مثلث حزب الله، ارتش لبنان و ارتش سوریه در حال خلق یکی از بزرگترین دستاوردهای امنیتی در منطقه یعنی آزادسازی کامل مرزهای لبنان و سوریه هستند. رخدادی که مبارزه با تروریسم با اتکا به قدرت کشورها و ملت های منطقه را وارد مرحله جدیدی می کند.

به گزارش سحر ، پس از آزادسازی ارتفاعات عرسال در لبنان و امتداد آن در خاک سوریه از حضور گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره، اینک نوبت پاکسازی ارتفاعات راس بعلبک و القاع لبنان و امتداد آن در سوریه فرار رسیده تا با اخراج عناصر داعش از این منطقه، سراسر مناطق مرزی لبنان و سوریه پاکسازی شود.

**دستاوردهای مرحله اول

پیش از پرداختن به چشم انداز مرحله دوم عملیات در ارتفاعات راس بعلبک و القاع لازم است نگاهی به دستاوردهای مرحله اول این عملیات بیندازیم. عملیاتی که نتایجی فراتر از دستاوردهای مستقیم نظامی به دنبال داشت. با وجود اهمیت بالای پاکسازی بخشی از منطقه مرزی از لوث عناصر جبهه النصره و از بین رفتن خطرات امنیتی ناشی از این گروه، این جنگ در بعد داخلی نتایج سیاسی شایان توجهی را به دنبال داشت از جمله:

1- تحکیم و جا انداختن معادله «ارتش، ملت، مقاومت» در نتیجه اجماع ملی بی نظیر گروه های سیاسی و طوائف و مذاهب مختلف؛

2- شکست همه تلاش ها برای تخریب وجهه حزب الله در اثر حمایت گسترده مردمی و بی نتیجه ماندن برنامه های طولانی مدت دولت های آمریکا و غرب و برخی کشورهای عربی و مطرح شدن حزب الله در صدر طرف های مبارزه با تروریسم نه تنها در لبنان بلکه در سطح منطقه؛

3- تحکیم توافق صورت گرفته بین حزب الله و حزب جریان ملی آزاد به عنوان شراکت راهبردی بین طرف اسلامی و مسیحی بر پایه حمایت از ثبات داخلی لبنان؛

4- جلب توجه کشورهای منطقه و جهان به لبنان به عنوان کشور کوچکی که توانست بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر جهان موفق به حل معضل تروریسم شده است؛ همچنانکه در دیدار مسئولان ایرنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان به این مساله تصریح شد.

5- هموار شدن مسیر همکاری برای بازگشت روابط امنیتی و نظامی و سیاسی و اقتصادی بین سوریه و لبنان؛

6- اثبات این نکته که انتقال پناهجویان سوری و خانواده هایشان به سوریه یک معضل غیر قابل حل نیست و می توان آنها را در مناطق تحت سیطره نظام یا گروه های مسلح سازماندهی و اسکان داد؛

7- آشکار شدن توان دولت لبنان و شخص «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی در مذاکرات که می تواند در حل بسیاری از مشکلات ناشی از بحران سوریه مدنظر قرار گیرد بدون اینکه نیازی به کمک ها و ضمانت های طرف های بین المللی باشد؛

**اقتضائات مرحله دوم نبرد

مرحله دوم آزاد سازی ارتفاعات مرزی لبنان در سایه این دستاوردهای ناشی از مرحله اول عملیات انجام خواهد شد و تا کنون لبنان از ابعاد نظامی و سیاسی این تجربه مهم بهره مند شده است.

اهمیت و ارزش مرحله دوم عملیات را می توان در سه عامل خلاصه کرد:

1-ارتش لبنان در این مرحله به عنوان مسئول در جبهه لبنان حضور دارد و برخلاف مرحله اول که در آن نقش مراقبت و نظارت داشت به عنوان یک طرف فعال ابتکار عمل را در دست خواهد داشت؛

2- گذشته از برقراری هماهنگی مستقیم با طرف سوری، شکی در این نیست که به دلیل تداخل منطقه عملیاتی، نوعی همکاری نظامی بین ارتش لبنان و ارتش سوریه صورت صورت خواهد گرفت؛

3- اجماع ملی در این مرحله از عملیات به اوج خود خواهد رسید و حتی برخی ایرادهای مطرح شده در مرحله اول به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست چون مسئولیت اصلی این عملیات بر عهده ارتش گذاشته شده است.

اما در عرصه میدانی انتظار می رود همانطور که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله توصیف کرد شاهد یک نبرد همه جانبه با داعش از هر سو باشیم. این مساله چند هدف را دنبال می کند:

1-پراکنده شدن قدرت داعش در همه خطوط تماس و عدم تمرکز توان آن در یک نقطه؛

2- گشوده شدن چند محور پیشروی به عمق منطقه اشغالی؛

3-آزادی عمل نیروهای حمله کننده در استفاده از آتش علیه داعش به دلیل انجام عملیات در منطقه خالی از غیرنظامیان و اردوگاه های پناهجویان.

نکته ای که باقی می ماند این است که داعش راهی برای عقب نشینی و خروج از منطقه تحت محاصره ندارد برای همین تنها راه چاره را در جنگ تا آخرین رمق می بیند. این مساله ایجاب می کند برای کاهش تلفات جنگ، نقشه های دقیق و حساب شده ای در پیش گرفته شود.

راه دیگر آن است که داعش حاضر به تسلیم و خروج از منطقه شود. دبیرکل حزب الله و نیز عباس ابراهیم با اشاره به امکان طرح این گزینه راه را برای عناصر تروریستی داعش بازگذاشتند و راه منطقی و عاقلانه برای آنها نیز در حال حاضر همین گزینه است. اما با توجه به اینکه نمی توان بر روی عقل و رفتار منطقی داعش و گروه های تکفیری مشابه آن حساب کرد امکان پیش بینی رفتار آنها وجود ندارد.

منطقه تحت اشغال داعش یک منطقه کاملا کوهستانی است که بلندترین بخش از رشته کوه های شرقی لبنان در آن واقع شده است. دره های موجود در این منطقه مشتمل بر گذرگاه های غیر رسمی بین لبنان و سوریه از جمله گذرگاه الزمرانی و مرطبیا است که گروه های مسلح با استفاده از آن، اقدام به انتقال خودروهای بمب گذاری شده به داخل لبنان می کردند.

بیشتر مناطق تحت سیطره داعش در این منطقه در خاک لبنان واقع شده و بخشی از آن یعنی ارتفاعات الجراجیر و قاره در خاک سوریه واقع شده است.

با پاکسازی ارتفاعات این بخش، ارتش سوریه کار پاکسازی تمام منطقه القلمون غربی از عناصر مسلح را به پایان خواهد برد و نیروهای ارتش می توانند به بخش های شرقی کشور از السویداء تا السخنه منتقل شوند.