تارنمای ' این هوم لند سکیوریتی' وابسته به دانشگاه علوم نظامی آمریکا امروز ( شنبه) در گزارشی ایران و روسیه را دو کنشگر اصلی امروز خاورمیانه دانست و نوشت: قدرت آمریکا در منطقه رو به افول است.

به گزارش سحر به نقل از این تارنمای آمریکایی، در دهه های گذشته آمریکا به عنوان یک قدرت برتر در منطقه خاورمیانه مطرح بود، اما در سال های اخیر، نقش این کشور در مختصات این منطقه راهبردی کاملا تغییر کرده و جایگاه قبلی خود را در این منطقه از دست داده است.

این گزارش با اشاره به تحولات منطقه ای در سال های اخیر افزود: نظم کنونی منطقه گویای آن است که روسیه اکنون موقعیت راهبردی خود را در خاورمیانه تثبیت کرده و شواهد نشان دهنده شکل گیری این نظم نوین در منطقه است.

این تارنمای آمریکایی افزود: ناموفق بودن باراک اوباما در اجرای پروژه موسوم به 'خط قرمز' که در آن بر حمله نظامی به سوریه در صورت به کارگیری تسلیحات شیمیایی تاکید شده بود، علت اصلی تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه و تثبیت جایگاه روسیه به عنوان یک قدرت منطقه ای بوده است.

این گزارش در ادامه واکنش رئیس جمهوری سوریه به این رویکرد واشنگتن را ستود و نوشت: بشار اسد در آن مقطع زمانی با بی اساس خواندن تهدید آمریکا عملا موجب شد تا کاخ سفید نتواند تهدید خود را اجرایی سازد و این موضوع حامل پیامی روشن برای سران دولت های خاورمیانه بود و آن چیزی جز اراده قوی در کاخ سفید برای عملی ساختن تصمیمات اشتباه خود در این منطقه نبود.

این تارنمای آمریکایی ورود مسکو به تحولات سوریه را پراهمیت توصیف کرد و نوشت: روسیه با اتخاذ این تصمیم بی درنگ خود را در میانه یک تحول عظیم در سوریه قرار داد و با این اقدام به عنوان یک قدرت قوی و تعیین کننده در تحولات منطقه خاورمیانه مطرح شد.

این گزارش افزود: این تغییر رویکرد مسکو پیامی دیگری هم برای متحدان و حامیان ما داشت که قدرت واشنگتن بر خلاف ایام گذشته، رو به افول نهاده است و در آن سوی موازنه قدرت، روسیه به قدرتی مستحکم تر تبدیل شد.

این تارنمای مستقل آمریکایی، قدرت رو به فزونی روسیه را چالشی بی سابقه برای آمریکا توصیف کرد و نوشت: مجموعه تحولات خاورمیانه تاکنون نشان داده که از طرابلس تا دمشق، منطقه به جولانگاهی برای تحرکات روسیه و متحدان وی تبدیل شده است و رئیس جمهوری کنونی آمریکا هرگاه درصدد اتخاذ تصمیمی برمی آید، از خود می پرسد، نظر پوتین در مورد آن چیست.

این گزارش در ادامه افزود: از سوی دیگر، در حال حاضر واشنگتن نه تنها با چالشی به نام روسیه مواجه است، بلکه ایران نیز اکنون به چالشی بزرگ برای کاخ سفید تبدیل گشته و روشن است که اتحاد راهبردی روسیه و آمریکا با هدف اصلی بیرون راندن آمریکا از موازنه قدرت در خاورمیانه و در نهایت جایگزینی خود صورت گرفته است.

این گزارش در تحلیل رفتار واشنگتن در قبال تهران اضافه کرد: بی تردید توافق هسته ای برای ایران فوائد بسیاری به همراه داشت و موجب افزایش قدرت منطقه ای تهران شد. افزون برآن، آزاد شدن دارایی این کشور و رفع تحریم ها موجب شد تا ایران در بُعد منطقه ای از حکومت سوریه و گروه حزب الله لبنان حمایت بیشتری به عمل آورد.

تارنمای وابسته به دانشگاه علوم نظامی آمریکا با بیان اینکه قدرت روزافزون ایران در عراق امری محرز است، افزود: اکنون ایران در همه سطوح قادر است تا حمایت های اقتصادی، نظامی، سیاسی و لجستیکی خود را از طریق کریدور ارتباطی تهران - بغداد و نیز دمشق و بیروت اعمال کند.

این تارنمای آمریکایی در پایان با بیان اینکه ' روسیه و ایران دو کنشگر اصلی حال حاضر خاورمیانه به شمار می روند' نوشت: اتخاذ هر رویکرد و رویه ای از سوی واشنگتن در قبال تحولات خاورمیانه نیازمند توجه دقیق به نقش آفرینی این دو کنشگر ( روسیه و ایران) است و ترامپ باید بداند که هدف اصلی روسیه و ایران، حذف آمریکا از مختصات منطقه ای و یا دستکم خنثی کردن توانایی واشنگتن برای نقش آفرینی در خاورمیانه است.