کاندیدای شهرداری تهران ساماندهی و ارائه خدمات به مناطق پرآسیب از مهمترین برنامه‌های خود عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سحر به نقل از ایلنا، محمد علی نجفی در تشریح برنامه‌هایش برای تصدی پست شهرداری تهران اظهار کرد: یکی از اهداف راهبردی ما ایجاد تناسب بین خدمات شهری و دسترسی ساده به آن‌هاست که در این برنامه آمده است. همچنین ساماندهی و ارائه خدمات به مناطق پرآسیب است.

نجفی با تاکید بر اینکه شهرداری باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی اختیارات داشته باشد، گفت: همه از شرح وضعیت محلاتی همچون هرندی و دروازه غار خبر داریم. سال‌هاست میان شهرداری و مراکز فعال در حوزه مسائل اجتماعی اختلاف جدی وجود دارد و در حال حاضر مشخص نیست شهرداری چه مسئولیتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی دارد. در صورتی که من به عنوان شهردار انتخاب شوم این مسئله حل خواهد شد و اختیارات شهرداری در حوزه آسیب‌های اجتماعی را مشخص خواهم کرد.

او ادامه داد: این مناطق متاسفانه کاملا رها شده‌اند و ما قبول کردیم که این مناطق پرآسیب هستند و حتی باید آسیب‌های بیشتری برای آن‌ها متصور شویم. از دیگر مسائلی که در این برنامه آمده تفکیک و بازیافت زباله و پسماندهاست که بسیار مهم است و سیاست‌های لازم ذکر شده است.

این کاندیدای شهرداری تهران گفت: مسئله صیانت از باغ‌ها یکی دیگر از مسائلی است که در این برنامه ذکر شده است ما باید تهران را به یک باغ شهر تبدیل کنیم، اما این مهم به سادگی امکان پذیر نیست. همچنین بازسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است.

نجفی درباره برنامه‌های پیشنهادی‌اش در زمینه محیط‌زیست گفت: بهبود وضعیت محیط زیست، آب و فاضلاب از جمله مسائلی است که در مدیریت بهینه منابع آب برای کل کشور جزو ابر چالش‌هایی است که برای دولت در نظر گرفته شده است. هدف‌های راهبردی در این زمینه ذکر شده و مسئله سیاست‌هایی که در این زمینه می‌توان اعمال کرد نیز بیان شده است.

نجفی با اشاره به بدهی‌های شهرداری گفت: در بخش مطالبات شاهدیم که حتی چک‌های تاریخ گذشته زیادی از مردم گرفته شده و افرادی ناشناس چک‌هایی در وجه حامل را نقد کرده‌اند و معلوم نیست، این پول‌ها چه شده است؟

او با تاکید براینکه شهرداری رقم قابل توجهی به دولت بدهکار است٬ افزود:اگر شهرداری می‌‌خواهد کتاب چاپ کند، چرا به ناشران بخش خصوصی نمی‌دهد؟ چه نیازی دارد که با رانت امکانات شهرداری انتشارات٬ کتابفروشی و شهر کتاب راه بیاندازد و بخش خصوصی که با سیلی صورت خودشان را سرخ نگه داشته‌اند را تحت فشار گذاشته‌ و به ورشکستگی بکشاند.

او  همشهری را روزنامه سیاسی در اختیار شهرداری دانست و ادامه داد:چه ضرورتی دارد، شهرداری یک روزنامه سیاسی داشته باشد؟ در کجای دنیا این را می‌بینید؟ البته این به این معنا نیست که همین فردا همشهری را تعطیل کنیم. اتفاقا اگر دنبال کار سیاسی بودیم مثل برخی‌ها، این روزنامه ابزار خوبی است.

 او به ضرورت نهادینه کردن شهر هوشمند تاکید کرد و افزود: خدمات شهرداری باید تا جایی که می‌شود به صورت اینترنتی ارایه شود. البته دفاتر خدمات الکترونیک شهر به شدت از اهداف اولیه خود منحرف شده، حالا کاری ندارم که این مجوزها به چه کسانی داده شده است.

نجفی در جمع اعضای شورای منتخب پنجم در  تشریح جزئیات  برنامه خود گفت: در راستای استفاده از تمام ظرفیت‌های شهر و محلات، باشگاه مشاوران شهرداری به صورت مجازی و حقیقی راه‌اندازی خواهد شد. با احداث این باشگاه یک اتاق فکر بزرگ تشکیل می‌شود.

او ادامه داد: ما شهروندان خیلی خوبی داریم اما متاسفانه در بخش فرهنگ شهری و شهروندی خیلی ضعیف هستیم، مثل ترافیک که اگر روی بخش فرهنگسازی ترافیک کار کنیم بخش زیادی از این مشکل و نه همه آن، حل می‌شود.

