بیماری مهدی کروبی و انتقال او به بیمارستان، در کنار انتشار اخباری درباره وضعیت نامساعد جسمانی میرحسین موسوی باعث شده است که در روزهای اخیر تلاش ها پیرامون مسئله رفع حصر افزایش یابد.

به گزارش فرارو، در این راستا فراکسیون امید مجلس کمیته ای برای رفع حصر تشکیل داده است. این کمیته به ابتکار محمد رضا عارف شکل گرفته است.

اعضای این کمیته روز گذشته با علی لاریجانی رییس مجلس دیدار و گفت و گو کردند. هدف از این دیدار یافتن راه حلی برای این مسئله بوده است.

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس و از اعضاب فراکسیون امید در این باره با بیان اینکه موضوع حصر باعث بروز برخی مشکلات و ایجاد گره هایی در جامعه شده است، گفت: «تا زمانی که این موضوع به هر طریقی حل نشود انسجام ایجاد نخواهد شد؛ لذا به اعتقاد من لازم است بزرگان برای این موضوع راه حلی پیدا کنند.»

غلامرضا حیدری یکی دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون امید تشکیل این کمیته را از این جهت که محصورین در شرایبط جسمانی مناسبی به سر نمی برند حائز اهمیت دانسته است.

حیدری گفته است: «اگر کمیته رفع حصر بتواند موضوع را به طور جدی از رئیس مجلس، رئیس قوه قضاییه و رئیس ‌جمهور پیگیری کند قطعا این موضوع نتیجه خواهد داد.»

مهدی کروبی چندی پیش به علت نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد. کروبی پس از دو بار آنژیوگرافی به علت پایین بودن ضربان قلب، برای قلب او پیس میکر یا دستگاه تنظیم ضربان کار گذاشته شد.

روز گذشته حسین کروبی درباره آخرین وضعیت جسمانی پدرش گفت: «امروز (سه‌شنبه)، پزشکان از آخرین عملی که روی پدر انجام شده بود ابراز رضایت کردند و قرار شد که روز پنجشنبه از بیمارستان مرخص شوند.»

فرزند مهدی کروبی اظهار کرد: «در حال حاضر ضربان قلب پدر به ۶۰ رسیده که مورد رضایت پزشکان است. طی ۱۰ روز گذشته، عمل آنژیوگرافی و APS انجام شده و چون ضربان قلب نرمال نبود، پزشکان تشخیص دادند که در قلب پدر باطری کار گذاشته شود. خوشبختانه این اقدام هم موفقیت‌آمیز بود و در عیادتی که عصر امروز داشتم، پزشکان حال پدر را رضایت‌بخش توصیف کردند.»

او اضافه کرد: «آقای قاضی‌زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت امروز برای سومین بار از پدر عیادت کردند و در جریان آخرین اقدامات درمانی قرار گرفتند.»

پس از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان برخی نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی به عیادت او رفتند.

همچنین دو روز پیش روزنامه جمهوری اسلامی در اقدامی بی سابقه تصویری از مهدی کروبی روی تخت بیمارستان منتشر کرد. این روزنامه پیش از این نیز در اقدامی نادر گفت و گویی با دختران میرحسین موسوی درباره وضعیت او در حصر منتشر کرده بود.

همزمان با نامساعد شدن حال مهدی کروبی 11 مرداد ماه اعضای خانواده میرحسین موسوی از وضعیت جسمانی او ابراز نگرانی کردند.

هفته گذشته محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در آخرین نشست خبری  خود در دولت یازدهم درباره اینکه آیا تاکنون بحثی در این مورد در شورای عالی امنیت ملی در چند روز اخیر مطرح شده است یا خیر، گفت: «حداقل در ۱۰ روز در شورای عالی امنیت جلسه نداشتیم، آخرین جلسه هم شنبه هفته قبل بوده است که بحثی در این مورد نشد.»

او درباره اقدامات پزشکی برای محصورین اظهار کرد: «اقدامات پزشکی وزیر بهداشت درباره محصوران، تحت نظر دولت است.» نوبخت تاکید کرد که "خودمان را برای سلامتی محصوران مسئول می‌دانیم."

سخنگوی دولت تاکید کرد: «باب حل این موضوع مفتوح است و مقام معظم رهبری هم در این باره چیزی را غیرقابل حل نمی‌دانند و امیدواریم مساله به نحوی پیش برود که دغدغه‌ای برای مردم و کشور نباشد.»

پس از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان  و عارضه قلبی او علی مطهری این اتفاق را فرصتی برای " رفع حصر" دانست. علی مطهری از نمایندگانی است که در سالهای اخیر تلاش های فراوانی برای رفع حصر انجام داده است.

در همین رابطه رحمانی فضلی، وزیر کشور و  عضو شورای عالی امنیت ملی نیز گفته است "در حدی که در چارچوب وظایفم باشد، مساله حصر را پیگیری می‌کنم."

با وجود اینکه هم در مجلس و هم در دولت وعده پیگری  "رفع حصر" مطرح می شود اما تاکنون اتفاق ویژه و اقدام مهمی در این باره رخ نداده است. شایدبرای اتفاقات مهمتر باید منتظر تشکلی دولت جدید ماند.