذغال سنگ، آهن، سنگ آهن، سرب و همچنین محصولات دریایی از کره شمالی شده است. براساس این قطعنامه، صادرات این کالاها منبع بیش از یک میلیارد دلار درآمد برای کره شمالی است.

آزمایش‌های موشک‌های بالستیک کره شمالی در ماه های اخیر باعث شد تا چین، بزرگ‌ترین متحد پیونگ‌یانگ هم به صف منتقدان جدی سیاست‌های نظامی این کشور بپیوندد.

پیونگ‌یانگ در بیانیه خود گفته است که آزمایش موشکی ماه ژوئیه نشان داد خاک تمام ایالات متحده در تیررس این موشک ها هستند. با این حال کره شمالی توان موشکی خود را ابزار قانونی دفاعی این کشور توصیف می‌کند.

واکنش کره‌شمالی به اظهارات ترامپ: حمله به پایگاه نظامی آمریکا را بررسی می‌کنیم

همزمان با تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه کره شمالی، این کشور گفته که مشغول بررسی حمله موشکی به گوام متعلق به آمریکاست.

به گزارش بی بی سی، خبرگزاری رسمی کره شمالی گفت که درحال سبک سنگین کردن طرحی برای شلیک موشک های میان-دوربرد به گوام است. یک پایگاه استراتژیک آمریکا که بمب افکن های ارتش در آن مستقر هستند در گوام قرار دارد.

یک گزارش حاکیست که بیانیه کره شمالی پیش از اظهارات ترامپ صادر شده بود و فقط با تاخیر از سوی خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده است. گفته می شود آن بیانیه ممکن است در واکنش به تمرین های نظامی در گوام صادر شده باشد.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی گفت که ارتش این کشور "به دقت مشغول بررسی طرح عملیاتی برای گشودن آتشی فراگیر به سوی نواحی اطراف گوام با موشک های بالستیک استراتژیک میان-دوربرد از نوع هواسونگ-۱۲ است."

 

براساس این بیانیه این طرح پس از "بررسی کامل" تحویل "فرمانده کل" خواهد شد و به دستور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اجرا خواهد شد.

یک سخنگوی ارتش کره‌شمالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، این حمله در هر زمانی که کیم جونگ اون، رهبر این کشور تصمیم مربوطه را اتخاذ کند، عملی خواهد شد.

یک سخنگوی دیگر نظامی کره شمالی اعلام کرد، در صورتی که آمریکا هرگونه حرکت تحریک‌آمیزی از خود نشان دهد، پیونگ‌یانگ دست به عملیات‌های پیشگیرانه خواهد زد.

این بیانیه با اشاره به نقش آمریکا در تهیه تحریم های اخیر می گوید که واشنگتن "بهای جرم خود را .... هزاران بار خواهد پرداخت."

آمریکا در قلمرو خود در گوام مجموعه‌ای نظامی تحت عنوان «منطقه مشترک جزایر ماریانا» در اختیار دارد که متشکل از پایگاه‌های هوایی و دریایی است.

 

آمریکا: کره‌شمالی کلاهک اتمی با قابلیت حمل موشکی تولید کرده است

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که کره شمالی توانسته یک کلاهک اتمی کوچک و مینیاتوری با قابلیت سوار شدن بر موشک تولید کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه واشنگتن پست آمریکا در گزارشی به تحلیل انجام شده از سوی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا استناد کرده که می‌گوید: جامعه اطلاعاتی آمریکا عقیده دارد کره شمالی دارای سلاح‌های هسته‌ای قابل سوار کردن بر موشک‌های بالستیک از جمله موشک‌های بالستیک قاره پیما است.

روزنامه واشنگتن پست گفت: ارزیابی جامعه اطلاعاتی از جانب دو مقام آمریکایی مطلع از این تحلیل اعلام شده است.

پنتاگون هنوز اظهارنظری درباره این گزارش نکرده است.

در گزارش روزنامه واشنگتن پست آمده است: هنوز مشخص نیست آیا کره شمالی با موفقیت این کلاهک کوچک‌تر هسته‌ای را آزمایش کرده یا خیر. هرچند که کره شمالی سال گذشته مدعی چنین آزمایشی شده بود.

این تحول به این معنی است که کره شمالی در مسیر دستیابی به یک موشک هسته‌ای کاربردی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

روزنامه واشنگتن پست در عین حال گزارش داد که یک ارزیابی اطلاعاتی دیگر برآورد کرده که کره شمالی اکنون نزدیک به 60 سلاح هسته‌ای دارد که بیش از چیزی است که گمان برده می‌شد.

کره شمالی طی ماه‌های اخیر به لحاظ سرعت و پیشرفت برنامه موشکی خود زنگ خطر را برای جامعه بین‌المللی به صدا درآورده است. در واکنش به این امر اخیرا تحریم‌های جدیدی از سوی سازمان ملل علیه این کشور اعمال شد.

واشنگتن پست به نقل از یک گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا نوشت که "ارزیابی می شود کره شمالی سلاح های اتمی برای پرتاب با موشک های بالستیک تولید کرده است، که شامل پرتاب توسط موشک های کلاس قاره پیما می شود."

قبلا تصور می شد که کره شمالی هنوز سال ها با توانایی پرتاب سلاح های اتمی فاصله دارد، هرچند مدت هاست دست به آزمایش های جداگانه اتمی و موشکی می زند.

کره شمالی روز دوشنبه دو روز پس از اعمال تحریم های تازه سازمان ملل گفت که به توسعه برنامه اتمی ادامه خواهد داد.

خبرگزاری دولتی کی سی ان ای گفت که پیونگ یانگ درحالی که با تهدیدهای آمریکا روبروست "بازدارنده اتمی و دفاعی خود را روی میز مذاکره نخواهد گذاشت."