نجفی با اشاره به اینکه سالانه 160 میلیارد تومان صرف مطالعه طرحهای شهری می‌شود، افزود: این ۱۶۰ میلیارد تومان به غیر از پولی است که به عنوان حقوق به کارشناسان و کارمندان بخش مطالعات شهرداری پرداخت می‌شود، آیا خروجی این بخش به اندازه پولی است که هزینه می‌شود؟

نجفی خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم و این بسیار حیاتی است، چرا که تهران ظرفیت‌های زیادی در این باره دارد و ما ارتباط خوبی با بنیاد علمی نخبگان داریم. طرح‌های بسیار خوبی تهیه شده اما باید به زبان شهر تهران ترجمه کنیم. ما قصد داریم که شبکه نوآوری تهران را اجرا کنیم که نیاز عمده‌ای به سخت‌افزار ندارد.

او درباره مدیریت شهرداری گفت: معتقدم مدیریت شهرداری تهران در کنار خود، شورای 21 نفره که امید و مطالبه میلیون‌ها نفر ایرانی را داراست به همراه دارد، هر کسی اگر توانایی کمک به این شورا را داشته باشد و این کار را نکند، جفا در حق تهران و کشور انجام داده است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اداره خوب شهر تهران می‌تواند الگویی برای کشور باشد.

این کاندیدای شهرداری شهر تهران گفت: من را به عنوان عضو 22 شورا بپذیرید اگر شهردار باشم طبیعتا وظایفی دارم که باید انجام دهم. یکی از مسائلی که معتقدم باید تغییرات لازم برای آن انجام شود، طراحی و تنظیم روابط و مدل‌های مدرن‌تری برای نظارت است. خوشبختانه در شهرداری نیروهایی که اهل خدمت‌گزاری باشند، وجود دارد البته باید شناسایی شوند و این موضوع به کمی زمان نیاز دارد.

او با تاکید براینکه مدیریت شهرداری باید فراجناحی باشد، گفت: معتقدم مدیریت سیاسی در شهرداری جایی ندارد باید صندلی‌های سیاسی را از صندلی های حرفه‌ای جدا کنیم متاسفانه این کار در کل کشور اتفاق نیفتاده است و در یک جایی صندلی‌های سیاسی به آدم‌های حرفه‌ای و در جای دیگری صندلی‌های حرفه‌ای به آدم‌های سیاسی سپرده شده ما باید به شهرداری به عنوان یک دستگاه حرفه‌ای نگاه کنیم. من وابستگی سیاسی به جایی ندارم و صراحتا اعلام می‌کنم به هیچ حزبی وابستگی خاصی ندارم.

این کاندیدای شهرداری تهران در انتقاد به عملکرد شورای چهارم در حوزه محیط زیست افزود: طرح برج‌باغ یکی از اشتباهات اساسی شورای چهارم بود. هرچند اگر این مصوبه درست اجرا می‌شد مشکلاتی در این سطح به وجود نمی‌آمد. ما می‌توانستیم تهران را به یک باغ‌شهر تبدیل کنیم.

نجفی با تاکید بر اینکه یک فعال سیاسی است اما به سیاسی‌کاری در شهرداری اعتقادی ندارد، درباره ملاک‌هایش برای انتخاب مدیران ادامه داد: ملاک من برای انتخاب مدیران شایستگی چه در زمینه اخلاق کاری و چه در زمینه حرفه‌ای است. یکی از مهم‌ترین مسائل برای من این است که مدیران هیچ شائبه‌ای در خصوص مسائل مالی نداشته باشند، چرا که شهرداری متاسفانه تبدیل به لغزشگاه مالی شده است و اگر کسی ذره‌ای شائبه مشکل مالی داشته باشد مطمئناً او را برای کار در شهرداری دعوت نخواهم کرد.

نجفی در تشریح بیشتر مدیران پیشنهادی خود گفت: اصل اساسی برای من تسهیل‌گری به جای تصدی‌گری است. مدیران باید صددرصد برنامه ما را قبول داشته و قانون‌پذیر باشند. من در سیستم مدیریت خود توصیه‌پذیر نیستم و تنها ملاک برای من شایستگی است.

او با تاکید بر اینکه به نفع زنان و جوانان در انتصاب مدیران شهری آینده تبعیض مثبت قائل خواهد شد، گفت: هنوز هیچ تصمیمی درباره مدیران شهری گرفته نشده، اما تا امروز حداقل صد رزومه برای من ارسال شده است که همه را جدا کرده و بررسی خواهم کرد.

وی ادامه داد: اگر شهردار بشوم بسیار خوشحال خواهم بود چراکه می‌توانم به مردم خدمتی بکنم اما اگر نشوم نیز خوشحال خواهم بود چرا که باری از دوشم برداشته شده و می‌توانم به کارهایی که علاقه دارم بپردازم.

این کاندیدای شهرداری شهر تهران درباره انتخاب مدیران شهرداری گفت: شهردار باید فراجناحی عمل کند و خدمتگزار صرف باشد. اولین ملاک برای انتخاب مدیران این است که صلاحیت انجام مسئولیت را داشته باشد همچنین دارای اخلاق کاری و حرفه‌ای باشد و شائبه در خصوص مسائل مالی نداشته باشد.

او ادامه داد: مدیران باید به برنامه اعتقاد داشته باشند. همچنین از روحیه قانون‌پذیری و کار جمعی برخوردار باشند ما باید مدیران و کارکنان شهرداری را تبدیل به یک خانواده بزرگ کنیم و این نیازمند این است که همه به ضوابط و مقرراتی که شورا مقرر می‌کند پایبند باشند.